Brno se opět bude točit kolem hudby. Festival Janáček Brno zveřejnil program dalšího ročníku

Brno - Festival Janáček Brno 2018 má pro nadcházející ročník připraveno dvacet osm špičkových produkcí v devatenácti dnech. Do Brna se opět sjedou špičkoví režiséři a interpreti. Nebue chybět Robert Carsen, David Pountney, Tomáš Netopil, Haasovo kvarteto a mnoho dalších.

Přidejte svůj názor

Věc Makropulos, Vlámská opera (foto: Annemie Augustijns)
doporučujeme

„Centrum Brna vypadalo, jako by se točilo jen kolem hudby,“ vyšlo v recenzi na Der neune Merker o minulém ročníku festivalu Janáček Brno. V příštím roce se Brno opět bude točit kolem hudby, čeká nás totiž již šestý ročník tohoto prestižního bienále.

img-responsive

Zápisník zmizelého, Muziektheater Transparant (foto: Jan Versweyveld) | foto: Národní divadlo Brno

Festival Janáček Brno 2018 se bude konat v termínu od 17. listopadu 2018. Během programu, který je věnován stému výročí vzniku Československé republiky, bude uvedeno kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích světových tvůrců, jako jsou Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó, David Pountney a Alvis Hermanis. Za dirigentským pultem se objeví Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović. Koncertní část programu představní vynikající interprety jakými jsou Thomas Adès, Martin Kasík, Jitka Čechová, Simona Houda-Šaturová nebo Haasovo kvarteto.

„Ohlasy, které sklízí festival Janáček Brno po celém světě a jeho rekordně rychle rostoucí návštěvnost je pro nás velkou motivací do další práce. Věřím, že skvělý program festivalového ročníku 2018, který vám předkládáme, posouvá náš festival do společnosti těch nejvýznamnějších kulturních akcí na mapě Evropy,“  říká ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser v tiskové zprávě. 

img-responsive

Její pastorkyňa - Poznaň (foto: Magdalena Osko) | foto: Národní divadlo Brno

„Jestliže předešlé ročníky festivalu daly nahlédnout do Janáčkovy operní tvorby vždy v kontextu s dalšími tvůrci a uměleckými směry, 6. ročník bude patřit v maximální možné míře tvorbě moravského mistra. Představí kompletní Janáčkovo jevištní dílo od těch raných, která vznikala v posledních dekádách habsburské monarchie, naplněných snahami o uznání českého národa, až po Janáčkova vrcholná díla již z doby naší samostatné republiky,“ zve na festival dramaturgyně Janáčkovy opery NdB Patricie Částková.

„Příhody lišky Bystroušky nebyly pro slavnostní zahájení připravovaného festivalu vybrány náhodou − jsou nejen dílem skladatelovy životní moudrosti, ale i půvabným odrazem života v mladém a zdárně se rozvíjejícím státě − inu slovy Harašty ,Zlatá te moja republiko!‘“ doplňuje umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman.

img-responsive

Z mrtvého domu, Velšská národní opera (foto: Clive Barda) | foto: Národní divadlo Brno

Právě opera Příhody lišky Bystroušky otevírala Janáčkovo divadlo v říjnu 1965. Nově zrekonstruované divadlo bude jednou z klíčových scén mezinárodního festivalu. Hned 18. listopadu 2018 nabídne NdB přenos představení Příhody lišky Bystroušky do celého světa prostřednictvím panevropské platformy OperaVision.

Dramaturgie představuje orchestrální a komorní koncerty, koncertní provedení opery, sólové a pěvecké recitály a koncert sborový. Díla, která na festivalu zazní, jsou úzce spojena s otázkou vzniku republiky, s pojmem „národní hudba“, s otázkou hudby národů žijících na našem území či v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie a také jsou ukázkou toho, jak skladatelé ve své tvorbě reflektovali významné historické události. To vše v programu celkem patnácti koncertů se špičkovými interprety.

Předprodej vstupenek na festival začal 13. listopadu 2017. Rok před zahájením festivalu si tak návštěvníci mohou rezervovat ta nejlepší festivalová místa. Díky systému plovoucího vstupného nakupují první zájemci své vstupenky nejvýhodněji. Veškeré informace o festivalu a on-line možnost zakoupení vstupenek naleznou návštěvníci na stránkách www.janacek-brno.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Pucciniho Turandot - Scénický zázrak opery na otáčivém hledišti

07.08.2019 11:48 RECENZE - Nad Českým Krumlovem se v ten den mračila obloha, občas se objevily krátké bouřky. Jako…

Podivná cesta Podivného odpoledne doktora Zvonimíra Burkeho

29.07.2019 11:47 RECENZE - Divadlo Bolka Polívky na Biskupském dvoře v objektu Moravského zemského muzea v Brně…

Po těžké nemoci zemřel Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel

24.07.2019 15:42 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama