Co chystá Národní divadlo Brno na příští sezónu?

Brno - Po oznámení nového uměleckého šéfa činohry Národní divadlo Brno, kterou po Martinu Františákovi příští rok převezme dramaturg Milan Šotek, nyní vedení divadla zveřejnilo i dramaturgický plán na příští sezónu.

Mahenovo divadlo v Brně

Ještě než se podíváme na konkrétní tituly, které Národní divadlo Brno chystá na příští sezónu, připomeňme předplatné. Divadlo opět nabízí sezónní předplatné pro své věrné diváky, které tentokrát tvoří osmnáct abonentních skupin.

"V divadelní sezoně 2018/2019 si mohou stálí i noví divadelní příznivci vybrat z 18 abonentních skupin. Stálým předplatitelům blokujeme místa jeden měsíc od zahájení prodeje sezonního předplatného, což je od 3. do 30. dubna 2018. Celková doba prodeje předplatného je šest měsíců, tedy do 30. 9. 2018, a lze ho zakoupit jak v Zákaznickém centru NdB, tak online z pohodlí svých domovů či kanceláří," říká ředitel divadla Martin Glaser v tiskové zprávě.

"K výhodám předplatného patří stálé místo v hledišti, až 60% úspora na vstupném, a navíc bonusy v podobě pozvání na společenská setkání, 50% sleva na programy, lektorské úvody, dárkové vouchery partnerů NdB nebo vstupenka „za hubičku“. Nezanedbatelnou výhodou je také jistota vstupenek na dlouhodobě vyprodaná představení," dodává Glaser.

Národní divadlo Brno využívá při tvorbě cen princip takzvaného dynamického vstupného. V praxi to znamená, že v průběhu prodeje se cena vstupenky mění v závislosti na tom, jak rychle se plní sál. Pro diváka je tedy nejvýhodnější zakoupit si vstupenku co nejdříve. Díky tomu může ušetřit u některých představení více než 50 % ceny. 

Nyní už ale k dramaturgickému plánu na sezónu 2018/2019. Co chystá soubor Janáčkovy opery? "Co je větší událostí – stoleté výročí vzniku českého státu nebo 6. ročník mezinárodního festivalu Janáček Brno? Obojí se potká hned začátkem sezony 2018/2019 a přinese s sebou nepřeberné množství uměleckých zážitků," láká na příští sezónu umělecký šéf opery Jiří Heřman.

img-responsive

Mahenovo divadlo v Brně | foto: Facebook Mahenovo divadlo

"Soubor Janáčkovy opery NdB má před sebou sezonu, kdy se může těšit na návrat do svého nově zrekonstruovaného domova. Než se tak sta­ne, čeká nás ještě jeden mimořádný projekt. Rok 2018 je rokem oslav 100. výročí české státnosti a naším darem republice k narozeninám bude nová inscenace opery, která je nezastupitelným kulturním symbolem českého národa – Libuše Bedřicha Smetany. Stejně jako byla Libuše vždy spjata se slavnostními okamžiky i s nejtěžšími dny českého náro­da, je se vznikem republiky spojena i výstavba brněnského výstaviště jako jedné z nejvýznamnějších architektonic­kých dominant Brna, a proto se naše slavnostní­ představení odehraje právě zde.

Po roce náročného provozu se v listopadu 2018 vrátíme do budovy Janáčkova divadla. Slavnostní otevření novotou vonících prostor 17. listopadu 2018 bude zároveň skvělým zahájením již 6. ročníku festivalu Janáček Brno. Stejně jako v roce 1965, kdy se divadlo otevíralo, se jako první na jeviště podívá Janáčkova mazaná liška z bílovických lesů. V rámci festivalu se ale návštěvníci mohou těšit na provedení kompletního Janáčkova jevištního díla nejen v podání našeho souboru, ale i významných hostů ze zahraničí, ať to bude soubor antverpské opery s Věcí Makropulos, Velšská národní opera s inscenací Z mrtvého domu nebo poznaňské divadlo s dnes již proslulou produkcí Její pastorkyně režiséra Alvise Hermanise. Spolu se zahraničními domy uvítáme vzácné hosty za dirigentským pultem – Tomáše Hanuse a Tomáše Netopila.

První premiéra roku 2019 bude patřit jednomu z vrcholných děl Giuseppe Verdiho Don Carlos, které je nejen výjimečným intimním dramatem zakázané lásky uprostřed politických intrik, ale dílem s je­dinečnými sborovými scénami, napsanými právě pro náš vynikající sbor. Červnová premiéra naváže na již osvědčenou spolupráci s göteborskou operou a na jeviště Janáčkova divadla se vrátí David Radok, tentokrát se snovým projektem spojujícím dvě díla 20. století Poulen­cův Lidský hlas a Tři fragmenty z Juliette Bohuslava Martinů," říká Jiří Heřman a dodává, že po roční absenci se na jeviště Janáčkova divadla vrátí tituly, které po dobu rekonstrukce nemohly být přeneseny do náhradních prostor.

Nová sezóna v baletním souboru bdue ve znamení výročí prvního uvedení světově proslulého baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, který měl světovou premiéru před osmdesáti lety přávě v brněnském divadle. "Toto slavné výročí oslavíme v pořadí historicky sedmou inscenací Romea a Julie, tentokrát na scéně nově zrekonstruovaného Janáčkova divadla, kde bude mít v březnu 2019 premiéru," říká umělecké šéf baletu Mário Radačovský

"V souvislosti se znovuotevřením Janáčkova divadla bych rád upozornil ještě na další výročí, které oslavíme nově vypravenou inscenací. Čajkovského balet Labutí jezero totiž oslaví 100 let od prvního uvedení na našem jevišti. K narozeninám dostane v obnovené premiéře novou kostýmní i scénickou výpravu, a bude tak v magickém trojlístku vedle dalších výpravných Čajkovského baletů Louskáček a Spící krasavice opět zářit na pomyslném trůně v našem repertoáru.

img-responsive

Vizuál baletu Romeo a Julie Národního divadla Brno | foto: Národní divadlo Brno

V závěru sezony chystáme doplnění baletního večera Petite Mort o dílo dalšího choreografa spjatého s Kyliánovým Nederlands Dans Theater. Ravelovo Bolero v choreografii Johanna Ingera doplní výjimečnou přehlídku tvorby „ex NDT“ choreografů a tanečníků v tomto skvělém večeru," dodává Radačovský.

Za činoherní soubor na další sezónu zve její umělecký šéf Martin Františák: "Dovolím si být malinko pyšný: Národní divadlo Brno zažívá období úspěchu a nemusí přitom jen podbízivě sladit. Můžeme i solit. Někdy i pepřit. Vážíme si upřímně vaší přízně. A jaká že bude připravovaná sezona? V Mahenově divadle pro vás připravíme pět premiér.

Prostřednictvím divadelní adaptace slavného filmu Děti ráje si znovu připomeneme romantickou postavu mima Jeana Deburau. Po dlouhých letech k nám zavítá Jiří Mahen příběhem o Jánošíkovi. Noc bláznů bude titulem komediálním. Světovým skvostem pak adaptace části románu Marcela Prousta Hledání ztraceného času v režii mistra jevištní magie J. A. Pitínského. A Hana bude dechberoucí výpovědí o nezvratnosti osudu tří generací žen v běhu 20. století," zve Františák na inscenace v Mahenově divadle.

"A v Redutě? Tam se dotkneme pohnutého života Rudolfa Těsnohlídka v české premiéře dramatické novinky Mne blesk se dotekl. Tři naděje české režie v komponovaném večeru Zemský ráj to na dohled? nám předloží své vize o budoucnosti národa. Věrné diváky jistě potěší Kroky a roky v inscenaci režiséra Holička, jenž dovrší svou triádu hravosti hledáním odpovědí na téma československé popkultury. Gerharta Hauptmanna a jeho Před východem slunce představí svým výrazným rukopisem režisér Thomas Zielinski," doplňuje výčet titulů Františák.

Ředitel divadla Martin Glaser také oznamuje prodloužení rekonstrukce Janáčkova divadla. "Rozsáhlá rekonstrukce Janáčkova divadla, která začala loni v létě, potrvá déle, než se původně předpokládalo. Jde o největší investici do této budovy od dob jejího postavení. V průběhu rozsáhlých prací došlo ke zjištění řady problémů, které je třeba řešit dodatkem ke smlouvě a prodloužením termínu realizace. Rada města Brna dne 28. února 2018 tento dodatek odsouhlasila. Festival Janáček Brno proběhne podle původního plánu.

Termín dokončení oprav divadla byl od počátku koordinován s termínem festivalu Janáček Brno, jehož letošní ročník se koná od 17. 11. do 5. 12. 2018. Dodatečné práce si však vyžádají další prodloužení oprav – první část prací bude dokončena už před festivalem do 25. 10. 2018, další práce uvnitř budovy však budou probíhat až do konce dubna 2019. Rekonstrukce střechy a finální předání celé stavby se prodlužuje až do konce září 2019," říká Glaser.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 11:37 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Festival Divadelní svět Brno zahájí debatou se slovenskou prezidentkou…

09.05.2022 13:06 Za týden začíná prolog mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno, který nabídne brněnskému…

Související:

Právě se děje

reklama