Slavný polský režisér hostuje v Divadle pod Palmovkou

Praha - Divadlo pod Palmovkou hostí významného polského režiséra evropského formátu. Jan Klata zde uvedl hru Williama Shakespeara Něco za něco ve vlastní osobité úpravě a s Janem Vlasákem nebo Janem Teplým v hlavních rolích.

Přidejte svůj názor

Jan Klata hostuje v Divadle pod Palmovkou (foto: Martin Špelda)

Polský režisér Jan Klata hostuje v Divadle pod Palmovkou, kde nastudoval hru Williama Shakespeara Něco za něco. Režisér evropského formátu je ředitelem Národního divadla Teatru Stareho v Krakově, režíroval s velkým úspěchem v Grazi, Berlíně, Dreznu nebo v moskevském MCHATU. Jeho inscenace jsou pravidelně zvány na významné evropské i světové festivaly. Čeští diváci měli možnost vidět jeho inscenaci Nepřítel lidu v roce 2016 na PalmOff festu.

img-responsive

Jan Klata hostuje v Divadle pod Palmovkou (foto: Martin Špelda) | foto: Divadlo pod Palmovkou

„Myslím, že je důležité, aby i u nás, tak jako je běžné v jiných velkých městech našeho kontinentu, pracovali zahraniční režiséři evropského významu. Jan Klata bezpochyby takovou osobností je a já jsem moc rád, že přijal moje pozvání režírovat u nás. Chtěl jsem, aby 70. sezóna Divadla pod Palmovkou byla opravdu výjimečná. Vedle mého Zamilovaného Shakespeara, Nebeského Višňového sadu a pražské premiéry Žítkovských bohyní, kterou připravujeme, Klata se svou inscenací Něco za něco, doufám, potvrzuje, že Divadlo pod Palmovkou je výraznou a progresivní scénou, s níž je nutno počítat,“ říká ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang v tiskové zprávě.

Jan Klata je typický pro svůj osobitý přístup ke klasickým textům, který odráží aktuální problémy společnosti a světa. Jeho pojetí komedie Něco za něco diváky zavede do historické Vídně, kde vládne kníže Vincentio (Jan Vlasák). Ten se odhodlá k sociálnímu experimentu, který končí téměř katastrofou. Rozhodne se předat moc Angelovi (Jan Teplý) a sám v přestrojení za mnicha sleduje, jak se z nevinnné hry stává tragédie krutosti a chamtivosti.

Divadlem pod Palmovkou se přežene smršť nemilosrdné komiky, zhýralé tragiky a bizarnosti, postavy se zbavují zásad, herci zaběhaných postupů, abychom do důsledků spatřili rozklad základních hodnot a jistot, na kterých je založena naše společnost. Náboženské cítění ustupuje fanatismu, nadšení se mění v hysterii, spravedlnost v nástroj útlaku až do hořkého vystřízlivění.

V dalších rolích se představí Tereza Dočkalová, Vendula Fialová, Kamila Veselá nebo Tomáš Dianiška. Premiéra inscenace Něco za něco se uskutečnila 27. ledna 2018 v Divadle pod Palmovkou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední premiéra letošního roku: HaDivadlo diváky láká na Gorkého…

11.12.2018 10:59 Poslední premiérou roku 2018 v brněnském HaDivadle budou Maloměšťáci ruského autora Maxima Gorkého.…

RECENZE: V roli opuštěné kariéristky Chýlková vystupuje grandiózně. Nebojí…

10.12.2018 09:02 Pražské divadlo Studio DVA v koprodukci s brněnským Divadlem Bolka Polívky divákům představuje hru,…

Oslava přátelství, soudržnosti i vlastenectví. Na brněnské jeviště…

07.12.2018 11:59 Pokud budeme uvažovat, která kniha z povinné četby v českém školství byla vždy přijata kladně, tak…

Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá v Národním divadle Brno

05.12.2018 20:59 Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá. Spravedlnost. Pomsta. Zrada a láska. Nezabiješ! Přesně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama