Moravské divadlo Olomouc zasadí Nebezpečné známosti do wellness centra

Olomouc - Na začátku hry je sázka, na jejím konci smrt. Moravské divadlo Olomouc uvede adaptaci slavného románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti. Režisér David Šiktanc děj přenesl do prostředí wellness centra.

Natálie Tichánková a Petr Kubes v inscenaci Nebezpečné známosti (foto: Jan Procházka)

Román Choderlose de Laclose o cynickém vikomtovi de Valmontovi a jeho milence markýze de Merteuil, kteří krutě zasahují do osudu ostatních lidí, je dobře známý díky oscarové filmové verzi Stephena Frearse či adaptaci Miloše Formana. Na scéně Moravského divadla Olomouc se toto dílo objeví vůbec poprvé.

Tvůrčí tým v čele s režisérem Davidem Šiktancem nevyužil možnosti inscenovat hru Christophera Hamptona, která se stala základem pro zmiňovaný oscarový film z roku 1988. Místo toho vychází přímo z románu, který Choderlos de Laclos psal tři roky a poprvé vydal v roce 1782. Autorem dramatizace je sám režisér.

img-responsive

Vladimíra Včelná a Petr Kubes v inscenaci Nebezpečné známosti (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

„Hamptonův text je psaný pro film, pro úplně jiné médium, z čehož vyplývá nekonkrétní scénografie. My jsme se snažili soustředit dění do jednoho prostoru. Využili jsme možnosti přenést děj do současnosti, z čehož vyplynuly určité komplikace. Některé reálie v románu jsou dobově zakotvené a bylo třeba najít odpovídající variantu v současnosti,“ popisuje režisér, jenž se souborem olomoucké činohry spolupracoval před dvěma lety na přípravě inscenace dramatu Maria von Mayenburga Kámen.

Olomoucká inscenace se vyhýbá srovnání s filmovými předchůdci. „Naším cílem není kostýmní drama. Když už srovnání s filmem, pak spíše s francouzskou adaptací z roku 1959, v níž si zahráli Gérard Philipe a Jeanne Moreau. Stejně jako její tvůrci i my vnímáme de Laclosův román jako příslovečné temné zrcadlo své doby,“ zdůrazňuje Šiktanc v tiskové zprávě.

img-responsive

Nebezpečné známosti (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Postavu vikomta de Valmonta ztvární Petr Kubes. „Na jevišti dochází k souboji dvou individualit. Jsou to hráči, kteří propadnou hře s lidskými vztahy, a ukáže se, že s čím kdo zachází, s tím také schází. Valmont si zahrává s takovými věcmi, jako je víra v Boha, věrná láska a manželský slib, navíc uvěří, že má svou hru neustále pod kontrolou. To vše přivodí jeho zkázu,“ říká herec.

Markýzu de Merteuil si zahraje Vladimíra Včelná. „S příběhem Nebezpečných známostí jsem se potkala ještě v době studií, kdy mi byla nabídnuta k nadabování role Cecilky ve Formanově filmu Valmont. Po více než dvaceti letech se s tímto textem potkávám v divadelní podobě a mám štěstí, že zkouším roli Markýzy de Merteuil. Je to nádherná role intrikánky, která není zlá, je to jen její způsob zábavy,“ přibližuje Včelná.

img-responsive

Daniela Krahulcová a Marek Pešl v inscenaci Nebezpečné známosti (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

V inscenaci dále účinkují Naděžda Chroboková-Tomicová, Natálie Tichánková či Marek Pešl, který si v roli Rytíře Dancenyho zahraje na baskytaru. „Tím, že se děj odehrává v současnosti a taky proto, že ani já, ani Daniela Krahulcová coby Cecilie neumíme hrát na harfu, jak je to v originálním románu, tak režiséra napadla možnost udělat z Cecilie popovou hvězdu a z Dancenyho jejího doprovodného baskytaristu. Je to pro mě nová a příjemná zkušenost dotvářet situaci vibrujícími zvuky baskytary,“ říká Pešl, který tak zúročil několikaleté zkušenosti s hraním v kapele Donaha.

Celé představení je situováno do wellness centra. „Postavy románu vlastně neustále hodují, konverzují a zaobírají se samy sebou, což se do tohoto prostředí ideálně hodí. Navíc jsme tím vytvořili kontrast mezi relaxačním prostorem a vnitřním neklidem, který postupně infikuje všechny postavy,“ popsal Šiktanc.

Scénu navrhl Nikola Tempír, současné civilní kostýmy vytvořila Petra Krčmářová. Autorem původní hudby k inscenaci je Ondřej Švandrlík, frontman kapely Nauzea Orchestra.

Premiéra inscenace Nebezpečné známosti se koná v pátek 16. března 2018 v Moravském divadle Olomouc.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Související:

Právě se děje