Nominace na Cenu Thálie jsou zveřejněny. Kdo má letos šanci?

Praha - Prestižní ocenění Ceny Thálie udělované Hereckou asociací již zná nominované umělecké a inscenace za loňský rok. Letos mají šanci umělci z Národního divadla, Národního divadla moravskoslezského nebo Městského divadla Brno.

Muzikál Chaplin v Městském divadle Brno (foto: Jeff Kratochvil)

Ceny Thálie, udělované za mimořádné umělecké výkony již znají své nominace za loňský rok. O laureátech rozhoduje Kolegium pro udílení Cen Thálie, jmenované prezidiem Herecké asociace.

V nominacích na ženský herecký výkon v kategorii činohra najdeme Terezu Dočkalovou za roli Nory ve stejnojmenné inscenaci Divadla pod Palmovkou, dále Veroniku Khek Kubařovou za roli Katjy v Interview Dejvického divadla a Eva Salzmannová za monodrama Jasno lepo podstín zhyna, které uvádí MeetFactory Praha.

Za mužský herecký výkon v činohře byl nominován Daniel Bambas za roli Edwarda Kynastona v inscenaci Krás(k)a na scéně Městského divadla Mladá Boleslav, Martin Finger za Waltera Fabera v inscenaci Homo Faber, kterou má na repertoáru Činoherní studio Ústí nad Labem, a Robert Finta za roli Joeyho Sturdy v inscenaci Teď mě zabij Národního divadla moravskoslezského Ostrava.

img-responsive

Robert Finta a Vít Roleček v inscenaci Teď mě zabij (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

V kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr ma na Cenu Thálii šanci tanečnice Fanny Barrouquére za sólovou roli v Amazonách Lenky Vagnerové. Dále Nikola Márová za Matku v části Svěcení jara inscenace Timeless Národního divadla Praha. Třetí z nominantek je Barbora Šulcová, kterou porota vybrala za sólovou roli části O Balcao de Amor inscenace All That Jazz, Rock, Blues, kterou uvádí Národní divadlo moravskoslezské.

Z mužských interpretů se v této kategorii uchází o cenu tanečník Burkan Serkan Cebeci za roli D´Artagnana ve Třech mušketýrech Národního divadla moravskoslezského. Dále Rory Ferguson za roli Pavla Maliny v Petrolejových lampách - Obrazy z Jilemnice Divadla F. X. Šaldy Liberec a Ondřej Vinklát za roli Vyvoleného ve zmíněném Svěcení jara z Národního divadla.

Na ženský herecký výkon v kategorii Opera byla nominovaná pěvkyně Markéta Cukrová za roli Poutníka v inscenaci Láska na dálku Národního divadla Brno, Maida Hundeling za Desdemonu v opeře Otello v Národním divadle moravskoslezském Ostrava a Kateřina Kněžíková za Adinu v Nápoji lásky opět Národního divadla Brno.

Za mužský výkon v opeře byl nominovaný Svatopluk Sem za roli Giorgia Germonta v La traviatě Jihočeského divadla České Budějovice, Andrij Škurhan za roli Dunoise v Panně Orleánské v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Třetím pěvcem je Titusz Tóbisz, kterého porota vybrala za roli Lacy Klemeně z Jej pastorkyni ze stejného divadla.

Poslední kategorií je muzikál. Zde zabodovala Lucie Bílá s rolí Sestry Mary Clarence v Sestře v akci, kterou můžete vidět v Hudebním divadle Karlín. Další nominantkou je Natálie Grossová, která zazářila v roli Sáry v Plese upírů v Goja Music Hall Praha. Třetí je Katarína Hasprová za roli Paní Danversové v muzikálu Rebecca v Národním divadle moravskoslezském.

Za mužský výkon v muzikálu nebo operetě byl nominován Peter Pecha za roli Rockyho ve stejnojmenné inscenaci Dark style agency s. r. o., dále Pavel Režný za Tonyho v muzikálu West Side Story Divadla J. K. Tyla v Plzni a Daniel Rymeš za titulní roli muzikálu Chaplin v Městském divadle Brno.

O držitelech letoších cen se dozvíme na předávání, které proběhne 24. března v Národním divadle.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

O problematickém dole Turów se dnes nakonec jednat bude

24.09.2021 12:35 Zástupci Česka a Polska dnes jednají o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. ČTK to sdělil mluvčí…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Související:

Právě se děje

reklama