RECENZE: Octomilka, kvasinka nebo člověk? Dotkni se vesmíru a pokračuj v Městském divadle Brno

RECENZE: Po pražském Národním divadle uvedlo hru Dotkni se vesmíru a pokračuj René Levínského i Městské divadlo Brno. V režii Hany Burešové sledujeme příběh Bohumila Plánovského, kterému se podařilo objevit mechanismus vzniku nového druhu, a tedy podstatu evoluce. Co když je v genomu zašifrován vzkaz od našeho stvořitele?

Přidejte svůj názor

Inscenace Dotkni se vesmíru a pokračuj
doporučujeme

Současný český autor René Levínský, původním povoláním teoretický fyzik, se ve svojí hře Dotkni se vesmíru nechal inspirovat matematikem Iljou Ripsem, který se v devadesátých letech pokusil dekódovat Boží vzkazy zašifrované v Tóře. Levínského hrdinové však jdou ještě dál a hledají Boží vzkazy v genomu.

Vedoucí skupiny Biochemie a molekulární biologie Ústavu chemické ekologie AV ČR, Bohumil Plánovský (Petr Štěpán), objevil mechanismus vzniku nového druhu, a tedy podstat evoluce. Jeho dlouholetý přítel Adam Šmíd (Igor Ondříček) chce genomy analyzovat ze svého pohledu matematického lingvisty. Co když je v genomu ukrytý vzkaz od našich stvořitelů?

img-responsive

Petr Štěpán a Igor Ondříček v inscenaci Dotkni se vesmíru a pokračuj | foto: mdb.cz

Hru uvedlo v roce 2016 pražské Národní divadlo na Nové scéně v režii Jana Friče. V Městském divadle Brno je příběh přenesen právě do Brna, jehož reálie hrají v inscenaci velkou roli a často jsou zdrojem (někdy sice prvoplánového, ale přesto účinného) humoru.

Fričova verze v Praze byla přesycena režijními nápady, které zastínily příběh. Režie Hany Burešové naopak sází na jednoduchost a spíše tradiční styl, což je v tomto případě rozhodně ku prospěchu věci. Levínského hra totiž sama o sobě není jednoduchá a pro člověka, který se neorientuje alespoň v základech genetiky, těžko pochopitelná.

img-responsive

Inscenace Dotkni se vesmíru a pokračuj | foto: mdb.cz

Burešová tedy bez výrazných úprav nechává vyniknout děj předlohy; k tomu jí napomáhají výborné herecké výkony v čele s jako vždy vynikajícím Petrem Štěpánem v hlavní roli Bohumila Plánovského, který se zajímá více o vědecké experimenty než o svou manželku Božidaru (Alena Antalová). Sehrané obsazení doplňuje Svetlana Janotová jako mladá doktorandka Anděla, Ivana Vaňková v roli novinářské krásky Svatavy nebo Aleš Slanina jako entomolog Jonáš.

Jednoduchou scénografii Tomáše Rusína opět doplňuje v Mdb až příliš často využívaná projekce. V tomto případě se zdá být většinou opravdu zbytečná, neslouží totiž k posouvání děje, ani k časoprostorové lokaci. Světlým okamžikem je televizní rozhovor novinářky s Plánovským, kdy je projekce efektně využita a díky Štěpánově hereckému výkonu se jedná o snad nejlepší scénu inscenace.

Dotkni se vesmíru a pokračuj je inscenace pro náročnějšího diváka, od kterého vyžaduje soustředěnost a spolupráci. Přestože se najdou momenty, kterým by neuškodilo krácení a zrychlení tempa, díky režii Hany Burešové a hereckému obsazení se jedná o jednu z lepších činoher Městského divadla Brno.

Celkové hodnocení: 75%

Městské divadlo Brno

René Levínský: Dotkni se vesmíru a pokračuj

Režie: Hana Burešová
Kostýmy: Zuzana Štefunková-Rusínová
Dramaturgie: Štěpán Otčenášek
Scéna: Tomáš Rusín
Hudba: Petr Hromádka
Světelný design: David Kachlíř
Obsazení: Petr Štěpán (Ing. Bohumil Plánovský, Ph.D.), Alena Antalová (JUDr. Božidara Plánovská, jeho žena), Svetlana Janotová (Mgr. Anděla Suchemá, jeho doktorandka), Igor Ondříček (RNDr. Adam Šmíd, Ph.D., lingvista a matematik), Viktor Skála (Prof. RNDr. Duan Antal, Dr.Sc., ředitel ÚCHE AV ČR), Ivana Vaňková (Bc. Svatava Hovorková, novinářka), Miloslav Čížek (Prof. Ing. Cyril Špaček, Dr.Sc., emeritní biochemik), Rastislav Gajdoš (Doc. Ing. Vojtěch Růžička, CSc., biochemik), Aleš Slanina (Mgr. Jonáš Kristek, Ph.D., entomolog), Jan Mazák (RNDr. Jiří Řehoř, CSc., předseda spolku Sysifos) a další

Premiéra: 16. září 2017 na Činonerní scéně Městského divadla Brno (psáno z reprízy 18. září 2017)

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama