RECENZE: Brno rozzářily Petrolejové lampy. Divadlo Petra Bezruče hostovalo u Bolka Polívky

RECENZE: Petrolejové lampy měly v Divadle Petra Bezruče premiéru v roce 2014. Nyní ostravský soubor přijel do Brna, aby tragický příběh Štěpky Kiliánové a Pavla Maliny předvedl v Divadle Bolka Polívky. V režii Martina Františáka excelují Sylva Krupanská a Lukáš Melník.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Petrolejové lampy
doporučujeme

Jaroslav Havlíček napsal román Petrolejové lampy v roce 1935, tehdy vyšel pod názvem Vyprahlé touhy. Druhá a definitivní verze vyšla až v roce 1944, tedy po autorově smrti. Román proslavil především vynikající film Juraje Herze s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou v hlavních rolích.

Dramatizaci pro Divadlo Petra Bezruče vytvořili Martin Velíšek a Ivan Rajmont. Režie tragického příběhu o maloměstské dívce Štěpce Kiliánové, která by se chtěla vdát, ale nikdo ji nechce, a Pavlovi Malinovi, který se vrací z vojny a potřebuje zachránit rodinný statek, se ujal Martin Františák, současný umělecký šéf činohry Národního divadla Brno.

img-responsive

Petrolejové lampy | foto: Divadlo Petra Bezruče

Martin Františák vytvořil syrově realistickou inscenaci, založenou především na psychologii postav a niterných hereckých výkonech. Skvěle vygradovaná inscenace pracuje s několika symboly a fantazijními scénami, které však nezastiňují vyprávění. Ani po čtyřech letech od premiéry Petrolejové lampy neztrácejí tempo a drží dechberoucí atmosféru od začátku do konce.

Tahounem inscenace je samozřejmě představitelka hlavní role Štěpky Kiliánové, Sylvie Krupanská. Krupanská je sice oproti popisu Štěpky v knize krásná, dokonale však rozehrála právě onu „divnost“, výstřednost a hlavně emancipaci, pro kterou se nemůže vdát. Uvěřitelná je ve všech polohách od naivní mladé ženy, která chce lásku manžela a dítě, po osudem stíhanou manželku, starající se o umírajícího manžela. Lukáš Melník je v roli Pavla Maliny nejsilnější v druhé polovině, kdy předvádí strhující výkon jako pološílený muž umírající na syfilis.

Divadlo Petra Bezruče Brnu opět připomnělo své kvality. Petrolejové lampy rozhodně patří k nejlepším inscenacím, které může ze svého repertoáru nabídnout.

Celkové hodnocení: 90%

Divadlo Petra Bezruče Ostrava

Jaroslav Havlíček: Petrolejové lampy

Režie: Martin Františák
Dramatizace: Martin Velíšek, Ivan Rajmont
Výprava: Marek Cpin
Hudba: Nikos Engonidis
Dramaturgie: Daniela Jirmanová
Obsazení: Sylva Krupanská (Štěpánka Kiliánová), Norbert Lichý (Štěpán Kilián), Kateřina Krejčí (Anna Kiliánová), Karel Čepek (Jan Malina st.), Dušan Urban (Jan Malina ml.), Lukáš Melník (Pavel Malina), Michal Sedláček (Xaver, Čert), Marcela Čapková (Traklová, Pradlena), Ondřej Brett (MUDr. Blodek, Satan), Markéta Haroková (Karla), Miroslav Kudela (Jan Evangelista Trakl, Pekař, Starosta), Pavla Gajdošíková (Helena Blodková), Vojtěch Říha (Alois Trakl), Jiří Müller (Skákavý Machoň), Anna Punčochářová (Štěpka – dítě)

Premiéra: 28. února 2014 (psáno z reprízy 21. února 2018 v Divadle Bolka Polívky v Brně)

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Pucciniho Turandot - Scénický zázrak opery na otáčivém hledišti

07.08.2019 11:48 RECENZE - Nad Českým Krumlovem se v ten den mračila obloha, občas se objevily krátké bouřky. Jako…

Podivná cesta Podivného odpoledne doktora Zvonimíra Burkeho

29.07.2019 11:47 RECENZE - Divadlo Bolka Polívky na Biskupském dvoře v objektu Moravského zemského muzea v Brně…

Po těžké nemoci zemřel Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel

24.07.2019 15:42 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama