RECENZE: O ženách, náckovství a Brechtovi v Triptychu Divadla Husa na provázku

RECENZE – Na námět režiséra J. A. Pitínského vznikla v Divadle Husa na provázku inscenace spojující tři díla o třech rozdílných ženách, které však trpí podobnou formou útlaku. Triptych (Matka. Služka. Panna.) vypovídá vtipně i tragicky, ale především velmi působivě o osudech žen v různých dobách.

Přidejte svůj názor

Triptych v Divadle Husa na provázku (foto: Jakub Jíra)

Režisér Jan Antonín Pitínský se rozhodl spojit tři různá díla do jedné inscenace, a vytvořit tak výpověď o ženských osudech v různých režimech. Vznikla inscenace Triptych (Matka. Služka. Panna)Divadle Husa na provázku, která poutavým a působivým způsobem propojuje Pitínského hru Matka z roku 1987, román maďarského autora Dezsa Kosztolányiho Anna Édešová a adaptaci scénáře k filmu Proces s Janou z Arcu Roberta Bressona.

Každý příběh je přitom pojat odlišnou inscenační formou, při čemž jednotlivé části propojuje Bertolt Brecht prezentující své poznatky o epickém divadle nebo Pitínského scénické poznámky. Sociální groteska Matka tvoří první část „trojité“ inscenace a odehrává se ve stísněném bytě rodiny (vynikající scénografie Petra B. Nováka), která žije v totalitě nejen politické, ale také domácí.

Romantická (přestože s dramatickou gradací v závěru) druhá část o služce Anně se odehrává za politického převratu v Maďarsku v druhé polovině roku 1919. Na pozadí revolučních zmatků a politického vypětí vypráví příběh o zdánlivě nedůležité osobě – služce Anně, která trpí útlaky rodiny, které slouží, a také svým vlastním lehkomyslným činem. Filmové drama podle autentických zápisů ze soudního procesu s Janou z Arku přivádí na jeviště slavnou hrdinku ve zdánlivě minimalistické činohře, která se však mění ve velkolepý operní závěr.

Herecké obsazení samozřejmě stojí na představitelkách tří hlavních ženských rolí. Ivana Hloužková jako Matka předvádí svůj standardně výborný výkon, je vtipná i uvěřitelně hrozivá; nezaostávají ani andělská Tereza Marečková jako Anna a Růžena Dvořáková v roli Jany z Arky, která je stejně poutavá v klidné poloze procesu i ve finále, během něhož vystřihne píseň House of Rising Sun ve skvělém pěveckém podání a za kytarového doprovodu Milana Holendy.

Dámské obsazení doplňují i pánové, kteří hrají muže utlačující i utlačované, především však utlačující – každým totiž prostupuje náckovské téma. Za všechny jmenujme alespoň Martina Donutila v roli frajírka, který svede služku Annu (a jehož taneční kreace jsou prostě dokonalé) a Milana Holendu jako slizkého a hrozně vtipného Zobana.

Inscenace Triptych je zábavná, chytrá, vtipná i smutná. Inscenátoři v ní neřeší politiku a nesnaží se vykreslit totalitní režimy. Jde spíše o sondu do ženských osudů, které se v historii neustále opakují. Škoda jen, že inscenátoři nepracují více se zcizovacími efekty, když už na jeviště přivedli přímo samotného Brechta.

Celkové hodnocení: 90%

Divadlo Husa na provázku: Triptych (Matka. Služka. Panna.)

Námět a režie: J.A.Pitínský
Dramaturgie: Simona Petrů
Scéna: Petr B. Novák
Kostýmy: Tereza Hrzánová, Romana Redlová
Hudba: Richard Dvořák
Hrají: Ivana Hloužková, Růžena Dvořáková, Tereza Marečková, Ondřej Kokorský, Vladimír Hauser, Milan Holenda, Martin Donutil, jako B. B. Zdeněk Kocián

Premiéra: 13. října 2017 (psáno z první reprízy 14. října 2017)

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnské Centrum experimentálního divadla je vysoce podfinancované,…

17.11.2018 13:23 Brno - Centrum experimentálního divadla (dále též CED), které zastřešuje Divadlo Husa na provázku,…

OBRAZEM: Největší divadelní sál v Česku otevírá své brány. Po roční…

15.11.2018 16:04 Brno – Po patnáctiměsíční rekonstrukci se prostory Janáčkova divadla znovu zpřístupní veřejnosti.…

Divadlo Bolka Polívky se připojuje k Noci divadel: V sobotu 17. listopadu…

15.11.2018 14:17 Divadlo Bolka Polívky v Brně se v sobotu 17. listopadu stane součástí jednoho z největších…

Muzikál Mefisto se ponese v duchu stých výročí. Oslaví 100. představení

11.11.2018 10:15 Praha - Velkolepý muzikál Mefisto slaví své 100. představení spolu s republikou. Ve čtvrtek 22.11.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama