Švandovo divadlo uvede hru o odvaze a přátelství v době nesvobody

Praha – Spisovatel Josef Holcman debutuje divadelní hrou, kterou napsal přímo pro Švandovo divadlo. Příběh o přátelství, které se ocitalo v soukolí velkých dějin, s názvem Lámání chleba uvidíme v režii Dodo Gombára.

Přidejte svůj názor

Jacob Erftemeijer jako Vojta v inscenaci Lámání chleba (foto: Alena Hrbková)
doporučujeme

Švandovo divadlo připravuje inscenaci podle původní hry spisovatele Josefa Holcmana, která vypráví o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také o ceně, která se někdy odvahu, přátelství a slušnost musí zaplatit. Režie se ujme umělecký šéf Švandova divadla, Dodo Gombár.

img-responsive

Jacob Erftemeijer v inscenaci Lámání chleba (foto: Alena Hrbková) | foto: Švandovo divadlo

Josef Holcman má na kontě například povídkovou knihu Cena facky, Lámání chleba je však jeho první divadelní hrou. Vychází v ní ze skutečných událostí ve vsi Skoronice na jižní Moravě. Vlastní zážitky doplnil o údaje z místní kroniky, které do ní zaznamenal jeho otec.

Drama, které Holcman napsal přímo pro Švandovo divadlo, mapuje malá lidská dramata na pozadí „velkých“ dějin, které začínají obsazením vesnice Rumuny a Němci v roce 1944 a končí už ve svobodné době začátkem nového století. „Josef Holcman nás nechává velice otevřeným způsobem nahlédnout do rodinných kronik, abychom z nového úhlu zkoumali i svou vlastní minulost,“ říká Dodo Gombár, režisér a spoluautor scénáře.

img-responsive

Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer a Petr Buchta v inscenaci Lámání chleba (foto: Alena Hrbková) | foto: Švandovo divadlo

Sedlák Vojta a jeho kamarád Alois ukryjí koncem války ve stodole vojenského dezertéra Franze Löwy, a zachrání mu tak život. Trojice kamarádů si snaží zachovat čisté svědomí i čistý štít, což v následujících letech diktatury a strachu není zrovna jednoduché. Jak se zachovají oni i sousedé z moravské vesnice, když dojde na lámání chleba?

Hlavní trojici ztvární Jacob Erftemeijer, Petr Buchta a Tomáš Červinek. V dalších rolích uvidíme ještě Miroslava Hrušku, Martinu Krátkou, Andreu Buršovou, Jana Řezníčka a další. Autorkou scénografie je Lucie Labajová, kostýmy navrhla Lenka Odvárková a hudbu složil Jiří Hájek.  

„Hrou Lámání chleba pokračujeme v uvádění nových původních českých her. K dramatické tvorbě tak lákáme i uznávané autory beletrie. Jako režisér a jako umělecký šéf Švandova divadla jsem proto moc rád, že ve zkušeném romanopisci Josefu Holcmanovi poprvé objevujeme také dramatika,“ dodává Dodo Gombár. Po Petře Hůlové, která pro Švandovo divadlo adaptovala Betonovou zahradu, se autorsky smíchovské scéně upsala například i Natálie Kocábová s čerstvou novinkou na repertoáru, komedií Pohřeb až zítra.

Premiéra hry Lámání chleba bude v sobotu 21. října ve Velkém sále, nejbližší reprízy jsou plánovány 23. října, 4. a 27. listopadu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama