Řešení je vzkříšení. Provázkovské oslavy padesátin pokračují dvěma festivaly a jednou premiérou

Brno - Divadlo Husa na provázku má letos padesáté narozeniny a právě listopad bude měsícem největších oslav. Již včera začal festival Řešení je vzkříšení, příští týden Provázek čeká další pfestival, tentokrát hudební a sportovní, který zakončí premiéra nové inscenace.

Přidejte svůj názor

Miroslav Donutil v inscenaci Ubu králem: Svoboda!
doporučujeme

Již od včerejška probíhá v Divadle Husa na provázku velký festival Řešení je vzkříšení, který zrekapituluje nejslavnější provázkovské projekty za posledních čtrnáct let. Ode dneška do příštího úterka se postupně představí inscenace, které byly součástí pěti základních inscenačních projektů éry uměleckého šéfa Vladimíra Morávka.

Festival začal včera uvedením inscenace Kníže Myškin je idiot: Vzkříšení a pokračuje dnes představením Ze života hmyzu - Oh! Jaká podívaná!. V sobotu Provázek čekají Lásky jedné plavovlásky - Plavovlásky jedné lásky, po nichž bude následovat koncert provázkovské kapely Stones Beatles, v neděli Mein Švejk (Operetta. Komedie. Smrt) a v úterý  festival zakončí představení Ubu králem: Svoboda.

Festival je průřezem velkých projektů Divadla Husa na provázku v letech 2003-2017. Jsou to projekty Sto roků kobry, během kterého byly uvedeny adaptace románů Zločin a trest, Idiot, Běsi a Bratři Karamazovi. Inscenace se dočkaly ocenění a nominací. Na herecká ocenění roku 2003 a 2004 byli nominováni Petr Jeništa za Raskolnikova, Pavel Liška za Myškina, Eva Vrbková za Nastasju Filipovnu. Vše se odehrávalo mezi týmiž stěnami jedné scény Jana Štěpánka (nominace na cenu za Scénografii roku 2004) a bylo poháněno fascinující hudbou Petra Hromádky– získal za ni Cenu Alfréda Radoka 2004. Inscenace Kníže Myškin je idiot získala Cenu Divadelních novin a spolu s inscenací Běsi – Stavrogin je ďábel byla favoritem na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Inscenace roku 2004. Divadlo Husa na provázku bylo navrženo na Divadlo roku 2004. Všechny díly tetralogie byly natočeny Českou televizí.

V letech 2007 až 2009 následoval projekt Perverze v Čechách, který se zabýval otázkou krize české identity a "českým údělem" v letech 1968-1989. Osu díla tvořily inscenace Lásky jedné plavovlásky, Cirkus Havel aneb My všichni jsme Láďa. a České moře. Výsledkem obrovského tvůrčího úsilí se nakonec stal dvanáctihodinový divadelní maraton.

Projekt Čapkové na provázku se stal klíčovou událostí při zkoumání naší národní identity. Během tří let postupně vznikly inscenace: Hordubal (Ach, stůl, židle, světlo a sloup!), Trapná muka, Dášeňka aneb Psí kusy – Haf! a Ze života hmyzu – Oh! Jaká podívaná!.  Za roli Hordubala byl Vladimír Hauser nominován na prestižní Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon roku 2010. Inscenace Jana Mikuláška Trapná muka byla Divadelními novinami označena za Událost měsíce a výprava Marka Cpina byla nominována na Cenu Alfréda Radoka 2011.

Dalším projektem jsou Smějící se bestie, jehož těžištěm bylo zaobírání se groteskou, smíchem, humorem, klaunstvím, komedií - a diktátem zábavy.
Nejprve měla premiéru inscenace Mein Švejk (Operetta. Komedie. Smrt)
v režii Jana Antonína Pitínského, poté divadlo nastudovalo texty Huberta Krejčího Dvojí proměna aneb Co je blbějšího než divadlo? (Dvě divadla) v režii Vladimíra Morávka, následovala Fidlowačka aneb Kde domov můj? v režii Anny Petrželkové. Jako poslední z této série měla premiéru Směšná interpretace v režii Vladimíra Morávka, jež byla oslavou díla Milana Kundery.

Zatím posledním projektem je O naší současné krizi a Jak z toho ven. Součástí projekty byly inscenace Včera jsme to spustili, Tango macabre, Ubu králem: Svoboda!. Miniopera Včera jsme to spustili zhudebnila trestní spisvedený proti umělecké skupině Ztohoven, která vyvěsila na Pražský hrad legendární trenky- na protest proti některým aktivitám prezidenta republiky Miloše Zemana.

Na festival naváže příští týden další akce Mistrovství světa ve stolním fotbalu v Brně. "Jedná se o sérii koncertů a předtančení zoufalství a triumfů, na kterých se potkáme s nejrůznějšími svými osudovými souputníky." A vše bude na počest Jiřímu Pechovi.

Na fotbalová klání poté naváže premiéra nové inscenace Na protest: Pokoj lidem dobré vůně či-li Bůh si to tak přál. Kabaret o divadle, fenoménu standing ovation v Brně a nudě uvidíme v režii Vladimíra Morávka. V hlavních rolích se představí Jan Mansfeld, Tomáš Žilinský, Jaroslav Tomáš nebo Dominik Teleky. Česká premiéra se koná 17. listopadu 2017.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama