Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě dostalo k narozeninám nové titulkovací zařízení

Ostrava - Divadlo Antonína Dvořáka nedávno oslavilo 110. výročí otevření a k tomuto velkému jubileu si nadělilo hned několik dárků. Tím největším je nové titulkovací zařízení, díky kterému budou návštěvníci moct sledovat opery s anglickými titulky.

Přidejte svůj názor

Divadlo Antonína Dvořáka má nové titulkovací zařízení (foto: Martin Kusyn)
doporučujeme

Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě dostalo ke 110. narozeninám, které oslavilo 28. září, nové titulkovací zařízení. Návštěvníci tedy budou mít možnost sledovat opery jak v českém, tak i v anglickém jazyce.

„Chceme tak dále deklarovat vstřícnost a přátelskost k česky nehovořícím návštěvníkům, a to nejen těm, kteří v současné době v Ostravě žijí a pracují, ale i těm, kteří do Ostravy často zajíždějí i za naším zajímavým a i ve světě stále častěji oceňovaným uměleckým programem operního souboru,“ uvádí ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil v tiskové zprávě.

Titulkovací zařízení tvoří dva panely umístěné v technických lóžích ve druhém pořadí na pravé straně hlediště Divadla Antonína Dvořáka.

„Každý panel je osazený pětimilimetrovými plnobarevnými LED diodami černé barvy v hustotě 40 000 pixelů na metr čtvereční, to znamená, že každý náš panel má 49 152 pixelů. Výhodou černé barvy LED je, že při nezobrazování panel neruší, je černý. Další výhodou je to, že nové panely jsou bez potřeby větrání a jsou tedy tiché,“ vysvětluje technický šéf Stanislav Muntág.

img-responsive

Divadlo Antonína Dvořáka má nové titulkovací zařízení (foto: Martin Kusyn) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Oba panely zobrazují stejné informace tak, aby je viděl divák z každého místa v hledišti pod pozorovacím úhlem 140 stupňů. Titulkovací zařízení se navíc může mechanicky posouvat v horizontální rovině, což umožňuje v případě nepoužití jeho zasunutí do zadní části lóže.

„Panely pracují jako obrazovka monitoru a zobrazují informace z připojeného počítače, který je vybaven speciálním softwarem. Lze zobrazit 4 řádky textu v různých jazycích a případně i obrazové sdělení s možností nastavení intenzity jasu,“ dodává Muntág.

V sezóně 2017/2018 se mohou diváci těšit jak na otitulkování nových premiér (Giuseppe Verdi: Otello, Christoph Willibald Gluck: Ifigenie v Aulidě, Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič: Lady Macbeth Mcenského újezdu a Giuseppe Verdi: La traviata), tak i těch, které jsou v současnosti na repertoáru Národního divadla moravskoslezského (Ambroise Thomas: Hamlet, Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský!!!, Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta, Bedřich Smetana: Tajemství, Benjamin Britten: Zneuctění Lukrécie).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klicperovo divadlo otevírá předprodej: Důležité infromace pro sezonu 2019…

21.08.2019 13:12 Klicperovo divadlo otevírá ve čtvrtek 22. 8. po letní prázdninové přestávce svůj kamenný předprodej…

RECENZE: Pucciniho Turandot - Scénický zázrak opery na otáčivém hledišti

07.08.2019 11:48 RECENZE - Nad Českým Krumlovem se v ten den mračila obloha, občas se objevily krátké bouřky. Jako…

Podivná cesta Podivného odpoledne doktora Zvonimíra Burkeho

29.07.2019 11:47 RECENZE - Divadlo Bolka Polívky na Biskupském dvoře v objektu Moravského zemského muzea v Brně…

Po těžké nemoci zemřel Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel

24.07.2019 15:42 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama