Slavný polský režisér hostuje v Divadle pod Palmovkou

Praha - Divadlo pod Palmovkou hostí významného polského režiséra evropského formátu. Jan Klata zde uvedl hru Williama Shakespeara Něco za něco ve vlastní osobité úpravě a s Janem Vlasákem nebo Janem Teplým v hlavních rolích.

Přidejte svůj názor

Jan Klata hostuje v Divadle pod Palmovkou (foto: Martin Špelda)
doporučujeme

Polský režisér Jan Klata hostuje v Divadle pod Palmovkou, kde nastudoval hru Williama Shakespeara Něco za něco. Režisér evropského formátu je ředitelem Národního divadla Teatru Stareho v Krakově, režíroval s velkým úspěchem v Grazi, Berlíně, Dreznu nebo v moskevském MCHATU. Jeho inscenace jsou pravidelně zvány na významné evropské i světové festivaly. Čeští diváci měli možnost vidět jeho inscenaci Nepřítel lidu v roce 2016 na PalmOff festu.

img-responsive

Jan Klata hostuje v Divadle pod Palmovkou (foto: Martin Špelda) | foto: Divadlo pod Palmovkou

„Myslím, že je důležité, aby i u nás, tak jako je běžné v jiných velkých městech našeho kontinentu, pracovali zahraniční režiséři evropského významu. Jan Klata bezpochyby takovou osobností je a já jsem moc rád, že přijal moje pozvání režírovat u nás. Chtěl jsem, aby 70. sezóna Divadla pod Palmovkou byla opravdu výjimečná. Vedle mého Zamilovaného Shakespeara, Nebeského Višňového sadu a pražské premiéry Žítkovských bohyní, kterou připravujeme, Klata se svou inscenací Něco za něco, doufám, potvrzuje, že Divadlo pod Palmovkou je výraznou a progresivní scénou, s níž je nutno počítat,“ říká ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang v tiskové zprávě.

Jan Klata je typický pro svůj osobitý přístup ke klasickým textům, který odráží aktuální problémy společnosti a světa. Jeho pojetí komedie Něco za něco diváky zavede do historické Vídně, kde vládne kníže Vincentio (Jan Vlasák). Ten se odhodlá k sociálnímu experimentu, který končí téměř katastrofou. Rozhodne se předat moc Angelovi (Jan Teplý) a sám v přestrojení za mnicha sleduje, jak se z nevinnné hry stává tragédie krutosti a chamtivosti.

Divadlem pod Palmovkou se přežene smršť nemilosrdné komiky, zhýralé tragiky a bizarnosti, postavy se zbavují zásad, herci zaběhaných postupů, abychom do důsledků spatřili rozklad základních hodnot a jistot, na kterých je založena naše společnost. Náboženské cítění ustupuje fanatismu, nadšení se mění v hysterii, spravedlnost v nástroj útlaku až do hořkého vystřízlivění.

V dalších rolích se představí Tereza Dočkalová, Vendula Fialová, Kamila Veselá nebo Tomáš Dianiška. Premiéra inscenace Něco za něco se uskutečnila 27. ledna 2018 v Divadle pod Palmovkou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Woody Allen zrežíroval operu, debutovat bude v milánské La Scale

03.07.2019 08:01 Po 51 filmech bude Woody Allen debutovat jako operní režisér ve slavné milánské La Scale. Od 6. do…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

RECENZE: Romeo a Julie v nevšední inscenace pod brněnským nebem

17.06.2019 13:06 RECENZE - Slavná hra Williama Shakespeara se po letech vrátila do Brna a to na letní scéně, v…

Adaptace románu Hana v Národním divadle Brno: Úžasná inscenace s…

15.06.2019 12:52 RECENZE - Třetí román úspěšné autorky, Aleny Mornštajnové se dočkal jevištního zpracování. Povedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama