Národní divadlo moravskoslezské pořádá další ročník baletního galakoncertu s mezinárodní účastí

Ostrava - Balet Gala je akce, kterou Národní divadlo moravskoslezské pořádá již popáté. Taneční galakoncert s mezinárodní účastí přivítá hosty z Polska, Německa a Francie. Reprezentovat budou i české soubory.

Přidejte svůj názor

Choreografie RAIN DOGS (foto: Martin Popelář)
doporučujeme

Národní divadlo moravskoslezské pořádá již pátý ročník baletního galakoncertu. Na letošním BALETU GALA přivítá tanečníky z Polska, Německa a Francie. Z českých souborů se představí Balet Národního divadla, soubor Dekkadancers a samozřejmě i domácí balet Národního divadla moravskoslezského.

Polský národní balet je již tradičním hostem BALETU GALA. Letos vystoupí Chinara AlizadeDawid Trensimiech v ukázkách z klasických baletů Spící krasavice a La Sylphide v choreografiích Mariuse Petipy a Augusta Bournonvilla.

Hosté z německého souboru Dortmund Ballet Ida Kallanvaara a Giacomo Altovino se představí v duetu z baletu Hora na hudbu Ady Miley. Rumunský choreograf Edward Clug vytvořil toto dílo pro dortmundský soubor a získal za ně prestižní ocenění – Cenu Benois de la danse 2017.

img-responsive

Balet HORA (foto: Bettina Stoess) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Fragment z inscenace Alice na motivy příběhu Alenka v říši divů v choreografii Maura Bigonzettiho za hudebního doprovodu italského tria Antongiulio Galeandro & Enza Pagliara Assurd z alba Alice je další ochutnávkou z repertoáru Dortmund Ballet,“ uvádí šéfka baletu Lenka Dřímalová v tiskové zprávě.

Píseň skupiny Beatles With a Little Help from My Friends, kterou napsali John Lennon a Paul McCartney v roce 1967, inspirovala domácího čínského choreografa Dortmund Ballet Xin Peng Wanga.

Dmitrij Semjonov se svou partnerkou první demisólistkou Staatsballett Berlin Marinou Kanno, se poprvé představí ostravskému publiku fragmentem z choreografie Multiplicity – Forms of Silence and Emptiness.

„Pro Nacha Duata, světoznámého choreografa španělského původu a současného uměleckého šéfa Berlínského státního baletu, je Multiplicity stěžejním kusem v jeho dosavadní tvorbě. Dílo vytvořil ve Výmaru při příležitosti – Evropské město kultury 1999. Za poněkud filozofickým názvem se skrývá hold výjimečnému skladateli Johannu Sebastianu Bachovi. Z inscenace uvedeme fragment pod názvem Cello a roli Cellisty ztvární Dmitrij Semjonov. Mezi jeho taneční partnerky patří světové primabaleríny jako například Světlana Zacharovová, jeho sestra Polina Semjonová, Ulyana Lopatkina,“ pokračuje šéfka baletu.

K zahraničním hostům galakoncertu budou také patřit Julie Asie a Marco Vesprini, členové francouzského souboru Compagnia Julien Lestel z Marseille, kteří se našim divákům představí v choreografiích Juliena Lestela.

První sólisté Baletu Národního divadla v Praze Alina Nanu a Michal Štípa zatančí pas de deux z inscenace Louskáček – Vánoční příběh v choreografii Youriho Vámose a duet Rusko z choreografie Rain choreografa Radua Poklitarua z inscenace Vertigo.

img-responsive

Choreografie RUSKO (foto: Dasa Wharton) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Hosty únorového baletního galakoncertu budou letos také členové baletního souboru ND v Praze sdružení v autorském seskupení Dekkadancers. Vedle dynamické a energií nabité choreografie Štěpána Pechara První sníh nebude chybět pro Dekkadancers tolik typický humor, který se projevuje v taneční karikatuře slavného Kyliánova díla Petite corde v choreografii Marka Svobodníka.

Soubor baletu NDM představí kromě ukázek ze stávajícího repertoáru i několik „ochutnávek“ připravované premiéry Dona Quijota v choreografii Michala Štípy podle Petity a Gorského. „Tento ročník baletního gala bude pro mě jiný především tím, že diváci zhlédnou část mé choreografie z připravované premiéry baletu Don Quijote. A zároveň mě mohou vidět jako tanečníka. Myslím si, že je velmi důležité zařadit do programu divadla tyto projekty, protože diváci můžou vidět práci nejen českých tanečníků, ale i zahraničních, což je určitě velmi důležité,“ dodává Michal Štípa.

BALET GALA se koná 28. února v 18.30 v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Jiráskova Lucerna patří navzdory chybám k tomu lepšímu v Mahenově…

24.12.2019 13:26 Klasika českého divadelnictví, Lucerna, žije v povědomí lidí, jako něco z devatenáctého století,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama