Jak se Opice stala člověkem. Studio Hrdinů uvede adaptaci Kafkovy povídky

Praha - Povídka Franze Kafky Zpráva pro Akademii poprvé vyšla právě před sto lety. Studio Hrdinů uvede její adaptaci v inscenaci pro dva herce a v režii jedné z kmenových režisérek Kathariny Schmitt.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čtená zkouška inscenace Zpráva pro Akademii
doporučujeme

Povídku Franze Kafky Zpráva pro Akademii uvede Studio Hrdinů v režii jedné ze svých kmenových režisérek, Kathariny Schmitt, která společně s dramaturgem Jakubem Režným je i spoluautorkou dramatizace. Inscenace pro dva herce bude třetí premiérou aktuální divaelní sezóny této pražské scény.

Před akademickou obcí stojí Opice, která má přednášet o tom, jak se stala člověkem. Tak vypadá základní situace Kafkovy povídky. Inscenátory na ní zaujal především námět, jak by mohl vypadat proces učení se být člověkem. 

“Rozpor mezi zdánlivou civilizovaností a pudovostí je pro mě extremně inspirující a zábavný výchozí bod pro práci s herci,” říká o zkoušení režisérka Katharina Schmitt v tiskové zprávě. 

Inscenace řeší téma identity, práva na vlastní hlas a schopnost a možnost ho artikulovat. Pro tvůrce je to mimo jiné otázka mocenského diskursu, jehož základ tvoří jazyk a jeho osvojení. Příběh Opice je příběhem vzdělávání. Cesta od zvířete k člověku je proces nemilosrdného sebezdokonalování, které navíc Opice podniká zcela svobodně a o své vůli a za účelem tohoto svého přerodu vyhledává učitele, asistenty, či drezéry.

„Nelákalo mě napodobovat lidi; napodoboval jsem, neboť jsem hledal východisko, z žádného jiného důvodu. Když nelze jinak, pak se pustíte do učení beze všech ohledů,“ vysvětluje Opice v úvodu Kafkovy povídky.

V inscenaci pro dva herce se představí Zuzana Stivínová a Ivan Lupták. Stivínová ztvární postavu Opice. “Když čtu Zprávu pro Akademii v originále, vnímám povídku jako metaforu; čtenář neví, jestli je mluvčí muž či žena. Pro mě je otázka toho kdo smí mluvit/čí hlas je slyšet docela osobní, proto bylo pro mě důležité hlavní roli obsadit ženou. Zuzana, stejně jako já, trávila dlouhou dobu v zahraničí; má také velkou zkušenost s tím mluvit z pozice cizinky. Z této zkušenosti jsme obě během zkoušení inscenace situačně čerpaly,” říká o své volbě Katharina Schmitt, která je od roku 2006 pracovně rozkročena mezi Prahou a Berlínem.

Ivan Lupták se objeví v roli asistenta. Herec již v režisérkou dříve ve Studiu Hrdinů spolupracoval a na této scéně nazkoušel už více rolí. Naposledy jste ho mohli vidět jako Vedoucího vývoje v Lotzových Pár vzkazech veškerenstvu v režii Jana Horáka a Michala Pěchoučka.

K práci na výtvarné složce Katharina Schmitt přizvala své pravidelné spolupracovníky - scénografa Pavla Svobodu (autora scénografického řešení představení O slavnosti a hostech, které Studio Hrdinů úspěšně uvádí již třetí sezónu) a kostýmní výtvarnici Patricii Talacko. Inscenace je koncipována jako prostorová instalace, v rámci které se publikum v prostorách divadla přemístí. Cesta od neschopnosti mluvit k ovládání jazyka se odráží v režijních prostředcích inscenace – např. ve využití voice overu jako vniřního hlasu hlavní postavy. 

Studio Hrdinů připravuje do konce sezóny ještě jednu premiéru. Bude jí adaptace stylizovaných deníkových zápisků Marguerite Duras, které vyšly pod názvem Bolest. Režie se ujme, na divadle debutující, Ladislav Babuščák a v hlavní a jediné roli se představí Anita Krausová. Premiéra je připravena na konec května 2018.

Premiéra Zprávy pro Akademii se uskuteční 22. února 2018.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Romeo a Julie v nevšední inscenace pod brněnským nebem

17.06.2019 13:06 RECENZE - Slavná hra Williama Shakespeara se po letech vrátila do Brna a to na letní scéně, v…

Adaptace románu Hana v Národním divadle Brno: Úžasná inscenace s…

15.06.2019 12:52 RECENZE - Třetí román úspěšné autorky, Aleny Mornštajnové se dočkal jevištního zpracování. Povedlo…

Brno vítalo divadelníky i diváky z celého světa! Skončil festival…

03.06.2019 18:00 7 dní, 13 zemí, 56 představení. Z toho 35 zcela vyprodaných. Organizátoři mezinárodního festivalu…

Divadelní svět Brno: Jihočeské divadlo se pustila do Havlovo Pokoušení. A…

30.05.2019 11:00 RECENZE - Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama