Shakespearův magický příběh ožije v originální adaptaci v Klicperově divadle

Hradec Králové - Klicperovo divadlo uvede po Macbethovi, Richardu III. a Romeovi a Julii další dílo Williama Shakespeara v originální adaptaci Davida Drábka. Shakespearův magický příběh Sen noci svatojánské zde ožije v nemocničním prostředí.

Přidejte svůj názor

Sen noci svatojánské v Klicperově divadle (foto: Patrik Borecký)

Jednu z Shakespearových nejhranějších komedií, Sen noci svatojánské, uvede Klicperovo divadlo v adaptaci režiséra Davida Drábka. Jedná se tedy o další Drábkovo originální provedení Shakespearových her po Macbethovi, Richardu III. a Romeovi a Julii.

Shakespearův snově magický příběh v překladu Martina Hilského bude v Hradci Králové přenesen do prostředí nemocnice. V hlaví roli introvertního doktora Puckmana (později extrovertního Puka) se představí Jiří Panzner, Natálie Holíková bude oddanou zdravotní sestrou Flórou, ředitelem nemocnice Svatého Onufria (ale i Oberonem) se stane Jan Vápeník, v roli primářky (a zároveň Titanie) se představí Kamila Sedlárová. V dalších rolích uvidíme Martinu Novákovou, Marii Kleplovou, Týnu Andělovou Průchovou, Matěje Anděla a další.

Na inscenaci se podílel Drábkův častý spolupracovník, hudební skladatel Darek Král. Scénu vytvořil Marek Zákostelecký, kostýmy navrhl Tomáš Kypta, dramaturgem inscenace je Ladislav Nunvář a na choreografii spolupracovala Sára Venclovská.

David Drábek se ve své adaptaci inspiroval filmovým dramatem Čas probuzení (Awakenings) z roku 1990. Film Čas probuzení je hereckým koncertem Robina Williamse a Roberta De Nira. Ústředním tématem filmu je snaha samotářského lékaře Malcolma Sayera, jehož ztvárnil Robin Williams, najít příčinu, proč jsou někteří pacienti dlouhé roky v katatonickém stavu. Doktor Sayer se domnívá, že tyto lidské sochy jsou uvnitř zcela při smyslech, a proto hledá lék, který by pacienty probudil znovu k životu a dal jim možnost pocítit radost i bolest, což se mu nakonec podaří.

A právě z toho vychází klicperovská adaptace – čtyři pacienti – Hermie, Helena, Lysandr a Demetrius jsou v katatonickém stavu, dýchají, trochu se hýbají, ale nikdo neví, jestli uvnitř vnímají a něco cítí. Středobodem všeho dění se stává doktor Puckman. Podaří se mu alespoň na jednu noc probudit svým lékem tuto čtveřici? A usmířit svár ředitele nemocnice / krále skřítků s primářkou / královnou víl?

"David Drábek propojil známou a tolik uváděnou komedii s jedním, pro mě, z nejkrásnějších filmů. Na jedné straně komedie plná hašteření, dvoření a na straně druhé drama o těžce nemocných lidech. David Drábek zde opět ukazuje, že lze Shakespeara „dělat jinak“," říká dramaturg Ladislav Nunvář v tiskové zprávě.

"První polovina inscenace vychází částečně z filmové předlohy Čas probuzení, druhá část je shakespearovská, ale Čas probuzení prostupuje i do Shakespearova příběhu – znovu se vynořují traumata, staré spory, ale i krásné okamžiky, které se odehrály před dávnými lety. Nad veselým hašteřením milenců visí jako Damoklův meč obava, jak bude lék, který doktor Puckman milencům aplikoval, na ně působit. Bude pro tuto čtveřici svět, do kterého se probudí tím krásným shakespearovským světem roztomilých elfů a víl, nebo spíš horrorovým obrazem? A stihne tento čtyřlístek najít tu pravou lásku, než účinek léku vyprchá?" dodává Nunvář.

"Měl jsem od samého začátku pocit, jako to vždycky u mě bývá, zvláště pak v Klicperově divadle, že nic nejde tak, jak je to nalajnováno. Že je potřeba přijít s něčím novým, s nějakým novým výkladem a novým vlivem. A je vždycky nejlepší, když tam člověk zahrne to, co ho ovlivnilo v bezprostřední době, což v mém případě bylo umírání a nemoc mého tatínka. A to se do toho promítlo," doplnil režisér David Drábek.

Premiéra inscenace Sen noci svatojánské aneb Čas probuzení se koná 16. prosince 2017 na hlavní scéně Klicperova divadla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muzikálová komedie, můžete zde milovat koho chcete. Jaký je Doktor Ox?

17.10.2018 15:11 Ve dnech 4. a 5. října se uskutečnila v divadle Hybernia slavnostní předpremiéra a premiéra…

Jedna z neočekávanějších brněnských premiér se dotkne samé podstaty…

15.10.2018 21:45 Brno - Novou sezónu činohra NdB otevírá inscenací, která vypráví o opojné slávě i morální bídě…

RECENZE: Když se k vládě dostanou blázni, vznikne komunismus

09.10.2018 14:42 RECENZE – Dramaturgický cyklus 43. sezony HaDivadla s titulem Věčný návrat zakončuje divadelní…

Divadlo Na Jezerce oslaví sto let: Res publika znovu ožívá

05.10.2018 02:46 Divadlo Na Jezerce u příležitosti 100 let od založení republiky uvádí nové představení Res publica…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama