Svět je báječné místo. Buranteatr uvede pohybovou báseň

Brno - "Svět je báječné místo k narození, kde se dá dělat spousta věcí.." napsal americký básník Lawrence Ferlinghetti ve své snad nejznámější básni z roku 1955. Titul ležel v hlavě dvojice inscenátorů brněnského Buranteatru několik let. Nyní se rozhodli ji divadelně zpracovat.

Přidejte svůj názor

Divadlo, ilustrační foto

Americký básník, dramatik, překladatel, nakladatel a malíř Lawrence Ferlinghetii vydal svoji nejznámější báseň Svět je báječné místo v roce 1955 ve své první básnické sbírce Obrazy zmizelého světa.

Báseň představitele literárního hnutí Sanfranciská renesance několik let ležela v hlavě dvojice Juraj Augustín a Sabina Machačová. Nyní se rozhodli ji divadelně zpracovat podle svých představ. Výsledkem je pohybová báseň, která je navíc jubilejní padesátou inscenací v historii brněnského Buranteatru.

Původní text adaptovala pro potřeby inscenace dramaturgyně Sabina Machačová: "Ferlinghetiiho báseň začíná narozením a končí smrtí. Mezi těmito dvěma body se rozprostírá svět a život. Život, který nás bolí i těší. Život, který je někdy tragický a někdy radostný. Nejen. Ale i. Časově omezená existence našeho bytí náš nutí k těmto okolnostem zaujmout nějaký - negativní, optimistický, ironický, ignorující nebo jiný - postoj. A záleží jen na nás, co dokážeme považovat za štěstí. Lidská existence v tomto světě pak neustále osciluje mezi konstruktivním a destruktivním principem, mezi rolí tyranizujícího a tyranizovaného. Člověk je schopen obojího. Velice často. A velice rád. Ve středu Ferlinghettiho zájmu, stejně jako ve středu zájmu naší inscenace, stojí především člověk. Silný i slabý. Krutý i křehký," říká Machačová v tiskové zprávě.

Na výtvarné podobě inscenace se spolupodílel režisér Juraj Augustín, dramaturgyně Sabina Machačová a grafička Simona Vaškovičová. Prostor scény by měl podpořit pocit oné syrovosti života, světa, lidské existence i lidského charakteru. Stejně jako kostýmní složka akcentuje přítomnost tří anonymních lidí, vzorků, které se ocitly ve stejný čas na stejném místě, nuceni okolnostmi spolu koexistovat.

V abstraktně surreálném až beckettovském prostoru se setkají tři performeři - Lucie Hrochová, která v Buranteatru účinkovala již v inscenaci Šlabikář, Otakar Blaha a Petr Holík. Významově i hudebně je doprovodí zpěvačka Veronika Bartošová.

Autorem scénické hudby je skladatel Ondřej Kalužák, s jehož tvorbou se diváci mohli setkat již v inscenacích Něžná/Pohybové sólo pro dva či Alenka v říši znaků.

"Pro hudbu k této inscenaci jsem se inspiroval např. spoluprací skupiny Fugs s básníkem Allenem Ginsbergem, scatovým zpěvem Elly Fitzgeraldové i novější elektronickou hudbou podobnou Igorrr nebo The Prodigy. Díky netypicky abstraktní až minimalistické předloze se pro mě projekt stal opravdu velkolepou výzvou. Většina hudby vznikla před tím, než byly nazkoušené pohybové partitury, menší část vznikala společnou improvizací s hereckým týmem a Veronikou Bartošovou. Výsledná hudba prochází více stylovými okruhy - od nečinných ambientních ploch, přes naštvaný elektronický punk až funk-jazzově zabarvené pasáže, kterým dodává výjimečnou hravost právě Veroničino scatování," popisuje Kalužák.

Premiéra inscenace se koná 18. února 2018 v 19.30 v Buranteatru.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muzikálová komedie, můžete zde milovat koho chcete. Jaký je Doktor Ox?

17.10.2018 15:11 Ve dnech 4. a 5. října se uskutečnila v divadle Hybernia slavnostní předpremiéra a premiéra…

Jeník, Mařenka, Vašek i Kecal z Prodané nevěsty. Zaujmou návštěvníky…

16.10.2018 18:10 V neděli 21. října od 19 hodin uvede Slezské divadlo Opava premiéru opery PRODANÁ NEVĚSTA…

Jedna z neočekávanějších brněnských premiér se dotkne samé podstaty…

15.10.2018 21:45 Brno - Novou sezónu činohra NdB otevírá inscenací, která vypráví o opojné slávě i morální bídě…

RECENZE: Když se k vládě dostanou blázni, vznikne komunismus

09.10.2018 14:42 RECENZE – Dramaturgický cyklus 43. sezony HaDivadla s titulem Věčný návrat zakončuje divadelní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama