Další ročník festivalu Divadelní svět Brno ukáže křehkost lidské svobody

Brno - Tématem letošního ročníku festivalu Divadelní svět Brno je svoboda. Nabitý festival během pěti dnů nabídne přes čtyřicet představení předních souborů nejen z Česka, ale i z Polska, Slovinska, Srbska, Holandska, Slovenska či Spojených států amerických.

Přidejte svůj názor

Divadlo bratří Formanů: Deadtown
doporučujeme

Další ročník oblíbeného festivalu Divadelní svět Brno se odehraje již v květnu. Během pěti nabitých dnů nabídne přes čtyřicet představení českých i zahraničních souborů. Společným tématem všech přitom bude svoboda.

Letošní ročník festivalu Divadelní svět Brno tedy nese motto "Svoboda?!". „Už před několika měsíci, když jsme začali festival připravovat, jsme byli velmi prozíraví, protože je jisté, že téma festivalu Svoboda?! bude dnešní společností velmi rezonovat. Není nám lhostejné, co se děje zejména v sousedních zemích, jako je Polsko a Maďarsko, kde je v současné době svoboda uměleckého projevu velmi omezovaná,“ říká k výběru tématu ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser v tiskové zprávě.

Také z těchto důvodů se hlavní program letošního festivalu zaměuje právě na tvorbu vznikající v Polsku a Maďarsku. Nabídne napříkla významné budapešťské nezávislé divadlo Maladype Színház, které uvede svoji verzi světoznámého dramatu Richard III.

img-responsive

Jakub Maksymov: Tisíc tuctů | foto: Národní divadlo Brno

Další z výrazných linek festivalu bude inscenační tvorba jednoho ze současných největších divadelních provokatérů – režiséra Olivera Frljiće. Dramaturgové na festival vybrali jeho polskou inscenaci Prokletí (Powszechny Teatr) a slovinský počin s názvem Naše násilí, vaše násilí (Mladinsko Gledališče).

Mezi největší lákadla festivalu bude bezpochyby patřit nejnovější inscenace Divadla bratří Formanů Deadtown. V originální westernové vesničce se odehraje napínavý příběh plný iluzí i technických zázraků. Nebudou chybět ani cudné dívky, krásné tanečnice, obávaní pistolníci a bar plný whiskey.

img-responsive

Bitef Theatre: Freedom | foto: Národní divadlo Brno

Již tradičně se festivalu zúčastní také Slovenské národné divadlo se svojí inscenací Elity, kterou speciálně pro toto divadlo napsal český režisér Jiří Havelka. V hlavních rolích se divákům představí Emília Vašáryová a Táňa Pauhofová.

Opakovaně přijede i mnoha cenami ověnčená česká Komorní scéna Aréna, tentokrát se stále aktuálnější hrou Václava Havla Vyrozumění. Rovněž Činoherní studio Ústí nad Labem nepřijede do Brna poprvé, na DSB uvedou inscenaci Homo Faber. Za ztvárnění titulní role Waltera Fabera je Martin Finger nominovaný na cenu Thálie. Na stejné ocenění aspiruje i Eva Salzmannová, kterou bude možné vidět v představení souboru Meetfactory Jasno lepo podstín zhyna.

img-responsive

Mladinsko Gledališče: Nase nasilje in vase nasilje | foto: Národní divadlo Brno

Nově se k pořadatelům festivalu připojilo Divadlo Polárka. Jeho umělecký šéf Jan Cimr potěšeně konstatuje: „Linka dětských představení je na festivalu každoročně silná. V letošním roce se kromě rodinných představení, jako je např. Koukej, svět! divadla Minor či Medová královna Divadla DRAK, mohou diváci těšit i na představení pro úplně nejmladší diváky ve věkové kategorii 0+. Pro ně přivezeme např. Batosnění souboru Damúza, nebo Batolárium slovenského Bábkového divadla na Rázcestí.“

Divadelní svět Brno znovu navázal spolupráci s význačnými českými festivaly, s Meeting Brno a s Tancem Praha. Právě pohybové a taneční inscenace tvoří podstatnou část festivalového programu. Taneční soubor Dekkadancers přiveze svoji Poslední večeři, diváci rovněž budou moct zhlédnout oceňované pohybové inscenace Guide a Švihla. Letos poprvé vznikne originální inscenace přímo pro festival Divadelní svět Brno.

img-responsive

Posledni vecere - Dekkadancers | foto: Národní divadlo Brno

„Přední choreograf Jiří Bartovanec připravuje spolu s herci Národního divadla Brno a Divadla Husa na provázku autorský projekt s názvem Obrys, který bude vytvořen pro prostor Mozartova sálu v divadle Reduta. Jeho tématem bude již avizované festivalové motto Svoboda?!. Radost mám rovněž z možnosti zúčastnit se unikátního 24hodinového tanečního projektu Miřenky Čechové Momentum, který nabídne zamyšlení nad každodenní uspěchaností života,“ říká Lucie Němečková, dramaturgyně Národního divadla Brno.

Vstupenky na festivalová představení jsou již v prodeji. Diváci si je mohou zakoupit na pokladnách Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Centra experimentálního divadla a Divadla Polárka nebo online na webových stránkách www.divadelnisvet.cz, kde je rovněž uveřejněn kompletní program. Aktuální informace jsou také na facebook/divadelnisvet.

Celý březen jsou navíc vstupenky levnější o 20%. Pro diváky je navíc opět připraven tzv. Festival Pass. Při nákupu vstupenek na minimálně čtyři různá festivalová představení bude automaticky započítána sleva 25% na celý nákup.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klicperovo divadlo otevírá předprodej: Důležité infromace pro sezonu 2019…

21.08.2019 13:12 Klicperovo divadlo otevírá ve čtvrtek 22. 8. po letní prázdninové přestávce svůj kamenný předprodej…

RECENZE: Pucciniho Turandot - Scénický zázrak opery na otáčivém hledišti

07.08.2019 11:48 RECENZE - Nad Českým Krumlovem se v ten den mračila obloha, občas se objevily krátké bouřky. Jako…

Podivná cesta Podivného odpoledne doktora Zvonimíra Burkeho

29.07.2019 11:47 RECENZE - Divadlo Bolka Polívky na Biskupském dvoře v objektu Moravského zemského muzea v Brně…

Po těžké nemoci zemřel Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel

24.07.2019 15:42 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama