Záchodobijci a Záchodomilci svedou boj o pisoár v Moravském divadle Olomouc

Olomouc - Jeden z nejpopulárnějších muzikálů má vskutku nevšední zápletku. Zvonokosy vypráví o boji o pisoár, který rozdělil obyvatele jihofrancouzského městečka na dva nesmiřitelné tábory. Moravské divadlo Olomouc dílo uvede po více než třiceti letech.

Zvonokosy (foto: Jan Procházka)

Moravské divadlo Olomouc uvede po více než třiceti letech populární muzikál Zvonokosy. Příběh z malého městečka v jihofrancouzském Beaujolais, kde se starosta rozhodne na náměstí vybudovat pisoár, a rozdělí tak společnost na dva nesmiřitelné tábory Záchodobijců a Záchodomilců, uvidíme v režii Dagmar Hlubkové a v hudebním nastudování Petra Šumníka.

img-responsive

Zvonokosy (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Zvonokosy napsal v roce 1934 Gabriel Chevallier. Muzikálová verze Petra Markova a Jindřicha Brabce slaví letos pětatřicetiny. Podle režisérky Dagmar Hlubkové je však příběh o stavbě veřejného záchodu stále aktuální.

 „Vypráví o člověku se všemi jeho vlastnostmi, především těmi špatnými, ale ukazuje také, že ve vážné věci se dokážeme semknout a udělat něco velkého,“ říká Hlubková v tiskové zprávě. Olomoucké publikum režisérku navíc dobře zná, uvedla zde úspěšné muzikálové a operetní inscenace včetně Sugar, Noc na Karštejně nebo Hledám děvče na boogie woogie.

img-responsive

Zvonokosy (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Zvonokosy patří k dílům, které Dagmar Hlubkovou provázejí jejím profesním životem. „„Se Zvonokosy jsem se poprvé setkala jako čtenářka, poté jako herečka, když jsem ztvárnila postavu Jarmily Macarátové, no a poté i jako režisérka v ostravském Divadle Jiřího Myrona. Dodnes se vzpomíná na první uvedení muzikálu v Hudebním divadle Karlín v roce 1983. Je to vynikající komedie a pro mě jeden z nejlepších českých muzikálů druhé poloviny dvacátého století,“ dodává režisérka.

Hudební party nezapřou francouzský původ literární předlohy. „V několika hudebních číslech lze zaslechnout inspiraci francouzskou hymnou, mají pochodový charakter. Myslím, že hudebně nejpovedenější je Píseň o smrti nevinného blázna, kterou v Karlínském divadle proslavila Laďka Kozderková. Všechny písně ze Zvonokos jsou dovedně napsány, mají švih a určitě se budou líbit,“ shrnuje autor hudebního nastudování Petr Šumník.

img-responsive

Zvonokosy (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Choreografii, která se tentokrát obejde bez účasti baletu, má na starosti Lucie Martináková, bývalá dlouholetá sólistka olomouckého baletního souboru. „Stále se v divadle cítím jako doma, a jsem ráda, že tam chvíli zase můžu patřit, podílet se na krásné inscenaci. S kolegy a kamarády ze souboru opery a operety jsem už na podzim spolupracovala při přípravě Vinobraní a byla jsem lehce nervózní, jak mě přijmou v nové roli choreografa. Byli perfektní a teď se to opakuje,“ uvedla Martináková.

Vedle členů souboru opery a operety Zdeňky Mollíkové, Barbary Sabelly, Lucie Janderkové, Milana Vlčka či Petra Martínka účinkují v připravované inscenaci také kolegové z činoherního souboru Vlasta Hartlová, Jaroslav Krejčí nebo Václav Bahník. Pro Ivanu Plíhalovou jde po účinkování inscenacích  My Fair Lady, Hledám děvče na boogie woogie a Vinobraní už o čtvrté „zběhnutí“ k hudebnímu divadlu.

img-responsive

Zvonokosy (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

„Vzhledem k tomu, že ráda zpívám a mám v tomto souboru spoustu přátel, náramně si to užívám. Zvonokosy jsou úžasný muzikál, a co se týče tématu, bude mít tahle inscenace jistě divákům humornou formou co nabídnout. Zvlášť teď před dalšími volbami. A doufám, že i moje postava "zakyslé staré panny“ Eulálie Čubíkové k tomu přispěje,“ shrnula Plíhalová.

V roli Adelajdy z Kratihájů se coby host představí bývalá dlouholetá sólistka a umělecká šéfka olomoucké opery a operety Ludmila Machytková. Na jeviště Moravského divadla se vrátila po osmi letech od premiéry muzikálu My Fair Lady, kde ztvárnila paní Pearceovou.

img-responsive

Zvonokosy (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

„Ten časový odstup je přece jen znát, ale myslím, že jsem se do příprav dostala celkem rychle. Jsem ráda, že můžu pracovat s Dagmar Hlubkovou, známe se řadu let a vím, jak moc má operetu a muzikál ráda. Zvonokosy jsou muzikálem, který mě určitým způsobem provází, hrála jsem v předchozí olomoucké inscenaci a hostovala v inscenacích v Ostravě a také v Praze, kde jsem zaskakovala za nemocnou Laďku Kozderkovou. Je to vtipná komedie ze života s kvalitní hudbou plná postav, které nám budou povědomé, protože je známe ze svého okolí – jen se dobře rozhlédnout,“ uvedla Machytková.

Autorem scény a kostýmů je Jaroslav Milfajt, jehož návrhy jsme mohli v uplynulých sezonách obdivovat v inscenacích Hamlet, Amadeus či Země úsměvů. Z titulního městečka uvidíme během představení náměstí s hospodou, bazarem a kapličkou, zpěváci se budou po jevišti projíždět na kolech.

Muzikálová verze Zvonokos se v Olomouci dosud dočkala jediného uvedení – v prosinci 1985 měla v Hudebním divadle v Hodolanech premiéru inscenace v režii Martina Dubovice, dirigentem byl Zvonimír Skřivan a choreografii vytvořil současný umělecký šéf olomouckého baletu Robert Balogh.

Premiéra se uskuteční v pátek 23. února v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Související:

Právě se děje

reklama