Mimořádně úspěšný muzikál Národního divadla moravskoslezského slaví stou reprízu

Ostrava – Světoznámý muzikál Donaha! uvedlo Národní divadlo moravskoslezské již v roce 2011. Příběh o skupince chlapů, kteří přijdou o práci, a tak se rozhodnout dělat striptýz, je od té doby neustále vyprodaný a vidělo jej už přes šedesát tisíc diváků. Zítra se stane první inscenací, která se na jevišti Divadla Jiřího Myrona dočká sté reprízy.

Přidejte svůj názor

František Strnad (Martin Gregor, nezaměstnaný ocelář), Robert Urban (Roman, nezaměstnaný ocelář), Vladimír Polák (Lexa Mucha, nezaměstnaný dozorce z téže ocelárny), Igor Orozovič (Jarek Lukavski, nezaměstnaný ocelář), Jiří Sedláček (David Buchtela, nezaměstnaný ocelář) a Ota Maňák (Tadeáš Bejk Šimerda, ocelář v penzi) v muzikálu DONAHA! (Hole Dupy) (foto: Radovan Šťastný)

Muzikál DONAHA! (Hole dupy) uvedlo Národní divadlo moravskoslezské 15. června 2011. Od té doby jej vidělo přes šedesát tisíc diváků a stále je vyprodáno. Zítra, tedy 19. září 2017, se muzikál dočká sté reprízy a stane se tak zároveň první inscenací, která na velkém jevišti Divadla Jiřího Myrona překoná tento milník.

img-responsive

František Strnad (Martin Gregor) a Jiří Sedláček (David Buchtela) v muzikálu DONAHA! (Hole Dupy) (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Světoznámý muzikál Terrence McNallyho a Davida Yazbeka vznikl jako reakce na hromadné propuštění ocelářů v anglickém Sheffieldu. Vypráví příběh skupinky mužů, kteří byli propuštění z hutí, strojíren či sléváren, a rozhodnou se vytvořit pánský striptýzový soubor.

„Donaha! je divácky úspěšné všude tam, kde se u nás hrálo a hraje. Je to především výborný nápad, který je do jisté míry absurdní, do jisté míry dojemný a do jisté míry velmi vtipný. Pro mě je to také příběh o chlapském přátelství v krizové situaci, což je velký lidský motiv,“ komentuje úspěšnost muzikálu ředitel Národního divadla moravskolszeksého Jiří Nekvasil.

img-responsive

Rocky (Mario Strip Steron, striptér) v muzikálu DONAHA! (Hole Dupy) (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Ostravské uvedení je speciální tím, že se odehrává právě v Ostravě. Hrdiny nejsou sheffieldští oceláři, ale ostravští oceláři propuštění z Vítkovic. Autory inscenace také napadlo, že by hrdinové mohli mluvit řečí tohoto města. Oslovili tedy věhlasného bloggera Ostravaka Ostravského, aby dílo „přeložil“. „Komunikace probíhala celkem jednoduše. Poslal jsem mu e-mail a on k naší velké radosti odpověděl: ‚Tuž to je asyk vyzva, ja to zkusim’,“ vzpomíná dramaturg inscenace Marek Pivovar.

Závěrečný striptýz pod vedením profesionála, hudba s živou kapelou přímo na jevišti, na místo černocha role Roma… To je jen zlomek z dalších povedených nápadů. Inscenace se dočkala mnoha pozitivních ohlasů. Stou reprízu překonaly v Divadle Jiřího Myrona zatím pouze dvě komorní inscenace – Romance pro křídlovku z roku 1998 a Můj boj (Mein Kampf) z roku 2004.

Muzikál samozřejmě provázelo nutné přeobsazování a alternování rolí. Roli Jarka Lukavskeho alternují Igor Orozovič a Ivan Dejmal, jeho parťáka Davida Buchtelu od svého nemocného otce Jiřího dočasně převzal Michal Sedláček, v roli Jarkova syna se střídají Radek Slaný a Jan Dunděra, postavu Jarkovy občasné přítelkyně Soni ztělesní střídavě Lenka Zbranková a Izabela Firlová, postavu Jiřiny Buchtelové přebírá od Anny Cónové a Terezy Richtrové Hana Fialová a roli Zuzany nově nastudovala Lucie Končoková.

Stá repríza se uskuteční 19. září v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední premiéra letošního roku: HaDivadlo diváky láká na Gorkého…

11.12.2018 10:59 Poslední premiérou roku 2018 v brněnském HaDivadle budou Maloměšťáci ruského autora Maxima Gorkého.…

RECENZE: V roli opuštěné kariéristky Chýlková vystupuje grandiózně. Nebojí…

10.12.2018 09:02 Pražské divadlo Studio DVA v koprodukci s brněnským Divadlem Bolka Polívky divákům představuje hru,…

Oslava přátelství, soudržnosti i vlastenectví. Na brněnské jeviště…

07.12.2018 11:59 Pokud budeme uvažovat, která kniha z povinné četby v českém školství byla vždy přijata kladně, tak…

Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá v Národním divadle Brno

05.12.2018 20:59 Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá. Spravedlnost. Pomsta. Zrada a láska. Nezabiješ! Přesně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama