Disco muzikál Horečka sobotní noci ožije v Městském divadle Brno

Brno - Kdo by neznal nablýskaný muzikálový hit Horečka sobotní noci s Johnem Travoltou a hity jako How Deep Is Your Love nebo Stayin´ Alive. Film nyní ožije v divadelní verzi na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kristian Pekar na vizuálu k inscenaci Horečka sobotní noci

Městské divadlo Brno uvede muzikálový hit Horečka sobotní noci. Jeho původ sahá až do roku 1976, kdy anglický hudební kritik Nik Cohn začal v New York Magazine vydávat sérii článků s názvem Tribal Rites od the New Saturday Night. Cohn v nich měl popsat situaci současné disco scény která v té době byla v postatě subkulturou americké dělnické mládeže.

V rámci svého výzkumu zašel do podniku 2001 Odyssey, před kterým viděl opileckou bitku. Tu pozoroval klidný mladý muž, který Cohna inspiroval k hrdinovi, jehož dnes známe jako Tonyho Manera. Ačkoli Nik Cohn psal původně reportáže, zúročil v nich i své další zkušenosti a zážitky, čímž vznikl fiktivní příběh inspirovaný skutečnými událostmi.

Zkušený producent Robert Stigwood záhy po vydání koupil práva a nechal scenáristu Normana Wexlera napsat filmový scénář. Film měl v režii Johna Badhama premiéru 16. prosince roku 1977 a zaznamenal celosvětový komerční úspěch. Snímek pomohl popularizovat disco hudbu napříč světadíly a zároveň vynesl Johna Travoltu na vrchol popularity.

Robert Stigwood, na jehož producentském kontě jsou mimo jiné i filmové verze rockových oper Jesus Christ Superstar a Tommy, byl neúnavným podporovatelem a manažerem britské hudební skupiny The Bee Gees, jejíž název pochází ze zkratky Bratři Gibbové, která se od vydání prvního singlu v roce 1963 opakovaně vracela na přední příčky hudebních žebříčků. Ihned po premiéře se The Bee Gees s písní How Deep Is Your Love, doprovázející závěrečnou happyendovou scénu, ocitli na prvním místě americké hitparády a od 21. ledna 1978 se na nejvyšším piedestalu usadilo dvojalbum s hudbou z filmu a zůstalo tam až do července, prodalo se ho neuvěřitelných 12 milionů kusů. V USA se Zlatá deska uděluje za prodej v hodnotě jednoho milionu dolarů, takže zmiňované album jich získalo neuvěřitelných 156!

Divadelní verze slavného filmu také vypráví příběh brooklynského mladíka Tonyho Manera, jehož jediným zájmem je trávit víkendy na místní diskotéce, což mu dovoluje zapomenout na všední ubíjející život ve složité rodinné i sociální situaci. Jevištní adaptace filmového hitu měla světovou premiéru 5. května roku 1998 v londýnském Palladium Theater a hrála se zde přes dva roky. Následovalo broadwayské uvedení s více než pěti stovkami repríz a poté se rozpoutala celosvětová „horečka Horečky“. Od roku 2000 byl muzikál hrán v Argentině, Holandsku, Mexiku, Koreji, Španělsku, v roce 2004 proběhl i londýnský revival. Česká premiéra se konala v roce 2014 v pražském Divadle Kalich.

Městské divadlo Brno muzikál uvede v nové verzi, která akcentuje složité sociálně politické podhoubí zdánlivě bezstarostného příběhu. Diváci se mohou těšit na neotřelé choreografie Igora Barberiće, originální kostýmy Andrey Kučerové a velkolepou scénu Christopha Weyerse. S tímto týmem uvedl režisér Stanislav Moša Horečku sobotní noci již v létě 2017 ve švýcarském Walenstadtu a nyní ji v českém obsazení a hudebním nastudování Tomáše Küfhabera a Emy Mikeškové představí i našemu obecenstvu.

V hlavních rolích se představí Marco Salvadori nebo Kristian Pekar jako Tony, Svetlana Janotová, Ivana Vaňková nebo Kristýna Daňhelová jako Stephanie, Kateřina Marii Fialová nebo Dagmar Křížová jako Annette a další. Taneční muzikál divadlo uvede v českém překladu Stanislava Moši, přičemž písňové texty budou ponechány v anglickém originále. Premiéra proběhne na Hudební scéně 20. ledna 2018.                            

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noc bláznů v Brně: Trochu jiný „Přelet přes kukaččí hnízdo“

18.02.2019 10:12 RECENZE - Činohra Národního divadla v Brně uvedla v premiéře komedii, s jakou se běžně nesetkáváme.…

Ledecký návratem muzikálu Galileo popřel verše z jeho ústřední písně.…

10.02.2019 15:50 RECENZE - „Je tolik řek a já už vím, dvakrát do žádný nevstoupím,“ zpívá se v ústředním hitu…

Nadčasové klasika v Brně: Don Carlos v podání Národního divadla je…

03.02.2019 18:21 RECENZE - Málokterá opera světového repertoáru je tak výrazná, jako Verdiho Don Carlos. Málokterá…

Zemský ráj to na dohled? Téměř sci-fi inscenace v brněnské Redutě

30.01.2019 11:32 RECENZE: Bývá dobrým zvykem uvádět na scéně Národního divadla Brno v staroslavné Redutě inscenace,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama