Festival ostravských divadel vstupuje do nové etapy. Začíná již dnes

Ostrava - Festival OST-RA-VAR se letos koná již po jednadvacáté. Opět nabídne přehlídku inscenací ostravských divadel, rozborové semináře i projekty v rámci off programu.

Přidejte svůj názor

Petra Lorencová a Jan Fišar v inscenace Hodina před svatbou (foto: Radovan Šťastný)

21. ročník festivalu OST-RA-VAR začíná již dnes a potrvá až do neděle. Během těchto dní nabídne průřez tvorbou ostravských divadel za poslední rok - tedy třináct činoherních inscenací, které doprovodí tři rozborové semináře a tři projekty v rámci off programu.

img-responsive

Petra Lorencová a Pavlína Kafková v inscenaci Sissi, císařovna Alžběta Rakouská (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Festival je určen výhradně profesionálním divadelním teoretikům i praktikům, stejně jako studentům vysokých divadelních škol (praktických i teoretických oborů). Na základě výjimečného spojení profesionálů a studentů při společné reflexi zhlédnutých inscenací pak během festivalu vzniká jedinečný prostor, v němž dochází ke sdílení podnětných myšlenek o divadle a k rozvíjení úvah nad ním.

„Jsme rádi, že počet divadel, která se do prezentace ostravské divadelní tvorby v rámci OST-RA-VARu zapojují, stále vzrůstá. Vedle Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna a Staré arény se letos poprvé festivalu zúčastní také Divadlo Mír. Stejně jako v loňském roce bude pro návštěvníky festivalu vedle hlavního programu připraven také off program,“ říká dramaturg Adam Gold v tiskové zprávě.

img-responsive

Rozborový seminář (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Letošní ročník přináší několik změn. „Rozborové semináře budou oproti předešlým rokům rozděleny do 3 dnů (pátek – neděle). Rozsah jednoho semináře bude 120 minut. Příspěvků k inscenacím se místo dvojic profesionál-student nově zhostí čtyři kritikové nejmladší generace (někteří stále studenti spolupracujících škol, ostatní jimi byli donedávna). Cílem této změny je dát při tvorbě reflexí prostor menšímu, zato ucelenějšímu okruhu hodnotitelů. Všichni ostatní diskusechtiví účastníci samozřejmě dostanou slovo v rámci diskuse pléna pod vedením zkušené moderátorky seminářů doc. Taťány Lazorčákové,“ vysvětluje dramaturgyně Sylvie Rubenová.

To ale nebude jediná změna, která festivalové publikum letos čeká: „Další změnou je počet představení, který jsme se rozhodli zredukovat na maximálně čtyři představení hlavního programu denně, s ohledem na zkušenosti z minulých ročníků, kdy byl větší počet představení příliš náročný na diváckou pozornost a organizační zajištění. Rovněž se snažíme jako alternativu k představením v prostorech s menší kapacitou (zkušebna DAD, alternativní scéna DLO) nabídnout paralelní program pro ty, kteří se do malého sálu nedostanou. Věříme, že tyto změny povedou ke zkvalitnění diváckého zážitku z festivalu a celkově k jeho komfortnějšímu průběhu,“ dodává Rubenová.

V hlavním programu se představí například inscenace Sissi (útěky Alžběty Rakouské) nebo Obyčejný život Národního divadla moravskoslezského, Obraz nebo Smíření Komorní scény Aréna, Vánoce u Ivanovových nebo Prezydent krokadýlů Staré arény, PS... Odepiš! nebo Velký sešit Divadla Petra Bezruče a další.

Festival OST-RA-VAR se koná od 29. listopadu do 3. prosince v Ostravě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední premiéra letošního roku: HaDivadlo diváky láká na Gorkého…

11.12.2018 10:59 Poslední premiérou roku 2018 v brněnském HaDivadle budou Maloměšťáci ruského autora Maxima Gorkého.…

RECENZE: V roli opuštěné kariéristky Chýlková vystupuje grandiózně. Nebojí…

10.12.2018 09:02 Pražské divadlo Studio DVA v koprodukci s brněnským Divadlem Bolka Polívky divákům představuje hru,…

Oslava přátelství, soudržnosti i vlastenectví. Na brněnské jeviště…

07.12.2018 11:59 Pokud budeme uvažovat, která kniha z povinné četby v českém školství byla vždy přijata kladně, tak…

Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá v Národním divadle Brno

05.12.2018 20:59 Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá. Spravedlnost. Pomsta. Zrada a láska. Nezabiješ! Přesně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama