Na jeviště Moravského divadla Olomouc o víkendu vjela Královna Koloběžka první

Olomouc - Obutá-neobutá, učesaná-neučesaná... Kdo by neznal pohádku o Královně Koloběžce. Právě touto pohádkou plnou humoru a moudrosti začíná Werichovo Fimfárum. V Moravském divadle Olomouc ji nastudoval člen souboru činohry, Jan Ťoupalík.

Přidejte svůj názor

Vendula Nováková v pohádce Královna Koloběžka první (foto: Jan Procházka)
doporučujeme

Jan Werich v knize Fimfárum po svém upravil pohádku Boženy Němcové Chytrá horákyně a vytvořil pohádku Královna Koloběžka první o moudré Zdeničce a králi, který má rád hádanky. Moravské divadlo Olomouc ji uvede v režii člena činohry Jana Ťoupalíka. Na své si přijdou nejen děti, ale i jejich rodiče. Inscenace totiž slibuje písničky i speciální choreografii pro koloběžku.

Olomoucká inscenace vychází přímo z Werichovy knihy. „Hlavní inspirací a vzorem jsou pro mě pohádky, které jsme dělali v mém minulém angažmá v Činoherním studiu Ústí nad Labem,“ uvedl Ťoupalík v tiskové zprávě. Vedle režie je také autorem dramatizace i písňových textů. Písniček zde zazní hned několik, hudbu složil Filip Tailor

img-responsive

Václav Bahník v pohádce Královna Koloběžka první (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Originální je pojetí scény, kterou vytvořila Adéla Szturcová z Divadla Tramtarie. Všechny kulisy a dekorace pracují s motivem knihy. Tvůrci tak chtějí zdůraznit význam knih a čtení pro rozvoj dětské fantazie a vědění. „Adéla má bohaté zkušenosti s pohádkami, dětským divákem a hlavně má neuvěřitelný talent na originální nápady,“ pochválil výtvarnici režisér.

Významnou úlohu bude mít v nové inscenaci samotná koloběžka, na jejíž podobě spolupracoval s tvůrci inscenace Marek Kostka, majitel hanušovické společnosti Kostka-kolobka. „Tvůrci měli velice speciální požadavky. Od jiné geometrie jízdního rámu koloběžky až po barevné provedení, speciální skládání nebo originální úchyty na různé rekvizity, které se budou při představení používat,“ shrnul Kostka.

img-responsive

Lukáš Červenka a Vendula Nováková v pohádce Královna Koloběžka první (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Na scéně je dokonce jízdní dráha. „Na koloběžce už jsem párkrát jela, nějak se odrážet umím, takže se moc těším a doufám, že se naučím i nějaké ty fígle,“ shrnula Vendula Nováková, která ztvární hlavní roli Zdeničky. Prozradila, že u pohádek se jí nejlépe žehlí. „Mám ráda jak animáky, tak ty naše české, ale ty starší, které si stále uchovávají moudrost a laskavost. Mezi mé nej patří Dařbuján a Pandrhola. V pohádkách moc ráda hraju, protože musíte jet na plný plyn a rozdávat energii, nepovolit,“ upozornila Nováková.

Postavu krále ztvární nováček v souboru Lukáš Červenka, který se olomouckému publiku již představil v inscenaci Cyrano z Bergeracu. S dětskými diváky má bohaté zkušenosti, více než deset let působil v ostravském Divadle loutek.

„Naučil jsem se, že z dětského diváka nesmíte dělat hlupáka. Je důležité ztvárnit postavy tak, aby se s nimi děti dokázaly sžít a prožívat jejich příběh. Děti jsou skutečně přísnými kritiky. Příprava této inscenace byla plná legrace, inspirace a příjemné atmosféry. Zkoušení s Honzou bylo excelentní. Je to člověk plný nápadů, které z něho doslova tryskají, k tomu je velmi vtipný,“ zhodnotil Červenka. V dalších rolích uvidíme Vlastu Hartlovou, Václava Bahníka a Jaroslava Krejčího.

Pohádka Královna Koloběžka první měla premiéru v neděli 28. ledna v 10 hodin v Moravském divadle Olomouc.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

loading...

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama