Moravské divadlo Olomouc přeneslo Verdiho operu do cirkusu

Olomouc - Moravské divadlo Olomouc uvede na svém jevišti vůbec poprvé romantickou operu Giuseppe Verdiho, Ernani. Operu, která vychází z dramatu Victora Huga, režisérka Karla Štaubertová přenesla do cirkusového prostředí.

Přidejte svůj názor

Opera Ernani v Moravském divadle Olomouc (foto: Jan Procházka)
doporučujeme

Poslední premiérou letošního roku v Moravském divadle Olomouc bude romantická opera Giuseppe Verdiho, Ernani. Operu, která vychází z dramatu Victora Huga, zde nastudovala režisérka Karla Štaubertová. Opera Ernani bude na olomouckém jevišti uvedena vůbec poprvé.

Režisérka Štaubertová operu nastudovala v originálním pojetí, přenesla ji totiž do cirkusového prostředí. Diváci se mohou těšit prvky cirkusu, pouličního divadla a grotesky a také na akrobatické výstupy. Autorem hudebního nastudování je Miloslav Oswald.

img-responsive

Opera Ernani v Moravském divadle Olomouc (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Tři rivalové soupeří o politickou moc, ale i o lásku krásné ženy. Jedním z nich je zavržený šlechtic a vůdce povstalců Ernani. Libreto podle hry Victora Huga napsal Francesco Maria Piave, a znamenalo pro něj začátek dlouholeté spolupráce s Verdim. Opera měla světovou premiéru v březnu 1844 v Benátkách.

„Za Verdiho života byl tento titul nejhranějším ze skladatelovy bohaté tvorby. Při jeho studiu jsem si uvědomil, o jak nádherné dílo se jedná. Vychází z italského belcanta a raně romantické italské operní tvorby, navzdory tomu, že je, podobně jako Nabucco, prodchnutý revoluční atmosférou. Verdiho rukopis je znát z každé noty. Ernanimu možná schází divácký trhák, jako je Sbor židů v Nabuccovi, zato je plný krásných a velmi náročných sólových partů,“ popsal autor hudebního nastudování Miloslav Oswald v tiskové zprávě.

img-responsive

Opera Ernani v Moravském divadle Olomouc (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Režisérka Karla Štaubertová v minulosti uvedla v Moravském divadle Poulencovy Dialogy karmelitek a Mozartovu Figarovu svatbu. S Verdiho Ernanim se coby režisérka setkává poprvé. „Na první pohled je příběh této opery velmi romantický, skoro jako telenovela. Fascinovala mě ovšem neustálá přítomnost smrti. Vášeň, pomsta, kariéra, hon za penězi – to všechno se z perspektivy smrti jeví jako malicherné. Ernani je tak trochu pierot, má své ideály a nechce je opustit, zároveň odmítá žít život plný kompromisů. Zůstává smutným klaunem. A klauni jsme před smrtí vlastně všichni,“ přiblížila Štaubertová.

img-responsive

Opera Ernani v Moravském divadle Olomouc (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Autorem výpravy je německý výtvarník Matthias Engelmann. Rodák z Hamburku použil výrazný vizuální kontrast mezi černobílou scénou a stylizovanými barevnými kostýmy. „Barevný svět z úvodu se postupem času stává černobílým, rozbíjí se podobně jako Ernaniho ideály,“ popsala režisérka.

V titulní roli budou alternovat Jakub Rousek a hostující Rafael Alvarez. „Je to pro mě premiéra, s Ernanim jsem se dosud nesetkal ani jako zpěvák, ani jako divák. Hlavní hrdina je v podstatě postava plná proher a smůly. Musí se s tímto osudem smířit. Je to smutný klaun s úsměvem na tváři a slzou na duši. Po pěvecké stránce je role Ernaniho, stejně jako ostatní sólové party, velmi náročná. Je totiž napsaná ve vyšší poloze, což je po celou dobu představení náročné uzpívat,“ uvedl Rousek.

Jako Ernaniho láska Elvíra se představí Olga Jelínková v alternaci s Radoslavou Mičovou, nepřítele Carlose ztvární Martin Štolba nebo Jakub Tolaš a soka v lásce de Silvu alternují Jiří Přibyl a David Szendiuch.

Premiéra opery Ernani se konala v pátek 15. prosince 2017 v Moravském divadle Olomouc.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klicperovo divadlo otevírá předprodej: Důležité infromace pro sezonu 2019…

21.08.2019 13:12 Klicperovo divadlo otevírá ve čtvrtek 22. 8. po letní prázdninové přestávce svůj kamenný předprodej…

RECENZE: Pucciniho Turandot - Scénický zázrak opery na otáčivém hledišti

07.08.2019 11:48 RECENZE - Nad Českým Krumlovem se v ten den mračila obloha, občas se objevily krátké bouřky. Jako…

Podivná cesta Podivného odpoledne doktora Zvonimíra Burkeho

29.07.2019 11:47 RECENZE - Divadlo Bolka Polívky na Biskupském dvoře v objektu Moravského zemského muzea v Brně…

Po těžké nemoci zemřel Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel

24.07.2019 15:42 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama