Národní divadlo moravskoslezské uvede operku pro děti s interaktivním workshopem

Ostrava – Opera Národního divadla moravskoslezského připravuje hodinovou operku s názvem Zob, zob, Zoban!!! určenou nejmenším divákům. V rámci dramaturgické linie Opera dětem bude připraven i interaktivní workshop Ateliéru pro děti a mládež při NDM.

Přidejte svůj názor

Zkoušení opery Zob, zob, Zoban!!! (foto: Eva Mikulášková)

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede v rámci dramaturgické linie Opera dětem hodinovou operku Edvarda Schiffauera a Ivana Binara Zob, zob, Zoban!!!. Opera je plná dětských říkanek a her.

img-responsive

Dirigent Adam Sedlický při zkoušení opery Zob, zob, Zoban!!! (foto: Stanislava Hrušková) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Ostravský rodák Edvard Schiffauer, skladatel, pedagog a spoluzakladatel ostravského Divadélka pod okapem byl s nástupem normalizace odsouzen k devítiměsíčnímu trestu, a stal se tak jediným českým skladatelem, který byl odsouzen za hudbu. Ve vězení napsal společně s Ivanem Binarem operu pro děti Vrať nám, ptáku, hastrmana.

„Fascinují mne okolnosti vzniku té operky, jak oba tvůrci, aby se z pobytu ve vězeňských celách úplně nezbláznili, se utečou k pohádkovému podobenství, které vypráví mimo jiné o síle hudby,“ říká režisér inscenace Václav Klemens v tiskové zprávě.

img-responsive

Sbormistryně Lenka Živocká při zkoušení opery Zob, zob, Zoban!!! (foto: Eva Mikulášková) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Operku nastudovalo v roce 2015 Divadlo loutek Ostrava, nyní se dílo vrací do foyeru Divadla Antonína Dvořáka v novém nastudování pod názvem Zob, zob, Zoban!!! s podtitulem Vrať nám, ptáku, hastrmana aneb ne tak docela krátká zpívaná pohádka pro děti.

Jako doplnění k nové inscenaci si Ateliér pro děti a mládež při NDM připravil interaktivní workshop, který děti seznámí s osudy autorů. „Kdo je Edvard Schiffauer? Proč operka Vrať nám, ptáku, hastrmana vznikla za mřížemi a je vůbec možné ve vězení operu napsat? A kdo je vlastně samotný Zoban? To vše se děti dozví hravou a kreativní formou v miniworkshopu, který proběhne před představením a bezprostředně po něm,“ přibližuje workshop divadelní lektorka NDM Kateřina Vozňáková.

Role dětí hrají a zpívají děti z Operního studia Národního divadla moravskoslezského pod vedením sbormistryně Lenky Živocké. V hlavních rolích se představí Martin Gurbal, Rastislav Širila, Anika Kuncová, Hana Paskudová a další. Hudebního nastudování se ujali Adam Sedlický a Lenka Živocká a režie se opět chopí Václav Klemens. Scénu a kostýmy připravuje David Janošek.

Premiéra se uskuteční 24. září v 11 hodin ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední premiéra letošního roku: HaDivadlo diváky láká na Gorkého…

11.12.2018 10:59 Poslední premiérou roku 2018 v brněnském HaDivadle budou Maloměšťáci ruského autora Maxima Gorkého.…

RECENZE: V roli opuštěné kariéristky Chýlková vystupuje grandiózně. Nebojí…

10.12.2018 09:02 Pražské divadlo Studio DVA v koprodukci s brněnským Divadlem Bolka Polívky divákům představuje hru,…

Oslava přátelství, soudržnosti i vlastenectví. Na brněnské jeviště…

07.12.2018 11:59 Pokud budeme uvažovat, která kniha z povinné četby v českém školství byla vždy přijata kladně, tak…

Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá v Národním divadle Brno

05.12.2018 20:59 Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá. Spravedlnost. Pomsta. Zrada a láska. Nezabiješ! Přesně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama