Divadlo Na zábradlí uvede skandální román Thomase Bernharda

Praha - Slavnostní setkání několika umělců u večeře završí příchod slavného herce Národního divadla a večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. Román Mýcení Thomase Bernharda ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury. Divadlo Na zábradlí jej uvede v režii Jana Mikuláška.

Přidejte svůj názor

Divadlo Na zábradlí: Mýcení (foto: KIVA)
doporučujeme

Thomas Bernhard se vrací na scénu Divadla Na zábradlí. Po legendárních inscenacích Ritter, Dene, Voss, Divadelník a Náměstí Hrdinů uvede soubor dramatizaci románu Mýcení v režii Jana Mikuláška.

Mýcení je pozdním románem Thomase Bernharda, často se říká, že tím nejvytříbenějším. Na "uměleckou večeři" v jednom měšťanském bytě manželů Auersbergerových, se scházejí hosté. Kromě hostitelů - hudebního skladatele a jeho manželky, vyhaslé operní divy - se zde setkáváme s mnoha dalšími "hybateli" umělecké scény. Kdysi byli všichni přátelé, ale to už je desítky let pryč - dnes už se spíše nevraživě sledují, častují se nadávkami, rochní se ve snobství a falešném vzpomínání.

img-responsive

Divadlo Na zábradlí: Mýcení (foto: KIVA) | foto: Divadlo Na zábradlí

Zlatým hřebem "umělecké večeře" je ovšem příchod herce Národního divadla. Je slavný, prý jeden z největších žijících herců, který se všemi bez vyzvání podělí o svá životní moudra, zkušenosti z herecké branže a přidá i špetku pseudofilozofických úvah o přírodě a našich životních posláních.

To vše v Bernhardově rozčileném stylu, s jeho bystrozrakým humorem, ve vybroušeném jazyku a v překladu Marka Nekuly, s Bernhardovým pozorovacím talentem a schopností zformulovat naši faleš, předstírání a malosti. Na velkolepé scéně Marka Cpina se představí vynikající herci Divadla Na zábradlí - Honza Hájek, Petr Jeništa, Jakub Žáček, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Dita Kaplanová, Johana Matoušková a Václav Vašák.

img-responsive

Divadlo Na zábradlí: Mýcení (foto: KIVA) | foto: Divadlo Na zábradlí

Román Mýcení ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury - ihned po vydání v roce 1984 následovala žaloba pro nactiutrhání; kniha byla ve své době v Rakousku dokonce policejně zakázaná.

Thomas Bernhard (1931 - 1989), jeden z největších rakouských, ale i evropských spisovatelů 2. poloviny 20. století byl prozaikem a dramatikem, kterého charakterizuje "smích nad směšností smíchu a smích nad zoufalstvím". Komičnost v jeho díle je založena na napětí mezi vysokými nároky a ztroskotáváním. Přesto jeho hlas neproklíná, ale ohlašuje naději. Je autorem mnoha prozaických a dramatických textů, které se hojně uvádějí nejen na českých jevištích (Minneti. Portrét umělce jako starého muže, Divadelník, Náměstí Hrdinů, U cíle a další).

img-responsive

Divadlo Na zábradlí: Mýcení (foto: KIVA) | foto: Divadlo Na zábradlí

V roce 1957 se Bernhard spřátelil s významným rakouským avantgardním skladatelem Gerhardem Lampersbergem. Po ukončení studii pobýval převážně na jeho venkovském sídle společně s výkvětem rakouské avantgardy. Dny tráví umělecká společnost pohromadě, chodí na výlety, v noci se odehrávají večírky, skládají se básně, provozuje se hudba - Bernhard je ostatně středem společnosti pro svůj pohotový, kousavý humor. Právě v Mýcení pak vzpomíná, jak tyto "směšné lidi kdysi miloval" - není to však pouze osobní, ale i umělecké zklamání z umělců, kteří zradili vlastní ideály, "tyto ideály se zvrátily do odpudivého umění, jež se podbízí státu".

Ve stylisticky snad nejvybroušenější próze Mýcení naposled shrnul nejpodstatnější rysy svého celoživotního tématu - sousedství smrti a umění. Soustředí se na problém pravosti a nepravosti umělecké existence a nemilosrdně odhaluje estetizaci vyprázdněných životních forem jako únik před pravdou a zodpovědností.

img-responsive

Divadlo Na zábradlí: Mýcení (foto: KIVA) | foto: Divadlo Na zábradlí

Pro své diváky připravuje Divadlo Na zábradlí nově od letošního ledna cyklus doprovodných programů, který se skládá z dramaturgických úvodů, scénografických seminářů nebo besed s tvůrci a autory. Hned pro návštěvníky první reprízy 21. března bude připraven scénografický seminář s výtvarníkem Markem Cpinem.

Divadlo Na zábradlí se v březnu také stane jedním z Festivalových pointů 25. ročníků mezinárodního filmového festivalu Febiofest. V rámci festivalového off-programu se také uskuteční 19. března od 19 hodin představení Korespondence V+W, na které mohou všichni držitelé akreditací získat 20% slevu.

Premiéry Mýcení se konají 16. a 17. března 2018 v 19 hodin Divadle Na zábradlí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali…

14.10.2019 13:47 Aktualizováno Vynesením rakve z Národního divadla (ND) skončilo dnes před polednem poslední rozloučení s herečkou…

RECENZE: Pera markýze de Sade? Nahota a perverze na jevišti Národního…

14.10.2019 12:06 Národní divadlo v Brně uvedlo inscenaci, která osvětluje postavu známého spisovatele 18. století de…

Rozloučení s Vlastou Chramostovou (†92): Národní divadlo zveřejnilo…

10.10.2019 16:29 Půl hodiny před zahájením pondělního obřadu posledního rozloučení s herečkou a někdejší disidentkou…

RECENZE: Mirandolína v Brně ukázala, jak se bránit Mee Too

07.10.2019 19:55 RECENZE - Ten titulek prosím neberte až tak vážně. Současné šílenství kolem obtěžování žen se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama