Národní divadlo moravskoslezské uvede operku pro děti s interaktivním workshopem

Ostrava – Opera Národního divadla moravskoslezského připravuje hodinovou operku s názvem Zob, zob, Zoban!!! určenou nejmenším divákům. V rámci dramaturgické linie Opera dětem bude připraven i interaktivní workshop Ateliéru pro děti a mládež při NDM.

Přidejte svůj názor

Zkoušení opery Zob, zob, Zoban!!! (foto: Eva Mikulášková)
doporučujeme

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede v rámci dramaturgické linie Opera dětem hodinovou operku Edvarda Schiffauera a Ivana Binara Zob, zob, Zoban!!!. Opera je plná dětských říkanek a her.

img-responsive

Dirigent Adam Sedlický při zkoušení opery Zob, zob, Zoban!!! (foto: Stanislava Hrušková) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Ostravský rodák Edvard Schiffauer, skladatel, pedagog a spoluzakladatel ostravského Divadélka pod okapem byl s nástupem normalizace odsouzen k devítiměsíčnímu trestu, a stal se tak jediným českým skladatelem, který byl odsouzen za hudbu. Ve vězení napsal společně s Ivanem Binarem operu pro děti Vrať nám, ptáku, hastrmana.

„Fascinují mne okolnosti vzniku té operky, jak oba tvůrci, aby se z pobytu ve vězeňských celách úplně nezbláznili, se utečou k pohádkovému podobenství, které vypráví mimo jiné o síle hudby,“ říká režisér inscenace Václav Klemens v tiskové zprávě.

img-responsive

Sbormistryně Lenka Živocká při zkoušení opery Zob, zob, Zoban!!! (foto: Eva Mikulášková) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Operku nastudovalo v roce 2015 Divadlo loutek Ostrava, nyní se dílo vrací do foyeru Divadla Antonína Dvořáka v novém nastudování pod názvem Zob, zob, Zoban!!! s podtitulem Vrať nám, ptáku, hastrmana aneb ne tak docela krátká zpívaná pohádka pro děti.

Jako doplnění k nové inscenaci si Ateliér pro děti a mládež při NDM připravil interaktivní workshop, který děti seznámí s osudy autorů. „Kdo je Edvard Schiffauer? Proč operka Vrať nám, ptáku, hastrmana vznikla za mřížemi a je vůbec možné ve vězení operu napsat? A kdo je vlastně samotný Zoban? To vše se děti dozví hravou a kreativní formou v miniworkshopu, který proběhne před představením a bezprostředně po něm,“ přibližuje workshop divadelní lektorka NDM Kateřina Vozňáková.

Role dětí hrají a zpívají děti z Operního studia Národního divadla moravskoslezského pod vedením sbormistryně Lenky Živocké. V hlavních rolích se představí Martin Gurbal, Rastislav Širila, Anika Kuncová, Hana Paskudová a další. Hudebního nastudování se ujali Adam Sedlický a Lenka Živocká a režie se opět chopí Václav Klemens. Scénu a kostýmy připravuje David Janošek.

Premiéra se uskuteční 24. září v 11 hodin ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama