Divadlo Na Jezerce oslavilo patnácté narozeniny výpravnou knihou o své historii

Praha - Divadlo Na Jezerce oslavilo patnácté narozeniny a k té příležitosti si nadělilo rozsáhlou výpravnou publikaci a historii Divadelní společnosti Jana Hrušínského. Knihu pokřtili stálí spolupracovníci divadla, Martin Hilský, Jaroslav Dušek a Jan Hřebejk.

Přidejte svůj názor

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu
doporučujeme

Divadlo Na Jezerce pokřtilo rozsáhlou výpravnou knihu o patnáctileté historii Divadelní společnosti Jana Hrušínského. Publikaci, která vznikla k příležitosti patnáctiletého výročí divadla, připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská. Slavnostní křest proběhl v úterý 17. října.

Knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé divadla - profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk. O hudební doprovod se postarali Ondřej Brousek a Matěj Ruppert ze skupiny Monkey Business.

Křest si samozřejmě nenechal ujít ani principál divadla, Jan Hrušínský. Co pro něj výročí znamená? „Patnáct let spolupráce se skvělými lidmi, obrovskou lidskou i profesní zkušenost a zjištění, že 15 let uteče jako voda,“ říká Hrušínský v tiskové zprávě. Křest podpořil i nejmladší člen klanu Hrušínských - třímesíční Vojta, syn herečky Kristýny.

img-responsive

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu | foto: Divadlo na Jezerce

Po slavnostním křtu proběhlo představení oblíbené komedie Tři v tom, v níž hraje principálova manželka, herečka Miluše Šplechtová společně s Felixem Slováčkem juniorem, Denisou Pfauserovou, Zdeňkem Hruškou a dalšími.

Divadelní společnost Jana Hrušínského, stálice pražské divadelní scény, odehrála téměř čtyři tisíce představení, která zhlédlo zhruba 900 tisíc diváků. Téměř polovina repertoáru Divadla Na Jezerce překročila hranici dvou set repríz. Inscenace „Zahraj to znovu, Same” a “Manželské vraždění” již přesáhly svoji třístou reprízu. Cenou Thálie za rok 2016 se pyšní hra “Shylock” -  za svůj herecký výkon v titulní roli ji obdržel Milan Kňažko. Diváci nuselské scény potkávají na jevišti také Jiřinu Bohdalovou, Jaroslava Duška, Annu Polívkovou, Jiřího Macháčka, Kláru Issovou, Lenku Vlasákovou nebo v minulosti nedávno zesnulého Jana Třísku, a mnoho dalších významných herců a hereček.

Reprezentativní publikace o patnáctileté historii Divadelní společnosti Jana Hrušínského mapuje na 240 stranách slovem i fotografiemi 37 inscenací a zachycuje život na Jezerce tak, jak jej diváci neznají. Výpravná kniha obsahuje také postřehy i vzkazy významných návštěvníků nuselské scény a četné recenze. 

“Začínali jsme v šesti lidech, dnes je nás na Jezerce přes sto třicet. Naivně jsem si tenkrát představoval, že založením vlastního divadla získám větší svobodu. Opak je pravdou. Svobodu jsem sice v jistém smyslu získal, ale s ní také mnohem větší odpovědnost nejen za sebe, ale i za lidi, které jsem do divadla přivedl. A taky jsem získal povinnost vydělat každý měsíc tolik peněz, abych tak velké divadlo udržel v chodu a při životě. Ale v neposlední řadě jsem na Jezerce poznal nejlepší publikum na světě a tuhle zkušenost bych za nic nevyměnil,” prozradil s úsměvem principál Hrušínský, který na příští rok slibuje divákům více premiér než obvykle.

„Poprvé u nás bude režírovat Miroslav Hanuš, první příležitost k režii dostane také herec Petr Vacek, naopak po šesté se na Jezerce představí režisér Jan Hřebejk, divácky přitažlivý a nečekaný slavný titul připravuje Matěj Balcar a třešinkou na dortu bude příští rok světová premiéra inscenace v režii Jaroslava Duška, který v ní ovšem bude také hrát několik hlavních rolí. Do tohoto výčtu ještě plánujeme zasadit hru k 50. výročí brutální srpnové invaze pěti komunistických armád do Československa. Z toho vidíte, že se na Jezerce ani v příštím roce nudit nebudeme,“ řekl Hrušínský.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali…

14.10.2019 13:47 Aktualizováno Vynesením rakve z Národního divadla (ND) skončilo dnes před polednem poslední rozloučení s herečkou…

RECENZE: Pera markýze de Sade? Nahota a perverze na jevišti Národního…

14.10.2019 12:06 Národní divadlo v Brně uvedlo inscenaci, která osvětluje postavu známého spisovatele 18. století de…

Rozloučení s Vlastou Chramostovou (†92): Národní divadlo zveřejnilo…

10.10.2019 16:29 Půl hodiny před zahájením pondělního obřadu posledního rozloučení s herečkou a někdejší disidentkou…

RECENZE: Mirandolína v Brně ukázala, jak se bránit Mee Too

07.10.2019 19:55 RECENZE - Ten titulek prosím neberte až tak vážně. Současné šílenství kolem obtěžování žen se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama