Národní divadlo moravskoslezské poprvé nastudovalo Ibsenův slavný opus

Ostrava - Přestože dramatická báseň Peer Gynt Henrika Ibsena patří k celosvětově nejhranějším titulům, na jevišti Národního divadla moravskoslezského se objevila vůbec poprvé. Za doprovodu autorské hudby Vladivojny La Chia se v titulní roli představí Ivan Dejmal.

Přidejte svůj názor

Peer Gynt v Národním divadle moravskoslezském (foto: Radovan Šťastný)
doporučujeme

Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského nastuduje vůbec poprvé Ibsenovu dramatickou báseň Peer Gynt. Přestože drama patří k nejhranějším titulům, na ostravském jevišti se za 98letou historii divadla dosud neobjevil.

img-responsive

Peer Gynt v Národním divadle moravskoslezském (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Režie se ujal Pavel Khek, který v roce 2015 v NDM nastudoval inscenaci Doktor Faustus. Původní hudbu složila ostravská hudebnice Vladivojna La Chia a v titulní roli se představí Ivan Dejmal.

Rozsáhlý opus Peer Gynt je koncipovaný jako literární drama, navíc je velmi náročný na jevištní zpracování. Střídají se zde jedno prostředí za druhým, čas plyne jako voda a hrdinu sledujeme od mladí až do stáří. 

img-responsive

Peer Gynt v Národním divadle moravskoslezském (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Mladý Peer by ve svém věku měl mít už dost rozumu na to, aby se postaral sám o sebe a o svou vyčerpanou, stárnoucí matku. Peer však již od dětství žije ve světě snů a fantazie, aby se nemusel trápit starostmi nuzného života, který s matkou, opuštěni otcem, vedou. Peer se však těchto snů vzdát odmítá, věří, že mu není souzeno být vyděděncem, ale hřát se na výsluní,“ prozrazuje zápletku dramaturgyně Sylvie Rubenová.

Avšak Peer postupně zjistí, že proutíkal celý svůj život, neboť nikdy neutíkal „za něčím“, ale „od něčeho“, a že najednou už utíkat není kam. A nezbude mu nic jiného než čelit tomu nejtěžšímu – totiž sobě a svým vlastním činům. Což je téma, které i dnes nepřestává být aktuální.

img-responsive

Peer Gynt v Národním divadle moravskoslezském (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Možná se změnil svět kolem nás, technologie, způsob života, ale nic jiného. Ibsen píše o lidech. O jejich chování, vztazích, emocích, citech. A to bude vždy aktuální. Peer může být šťastný i nešťastný stejně dnes jako tehdy. A je úplně jedno, jestli má v ruce motyku nebo iPhone,“ říká představitel titulní role Ivan Dejmal.

„Peer Gynt je prototyp člověka jako vy nebo já. A dnešní Peer zosobňuje člověka dneška, tak jako ten z roku 1867 byl aktuální Ibsenův políček člověku tehdejšímu. Chci tím říct, že doba se mění, ale člověk ne. Člověk páchá dobro a koná zlo pořád stejně. A i ten nejlepší z nejlepších má určitě některé z hříchů, které má náš Peer,“ dodává režisér Pavel Khek.

Na inscenaci se dále podílel scénograf Michal Syrový, autorkou kostýmů je Agnieszka Pátá-Oldak. Kromě Ivana Dejmala uvidíme Annu Cónovou jako jeho matku Ase, v dalších rolích se představí Vladimír Čapka nebo Lucie Končoková.

Premiéra se konala 11. ledna v Divadle Jiřího Myrona.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Jiráskova Lucerna patří navzdory chybám k tomu lepšímu v Mahenově…

24.12.2019 13:26 Klasika českého divadelnictví, Lucerna, žije v povědomí lidí, jako něco z devatenáctého století,…

HaDivadlo slaví 45 let

16.12.2019 08:44 Kultovní divadelní scéna připravila na 18. prosince oslavu svého významného výročí – 45 let od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama