Klicperovo divadlo uvede adaptaci stěžejního románu ruské literatury

Hradec Králové - Po úspěšných inscenacích Labutí jezero, Evžen Oněgin a Pěna dní se do Klicperova divadla vrátí režijní duo SKUTR. Tentokrát zde nastuduje stěžejní román světové literatury, Bratry Karamazovy Fjodora Michajloviče Dostojevského.

Klicperovo divadlo
doporučujeme

Do Klicperova divadla se opět vrací režijní duo SKUTR, které tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Po úspěšných inscenacích Labutí jezero, Evžen Oněgin a Pěna dní zde dvojice nastuduje slavný román Fjodora Michajloviče Dostojevského, Bratři Karamazovi.

Autorem scény je i tentokrát Jakub Kopecký, kostýmy vytvořila Simona Rybáková a hudbu složil Petr Kaláb. Těšit se můžete na herce Klicperova divadle i tři hosty. V hlavní roli Fjodora Pavloviče Karamazova se představí Jiří Zapletal, jeho syny Dmitrije, Ivana a Aljošu ztvární Jan Sklenář, Miroslav Zavičár a hostující Sebastian Jacques, sluhu a nemanželského syna Smerďakova hraje Jakub Tvrdík, otce Zosimu Zora Valchařová-Poulová, Kateřinu Sára Venclovská, jako Grušenka se představí hostující Anna Fialová, jako Líza Týna Andělová Průchová, v roli její matky Martina Nováková, Matěj Anděl jako Iljuška Sněgirov, hostující William Valerián jako Kolja Krasotkin a jako Sněgirov starší se představí Ondřej Malý.

Sociálně filosofické pojednání o světu, Bohu, otci a otcovství. Ale i o lásce vášnivé, oddané, uražené, ponížené, všeobjímající a sobecké. O světě bez pravidel. O světě, jemuž vládne Fjodor Pavlovič Karamazov, otec, který je zosobněním nejhorších lidských vlastností, otec chamtivý, vypočítavý, krutý a zbabělý. Podědili kus karamazovství také jeho synové?

Nejstarší Dimitrij zvaný Míťa, důstojník a floutek, hazardér a milovník, vášnivý surovec. Mladší Ivan, cynik a intelektuál, hledající ateista, nihilistický misantrop. A nejmladší Alexej, čistý Aljoška, pokorný dobrák, který chce smířit všechny se sebou, mezi sebou a s Bohem. Jenže v karamazovském světě dobro snadno nevítězí.  Je tu taky Smerďakov, slouha plný nenávisti a pohrdání.  A ďábel obchází blíž, než si myslíme.

A láska? Dojde naplnění svojí touhy hrdá a ušlechtilá Kateřina Ivanovna? A co Agrafena Ivanovna, Grušenka, smyslná, vypočítavá i nešťastná, milovaná všemi? Nebo Líza? Napůl žena, napůl dítě, ubohé, bolestínské i kruté? Přežije tedy alespoň naděje? Je tu přece ještě Ilujška, chlapec, po kterém se háže kamením. Připomeňte si jeden ze základních pilířů světové literatury. Přijďte si zapřemýšlet o smyslu života a nechte se unášet v jeho vášních a běsech.

Fjodor Michajlovič Dostojevskij se narodil 11. listopadu 1821 v Moskvě do rodiny štábního lékaře, který působil v nemocnici pro chudé. Jeho matka zemřela, když bylo Fjodorovi 16 let, následně přišel i otce - alkoholika a tyrana - jehož zavraždili jeho nevolníci.

img-responsive

SKUTR - Trpišovský, Kukučka (foto: Kateřina Trnková) | foto: Turner PR

Roku 1843 absolvoval vojenskou vysokou ženijní školu v Petrohradě, poté nastoupil na carské ministerstvo obrany, ale už po roce toto místo opustil, aby se mohl věnovat profesionální literární činnosti.

Román Bratři Karamazovi byl otisknut v časopise Russkij Věstnik v letech 1879-1880, ale na díle začal Dostojevskij pracovat v roce 1876. Úplně první náčrty se dají datovat už do 60. let 19. století, kdy Dostojevskij vymyslel řadu zápletek plánovaných rozsáhlých epických celků, jejichž završením měl být román Život velkého hříšníka. V tomto románu měl být hlavní postavou světec, který zvítězil nad veškerým materiálním světem. K napsání tohoto díla nikdy nedošlo, avšak Dostojevskij z nich převzal některé motivy do jiných románů - Běsi, Výrostek a Bratři Karamazovi.

U Bratrů Karamazových se dají najít předobrazy postav ze starších Dostojevského děl. Například v prvních poznámkách k Bratrům Karamazovým Dostojevskij Aljošu označuje jako Idiota. Ale román není jen inspirací jeho vlastním dílem, Dostojevskij do něho vložil i celou řadu událostí z jeho života. Do Staré Russe, kde se děj románu odehrává, jezdil autor na letní pobyt. Dům Karamazových je popsán podle domu, kde Dostojevskij žil, a také některé postavy v románu jsou vykresleny podle skutečně existujících tamních obyvatel. Předobrazem Míti je otcovrah Iljinskij, se kterým se Dostojevskij setkal v káznici na Sibiři a o kterém se zmiňuje v Zápiscích z mrtvého domu. Reálný je i klášter, ve kterém přebýval otec Zosima.

Jedním z ústředních témat románu je otcovství. V Deníku spisovatele Dostojevskij píše o znepokojivém stavu ruských rodin. I tady vychází autor z vlastních zkušeností. Jeho otec, po smrti své ženy, začal hodně pít, byl přísný a hrubý na své okolí, lakomý - to se stalo předobrazem pro starého Karamazova. Karamazov je nahodilým otcem, má čtyři syny, ale nikdy se o ně nestaral. Když synové dospějí, setkávají se znovu se svým otcem. A každý k němu přistupuje jinak - na tomto přístupu se ukazují jejich protikladné charaktery.

Hlavní děj je zhuštěn do pouhých pár dnů, ale důsledky těchto událostí se rozvíjí v průběhu několika měsíců. Starý Karamazov je zavražděn. Důkazy ukazují, že zločin spáchal Míťa. Ten je odsouzen a poslán na Sibiř. Dostojevskij zde ukazuje justiční omyl. Míťa si přál smrt svého otce, ale nezabil ho. Vrahem je Smerďakov a za spolupachatele lze brát Ivana. Právě k němu Smerďakov nejvíce vzhlížel. Ivan svojí tezí „Vše je dovoleno“ poskytl Smerďakovovi ospravedlnění pro jeho čin.

Jeden ze synů si smrt otce přál a je za ni odsouzen, druhý ho zavraždil, další tomu napomáhal. A jediný Aljoša, nejčistší z nich, stojí mimo tyto události.

"Obsazení jsme tvořili na základě toho, že jsme tento titul vybrali pro tento soubor. Byli jsme přesvědčeni, že tady v podstatě ty Karamazovy obsadíme. Akorát koho jsme tady nenašli, tak to byl Aljoša - nejmladší Karamazov - toho jsme si přivedli z Prahy, našeho studenta Sebastiana Jacquesa, který u nás studuje herectví na alterně. A myslím si, že je to pro Sebastiana velká příležitost, protože paradoxně je, si myslím, více vyhraný v seriálech a ve filmech, ale na divadle takovouto velkou příležitost zatím neměl," říká Lukáš Trpišovský v tiskové zprávě.

"A druhým hostem je Anna Fialová do role Grušenky. S Aničkou jsme dělali v Národním divadle - hraje nám v Krvavé svatbě. A ta spolupráce byla tak skvělá, že jsme Aničku hned oslovili, jestli by s námi chtěla spolupracovat i v dalších projektech. A první z těch věcí, na kterých jsme se domluvili, je zrovna tady v Klicperově divadle. Anička je výjimečná, studovala konzervatoř a diváci ji možná budou znát z televize, ale ona je výjimečná právě v tom, že je talentovaná na pohyb a na zpívání. A myslím si, že si to v téhle roli i užije a ukáže to," dodává Trpišovský.

Premiéra se koná 24. března 2018 na hlavní scéně Klicperova divadla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proslulá milánská opera La Scala se opět otevře, zazní čtyři koncerty

30.06.2020 08:56 Milánská opera La Scala se v červenci po čtyřměsíční přestávce vynucené koronavirem znovu otevře.…

RECENZE: O statečném kováři. První premiéra po nechtěné pauze v Brně

19.06.2020 21:24 RECENZE - Tak to máme konečně za sebou. Tedy alespoň první vlnu pandemie a snad i vlnu poslední……

Související:

Právě se děje

Další zprávy