Cyrano z Bergeracu odhodí svůj širák na jevišti Moravského divadla Olomouc

Olomouc - Hrdina s dlouhým nosem a zálibou v poezii odhodí svůj širák v Moravském divdle Olomouc. V režii Michaely Doleželové a Romana Vencla se v titulní roli slavné klasiky Cyrano z Bergeracu představí Petr Kubes.

Přidejte svůj názor

Petr Kubes v inscenaci Cyrano z Bergeracu (foto: Jan Procházka)

Slavné drama Edmonda Rostanda o hrdinovi s dlouhým nosem Cyrano z Bergeracu ožije na jevišti Moravského divadla Olomouc po více než čtvrtstoletí. Návrat romantického hrdiny do Olomouce se však neobešel bez komplikací. Inscenaci měl původně režírovat Nikolaj Penev, ale kvůli rodinným důvodům musel od projektu ustoupit. Režie se tak rychle ujali Michaela Doleželová a Roman Vencl

„S Koljou jsem si v posledních týdnech volal mnohokrát, ale o Cyranovi jsme se nebavili - snažil jsem se ho podpořit v těžké rodinné situaci a nezatěžovat ho našimi pracovními problémy. V životě zkrátka přijdou chvíle, kdy divadlo není důležité a musí jít stranou,“ říká Roman Vencl v tiskové zprávě.

img-responsive

Lukáš Červenka v inscenaci Cyrano z Bergeracu (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

„S přípravou nám moc pomohl Aleš Valášek, který je výtvarníkem scény i kostýmů. Strávil s námi mnoho hodin nad návrhy a trpělivě a ochotně je přepracovával podle nových představ a požadavků. Čas na přípravu byl skutečně šibeniční, ale díky Alešově vstřícnosti a profesionalitě do sebe všechno perfektně zapadlo,“ dodává Doleželová.

Přestože se oba autoři etablovali coby úspěšní komediografové, nebude nová inscenace komedií ani parodií. „Hned na začátku jsme se s Míšou domluvili, že v žádném případě nechceme dělat Robina Hooda 2. Náš Cyrano bude sice hravý, svižný a oproštěný od patosu své více jak staleté existence na jevištích celého světa, ale rozhodně se z něj nestane fraška nebo parodie. Je to hrdinný a romantický příběh par excellence, který má divákům a dnešní společnosti co říci a nabídnout,“ upozornil Vencl.

img-responsive

Tomáš Krejčí v inscenaci Cyrano z Bergeracu (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Tvůrci vycházejí z překladu Jaroslava Vrchlického. „Při úpravě textu jsem se rozhodla vypustit některé okrajové postavy a motivy, které pouze zpomalovaly děj, a vyzdvihnout zejména milostný trojúhelník Cyrano-Roxana-Kristian a postavu věčného antagonisty de Guise. Příprava scénáře byla v tomto případě nesmírně pracná, ale doufám, že se podařilo zachovat vše důležité a diváci si přijdou na své,“ popsala Doleželová.

Významnou součástí nové inscenace jsou akční scény, jejichž přípravu měl na starosti choreograf bojových scén Petr Nůsek. Ten se podílel například na realizaci hollywoodských filmů Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Tristan a Isolda či Hellboy. Se souborem olomoucké činohry poprvé spolupracoval na inscenaci Robin Hood, která měla premiéru v září loňského roku. Součástí příprav na inscenaci Cyrano z Bergeracu byl i bojový výcvik ve Fortu Křelov, kde Nůsek učil herce, jak správně zacházet s kordem.

img-responsive

Natálie Tichánková a Tomáš Krejčí v inscenaci Cyrano z Bergeracu (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

V titulní roli se představí Petr Kubes. „Cyrano je nádherná role. V té postavě je romantika, láska, hrdinství čest i utrpení. Každý z jeho monologů má svou váhu a svou poetiku – jeden je vtipný, druhý zamilovaný, další naléhavý. Je krásné hrát takovou postavu,“ uvedl Kubes, který si během zkoušek užil šermířské souboje.

„Měl jsem šerm už na škole a výstupy s kordem jsem si užil v Romeovi a Julii a Hamletovi. Je dobré zdokonalovat se v šermu, navíc pod vedením mistra svého oboru Petra Nůska,“ zdůraznil Kubes. Kristiana si zahraje Tomáš Krejčí. Svůj debut na jevišti Moravského divadla zažije Lukáš Červenka v záporné úloze hraběte de Guise a Roxanu ztvární další nová posila olomoucké činohry Natálie Tichánková.

img-responsive

Natálie Tichánková v inscenaci Cyrano z Bergeracu (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

„Na každou zkoušku jsem se vyloženě těšila, přípravy probíhaly v příjemné, přátelské atmosféře. Všichni děláme maximum pro to, aby vznikla okouzlující, strhující inscenace, při níž se diváci dojmou a budou odcházet s krásným zážitkem,“ uvedla Tichánková.

V historii Moravského divadla jde o čtvrté činoherní nastudování Cyrana z Bergeracu. Dosud poslední premiéra byla v listopadu 1991, titulní postavu tehdy ztvárnil Josef Bartoň, který se v menší roli objeví i v chystané inscenaci. Role Le Breta se tehdy zhostil současný ředitel Moravského divadla Pavel Hekela. Zajímavostí je, že v listopadu 1982 měla v Olomouci premiéru operní adaptace Cyrana z Bergeracu. V titulní roli alternovali Richard Haan a Jaroslav Majtner.

Cyrano z Bergeracu je prvním ze tří francouzských titulů, které činohra Moravského divadla představí v letošní sezoně. Názvy dalších děl jsou neméně zvučné – Rollandovo drama Petr a Lucie a Nebezpečné známosti Choderlose de Laclose. „V příštím roce si připomeneme sto padesát let od narození a sto let od úmrtí Edmonda Rostanda. Navíc v roce 2018 oslaví země galského kohouta šedesát let své existence, jelikož teprve roku 1958 vyhlásil Charles de Gaulle takzvanou pátou republiku. Je to právě Francie, jíž vděčíme za položení základů novodobé evropské kultury a vzdělanosti. Proto se aktuální činoherní sezona nese ve znamení slavných francouzských děl,“ shrnul Vencl.

Premiéra inscenace Cyrano z Bergeracu se koná v pátek 24. listopadu v Moravském divadle Olomouc.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední premiéra letošního roku: HaDivadlo diváky láká na Gorkého…

11.12.2018 10:59 Poslední premiérou roku 2018 v brněnském HaDivadle budou Maloměšťáci ruského autora Maxima Gorkého.…

RECENZE: V roli opuštěné kariéristky Chýlková vystupuje grandiózně. Nebojí…

10.12.2018 09:02 Pražské divadlo Studio DVA v koprodukci s brněnským Divadlem Bolka Polívky divákům představuje hru,…

Oslava přátelství, soudržnosti i vlastenectví. Na brněnské jeviště…

07.12.2018 11:59 Pokud budeme uvažovat, která kniha z povinné četby v českém školství byla vždy přijata kladně, tak…

Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá v Národním divadle Brno

05.12.2018 20:59 Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá. Spravedlnost. Pomsta. Zrada a láska. Nezabiješ! Přesně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama