Klicperovo divadlo čeká premiérový víkend. Uvede hned dvě nové inscenace

Hradec Králové - Klicperovo divadlo čeká nabitý víkend. Uvede hned dvě premiéry - debut herce Jakuba Tvrdík napsaný na tělo pánské části souboru a detektivní komedii Osm žen.

Klicperovo divadlo
doporučujeme

Během víkendu uvede Klicperovo divadlo v Hradci Králové hned dvě nové inscenace. První premiérou bude debut herce divadla Jakuba Tvrdíka, který napsal na tělo pánské části souboru. Ve hře Spybox můžete díky titulní moderní vymoženosti nahlédnout na pánské toalety, aniž by o vás měli přítomní pánově tušení.

Každý, kdo si v televizi pustí nový díl reality show, každý, kdo se připojí na nelegální webové stránky a sleduje cizí životy, každý, kdo vysedává s dalekohledem na balkoně, chce vidět nějakou pikanterii, nechutnost, zločin, nebo alespoň trapas. Toho všeho se vám při návštěvě Spyboxu dostane. Navíc ale odhalíte citlivá místa, přísně střežená tajemství, skryté smutky a bizarní rituály přítomných mužů. Ocitáme se za zrcadlem toalet luxusního klubu, kde se odehrává firemní večírek, který všem obrátí život vzhůru nohama.

Na toaletách se během večírku setkává trojice starých kamarádů (Matěj Anděl, Jan Sklenář, Jiří Zapletal), mafiánský majitel klubu (Filip Richtermoc) se svými dvěma bodyguardy (Jan Vápeník, Lubor Novotný) a tajemný hrdina, který větří nekalost (Miroslav Zavičár). Odvíjí se detektivní příběh a smyčka nad šmírujícími se pomalu stahuje.

Tuto ryze pánskou inscenaci v Hradci Králové nastudovala režisérka, choreografka, tanečnice a herečka Adéla Laštovková Stodolová, která se ve svých projektech pravidelně věnuje fenoménům mužského a ženského světa. Tentokrát se vydá na území ženám většinou nedostupné a zapovězené.

„Spybox je mou první dramaturgickou prací v Klicperově divadle. Zkoušet s celou pánskou částí souboru vnímám jako vzácný iniciační rituál. Společně s Adélou Laštovkovou Stodolovou jsme si vytyčily úkol prolomit se do mužského světa, porozumět mu a nelézt v něm citlivou strunu. Doufám, že se nám nakonec podařilo vytvořit výživný dialog mezi razantním humorem a brakovou poetikou Jakuba Tvrdíka a poezií vyvěrající skrze tanec a surreálné obrazy,“ říká o inscenaci dramaturgyně Marie Nováková.

Premiéra inscenace Spybox se uskuteční 27. října 2017 na hlavní scéně Klicperova divadla.

Druhou premiérou tohoto víkendu bude detektivní komedie Osm žen, kterou zároveň vyvrcholí letošní ročník festivalu Čekání na Havla. Hra francouzského spisovatele Roberta Thomase vypráví o jedné rodině, která tradičně tráví Vánoce se svými nejbližšími v horské chatě.

V domě se však stane zločin a počasí venku nedovoluje dojít pro pomoc. Vyšetřování se tedy ujmou dámy samy a postupně odrývají jednotlivé charaktery. Z domu není úniku, klubko polopravd a lží se stále více zamotává, nic není ve skutečnosti takové, jaké se zdá. 

Osm žen se na divadelní prkna Klicperova divadla vrací po více než 40 letech. V roce 1976 měla tato hra premiéru v režii Františka Bahníka a jako mladičká služka Luisa se zde představila Lenka Loubalová, kterou v novém nastudování v režii Petra Štindla uvidíte jako starostlivou služebnou Chanelle.

V inscenaci se dále představí dvě nové posily dámské šatny – Sára Venclovská jako Luisa a Týna Průchová jako Suzon. Chybět nebudou ani Martina Eliášová jako Babi, Martina Nováková jako Gábi, Zora Valchařová-Poulová jako Augusta, Natálie Holíková jako puberťačka Katka a Kamila Sedlárová jako tajemná Pierrete. V inscenaci zazní i osm písní z pera hudebního skladatele Jiřího Hájka.

"S hrou Osm žen jsem se poprvé setkal před několika lety, když jsem viděl Ozonovu filmovou adaptaci. Osm žen pro mne není jen skvělou detektivní hrou, ale také ukázkou, jak Robert Thomas uměl vykreslit mezilidské vztahy, díky nimž je hra živá dodnes. Ve hře se postupně odkrývají intriky, lži a přetvářky. Lži, které jsou často vyřčeny jen proto, aby někdo ublížil někomu druhému. A jak se říká, že není malých rolí, tak v této hře to platí dvojnásob. Každá z postav je zde důležitá, každá má svoji úlohu. A tak je Osm žen skvělou hereckou příležitostí pro všech osm hereček," říká dramaturg Ladislav Nunvář v tiskové zprávě.

Premiéra inscenace Osm žen se koná 28. října 2017 na hlavní scéně Klicperova divadla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Ambasáda" nezávislé běloruské kultury v Brně pošle dopisy vězňům, jeden…

17.11.2020 14:05 Centrum experimentálního divadla v Brně dnes vyvěšením historické vlajky Běloruska zahájilo činnost…

Thálie za výkony v činohře získali Groszmannová a Štěpán

14.11.2020 23:28 Ceny Thálie za mimořádné výkony v činohře dnes získali Tereza Groszmannová a Petr Štěpán.…

Pražské Divadlo v Dlouhé zrušilo program do konce roku 2020, akce budou…

14.11.2020 15:21 Divadlo v Dlouhé po domluvě se zřizovatelem a s ostatními městskými divadly zrušilo původní program…

Zemřel dramatik a scenárista Israel Horovitz

12.11.2020 04:41 Zemřel americký dramatik, režisér a scenárista Israel Horovitz, jehož divadelní hry byly přeloženy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama