Moravské divadlo Olomouc chystá další taneční adaptaci Shakespeara

Olomouc - Po úspěších baletů Macbeth, Romeo a Julie a Othello, v nichž umělecký šéf baletu Moravského divadla Olomouc adaptoval nejznámější díla Williama Shakespeara, nyní chystá další. Tentokrát to však bude pro změnu komedie, a to Zkrocení zlé ženy.

Balet Zkrocení zlé ženy v Moravském divadle Olomouc (foto: Aleš Kočíb)

Moravské divadlo Olomouc čeká první baletní premiéra této sezóny. Ta diváky zavede do italské Padovy, kde se šlechtic Petruccio pokusí zkrotit hádavou Kateřinu. Po úspěších tanečních adaptací Shakespearových tragédií, nyní umělecký šéf olomouckého baletu Robert Balogh zvolil komedii. 

img-responsive

Balet Zkrocení zlé ženy v Moravském divadle Olomouc (foto: Aleš Kočíb) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

„Jednoznačně padla volba právě na divadelně velmi vděčnou hru Zkrocení zlé ženy. Myslím, že uvádění tanečních podob Shakespearovských her má v Olomouci už jistou tradici. Připomínám, že ještě v nedávné době jsme měli na repertoáru i jeho Sen noci svatojánské v choreografii Libora Vaculíka. Na látce samotného Zkrocení zlé ženy se mi líbí to, že dramatik se spíše než válce pohlaví vysmívá lidské hlouposti a neupřímnosti,“ uvedl Balogh.

„Připravit komedii je každopádně velmi náročné. Ale beru to ve své dosavadní tvorbě jako velkou výzvu a musím se přiznat, že jsem se na tuto práci moc těšil. Základem každé baletní inscenace musejí být kroky, variace, duety, sborové scény. Pak ale nastává další, mnohem náročnější etapa práce na baletu: příprava a nastudování hereckých akcí, jednotlivých komických situací, gagů a jejich správného načasování. Bez toho by inscenace prostě nefungovala. Mohu se však plně spolehnout na skvělé sólisty v hlavních rolích, sbor i mé asistentky Danu Krajevskou a Elenu Iliinu,“ zdůraznil choreograf a režisér.

img-responsive

Balet Zkrocení zlé ženy v Moravském divadle Olomouc (foto: Aleš Kočíb) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Baletní Zkrocení zlé ženy bývá ve světě nejčastěji uváděno s hudbou Domenica Scarlattiho, Robert Balogh dlouho uvažoval i o použití skladeb Gioacchina Rossiniho. Nakonec se však společně s dramaturgem Tomášem Lehotský rozhodli použít hudbu Edwarda Elgara, která je podle nich plná komických pasáží.

Robert Balogh je rovněž autorem libreta k inscenaci. Na úpravách Shakespearovy hry spolupracoval s dramaturgem Tomášem Lehotským. „Práce na přípravě libreta trvala něco přes rok. Úpravy původní Shakespearovy komedie musely být tentokrát poněkud větší. Nejdříve bylo nutné zjednodušit situace a zredukovat počet postav, aby byla inscenace v tanečním pojetí pro diváka přehledná a srozumitelná. Chybí tak například postava opilce Slaye či epizodní role sluhů Trania a Biondella. Celkově se však inscenace soustřeďuje na vztahy mezi hlavními postavami – tedy Kateřinou s Petrucciem a Biancou s Lucentiem,“ přiblížil Lehotský.

img-responsive

Balet Zkrocení zlé ženy v Moravském divadle Olomouc (foto: Aleš Kočíb) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

V roli Petruccia budou alternovat sólisté Ivo Jambor a Paul Oliver. „Komediální balety už mají v Olomouci svou tradici, měli jsme tu Marnou opatrnost, Sen noci svatojánské nebo Dona Quijota. Doufám, že se diváci budou dobře bavit i u nové inscenace. Použitá hudba je skvělá, jméno Edwarda Elgara jsem předtím neznal, ale na zkouškách jsem zjistil, že některé skladby bude určitě znát každý,“ uvedl Jambor.

„Příprava Zkrocení zlé ženy byla od samého začátku příjemná a zábavná. Ať děláte komedii nebo drama, pořád platí, že musíte věřit postavě, kterou ztvárňujete a tato postava musí mít ke svým činům motivaci, důvod, proč se chová tak, jak se chová. To se nesmí vytratit jen proto, že hrajete komedii,“ upozornil Oliver.

Coby hádavá Kateřina se představí Yui Kyotani nebo Emily Smith. Sestru Kateřiny Biancu ztvární Rachel Hickey nebo Ana Gómez Salamanca a v úloze jejího milého Lucentia alternují Lukáš Cenek a Benjamin Cook. Na vizuální složce inscenace pracují režisérovi osvědčení spolupracovníci Eduard Přikryl a Roman Šolc.

Premiéra baletu Zkrocení zlé ženy se koná v pátek 3. listopadu 2017 v Moravském divadle Olomouc.

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU PhDr. Miroslav Plešák

13.10.2021 16:54 Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021…

Jiří Suchý slaví 90. narozeniny. Legenda Semaforu je stráví na jevišti

01.10.2021 14:10 Své 90. narozeniny oslaví Jiří Suchý 1. října představením s názvem Znám ještě starší lidi ve svém…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Související:

Právě se děje

reklama