Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě dostalo k narozeninám nové titulkovací zařízení

Ostrava - Divadlo Antonína Dvořáka nedávno oslavilo 110. výročí otevření a k tomuto velkému jubileu si nadělilo hned několik dárků. Tím největším je nové titulkovací zařízení, díky kterému budou návštěvníci moct sledovat opery s anglickými titulky.

Přidejte svůj názor

Divadlo Antonína Dvořáka má nové titulkovací zařízení (foto: Martin Kusyn)
doporučujeme

Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě dostalo ke 110. narozeninám, které oslavilo 28. září, nové titulkovací zařízení. Návštěvníci tedy budou mít možnost sledovat opery jak v českém, tak i v anglickém jazyce.

„Chceme tak dále deklarovat vstřícnost a přátelskost k česky nehovořícím návštěvníkům, a to nejen těm, kteří v současné době v Ostravě žijí a pracují, ale i těm, kteří do Ostravy často zajíždějí i za naším zajímavým a i ve světě stále častěji oceňovaným uměleckým programem operního souboru,“ uvádí ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil v tiskové zprávě.

Titulkovací zařízení tvoří dva panely umístěné v technických lóžích ve druhém pořadí na pravé straně hlediště Divadla Antonína Dvořáka.

„Každý panel je osazený pětimilimetrovými plnobarevnými LED diodami černé barvy v hustotě 40 000 pixelů na metr čtvereční, to znamená, že každý náš panel má 49 152 pixelů. Výhodou černé barvy LED je, že při nezobrazování panel neruší, je černý. Další výhodou je to, že nové panely jsou bez potřeby větrání a jsou tedy tiché,“ vysvětluje technický šéf Stanislav Muntág.

img-responsive

Divadlo Antonína Dvořáka má nové titulkovací zařízení (foto: Martin Kusyn) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Oba panely zobrazují stejné informace tak, aby je viděl divák z každého místa v hledišti pod pozorovacím úhlem 140 stupňů. Titulkovací zařízení se navíc může mechanicky posouvat v horizontální rovině, což umožňuje v případě nepoužití jeho zasunutí do zadní části lóže.

„Panely pracují jako obrazovka monitoru a zobrazují informace z připojeného počítače, který je vybaven speciálním softwarem. Lze zobrazit 4 řádky textu v různých jazycích a případně i obrazové sdělení s možností nastavení intenzity jasu,“ dodává Muntág.

V sezóně 2017/2018 se mohou diváci těšit jak na otitulkování nových premiér (Giuseppe Verdi: Otello, Christoph Willibald Gluck: Ifigenie v Aulidě, Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič: Lady Macbeth Mcenského újezdu a Giuseppe Verdi: La traviata), tak i těch, které jsou v současnosti na repertoáru Národního divadla moravskoslezského (Ambroise Thomas: Hamlet, Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský!!!, Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta, Bedřich Smetana: Tajemství, Benjamin Britten: Zneuctění Lukrécie).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Festival Divadelní svět Brno reflektuje aktuální přírodní, společenské i…

25.02.2020 14:43 Mezinárodní festival současného divadla, od 21. do 26. května 2020 představí na 12 divadelních…

RECENZE: Sugestivní hra Protokol amerického dramatika Tracy Lettse, ze…

18.02.2020 21:10 Dramaturgie divadla REDUTA, scény Národního divadla v Brně často, sahá k novým, třeba i netradičním…

Světová premiéra opery Monument v Janáčkově opeře Brno

01.02.2020 05:02 Soubor Janáčkovy opery NdB vstoupí do roku 2020 s další světovou premiérou díla napsaného přímo pro…

Miltonův Ztracený ráj a nová dramatizace v Městském divadle Brno

30.01.2020 11:32 Ztracený ráj je právem považován za jedno z nejvýznamnějších děl světové literatury. Jedná se o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama