Moderní Médeia bude bojovat o dceru v nové inscenaci Národního divadla Brno

Brno – Hra Mariny Carr U Kočičí bažiny je variací na antickou Médeiu. Irská tragédie představuje mýtické a magické představy o pudové síle přírody a osudu v moderním hávu. Příběh o Hester Swanové, ženě zrazené milencem i matkou, uvede Národní divadlo Brno v režii Martina Františáka.

Přidejte svůj názor

Tereza Groszmannová v inscenaci U Kočičí bažiny (foto: Jakub Jíra)
doporučujeme

Co všechno se může stát, když matka zlomí své sedmileté dceři srdce? Hester Swanová, nyní čtyřicetiletá žena, zrazená milencem i matkou, se toulá zamrzlým močálem jednoho zimního dne na irském venkově. Stále věří, že se pro ni matka vrátí, její milenec Kartágo se žení s mladou Karolínou kvůli majetku a komunita irských venkovanů ji vyhání. Hester však chce žít, protože má dceru.

Autorka hry Marina Carr stvořila moderní irskou tragédii na motivy myšlenek a obrazů antické Médey a v nové podobě představuje mýtické a magické představy o pudové síle přírody a osudu. Obě dramata reagují na sociální a kulturní proměny, které se odehrávaly v sobě vzniku, ozřejmují rozdíly, s nimiž se potýkají ženy hledající nezávislost ve společnosti ovládané muži, a zkoumaly zhoubné účinky většinové společnost v konfrontaci s vyhoštěncem. Hra U Kočičí bažiny vznikla v roce 1998 během velkých společenských otřesů v Irsku, kdy došlo k zavedení eura nebo legalizaci rozvodu.

img-responsive

Tereza Groszmannová v inscenaci U Kočičí bažiny (foto: Jakub Jíra) | foto: Národní divadlo Brno

Hlavní hrdinka Hester patří do etnika irských kočovníků (Irish Travellers), které se vyznačuje silným rodinným založením a poutem k přírodě. Hlavním posláním ženy je vdát se. Irský parlament obyvatelstvo oficiálně uznal teprve v letošním roce, i když mají více než tisíciletou historii. V Irsku nyní žije asi 25 tisíc Travellers, žijí také v Británii a Spojených státech.

Marina Carr je nejproslulejší současnou irskou dramatičkou. Narodila se v roce 1964 v Dublinu, její rodina se však krátce po jejím narození přestěhovala z města na venkov do Gortnamony poblíž města Tullamore v hrabství Offaly. Místní příroda kolem rašelinišť a jezera Pallas se stala jedním ze zásadních inspiračních zdrojů „Midlanské trilogie“, do níž patří hry Maja, Porcie Coughlanová a právě U Kočičí bažiny.

Národní divadlo Brno hru uvede v Mahenově divadle v režii Martina Františáka. V hlavní roli Hester Swanové se představí Tereza Groszmannová, dále uvidíme Tomáše Davida, Dalibora Buše, Helenu Čermákovou, Igora Bareše, Hanu Tomáš Briešťanskou, Marii Durnovou a další.

Premiéra se koná 22. září 2017 v Mahenově divadle v Brně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EH! Život je krásnej! Odhoďte starosti a pojďte se dobře pobavit

10.09.2019 12:22 Odhoďte starosti a ponořte se s námi do příjemného povídání a vzpomínání v pořadu EH! Život je…

Zemřel Jaroslav Weigel (†88), člen legendárních Cimrmanů

05.09.2019 12:20 Aktualizováno Herec a výtvarník Jaroslav Weigel, který byl od počátku sedmdesátých let členem legendárního…

Studenti JAMU nabídnou slavnou komedii Poprask na laguně

03.09.2019 12:59 Věhlasným komediálním titulem Poprask na laguně zahájí novou divadelní sezónu studenti Divadelní…

Brněnský Biskupský dvůr je centrem open air představení

02.09.2019 13:48 Tak se nám to už končí. Léto bohaté na kulturní akce. Stojí za to se ohlédnout, třeba jen po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama