Originalita a jedinečnost? Slezské divadlo v Opavě chystá řadu novinek

Ponořit se do temných balad Erbenovy Kytice, skvěle se bavit s Filipem Oscara Wilda či vnímat nádhernou hudbu a operní zpěv. To vše je možné při návštěvě Slezského divadla v Opavě. S příchodem jara bude originální.

Přidejte svůj názor

Sabina Muchová, Hana Vaňková a Ludmila Štědrá j.h.
doporučujeme

Po předchozích úspěšných představeních činoherního souboru Slezské divadlo v Opavě přináší  v nové sezoně spoustu zajímavých divadelních představení.Z té minulé je  připomeňme  například Příběhy obyčejného šílenství, Řeči či Všechno je v zahradě.

Velkým překvapením pro diváky v novém roce je jistě  scénické zpracování Kytice nebo hra podle Oscara Wilde Jak je důležité míti Filipa.

Ale nezahálí ani opera, která představí operu podle antických pověstí Ifigénie na Tauridě nebo Příhody lišky Bystroušky podle Leoše Janáčka.

Slezské divadlo se navíc může pyšnit stále zvyšující se návštěvností. A není divu. Na prknech Slezského divadla je možno vidět jak kvalitní činohru, tak balet či operu. Z každou nadcházející sezonou navíc  soubor přináší  nové hry, často v režii jiných autorů než doposud, vznikají tak zajímavá a jistě rozmanitá díla.

Se začátkem této divadelní sezóny to bylo hned na několik nových představení. Jedním z nich je i scénické zpracování Erbenovy Kytice. Poprvé ho měli diváci možnost vidět  tuto neděli 18. března. Do divadla se tak vrátil bývalý umělecký šéf opavské činohry Roman Groszmann, který Kytici režíruje a je i autorem dramatizace. Ke hře uvedl: „Moje koncepce se snaží hledat smysl Erbenova díla, proč asi Erben vůbec Kytici napsal, kde jsou kořeny těch příběhů a jejich trvalá přitažlivost. Tyto příběhy jsou proto součástí života vesnice, konkrétních lidí. S jistou nadsázkou bych řekl, že chci vyprávět „Rok na vsi“ přes Erbenovy 'hitovky'."

Konkrétně diváci shlédnou pět balad - Štědrý večer, Svatební košile, Zlatý kolovrat, Polednice a Vodník. Celkově hra pracuje s bohatou a propracovanou scénou, jež místy až nahání hrůzu a to přesně takovou, kterou zažíváme při četbě Erbenových balad. V hlavních rolích se představí Michal Stalmach, Jakub Stránský, Daniel Volný, Kamila Strubková, Kristýnu Lišková a další.

Na 22. dubna divadlo připravuje operu Příhody lišky Bystroušky. Opera je uvedena v rámci oslav výročí vzniku Československé republiky. Tato geniální opera oslovuje vtipem, hravostí, emocemi, myšlenkovou hloubkou i životní filosofií široké spektrum publika. Režie se ujme Jana Andělová Pletichová. Dramaturgyně a režisérka operního souboru Slezského divadla dostala hudbu do vínku. Její otec byl sólistou olomoucké opery a maminka baletkou. Její operní inscenace se těší u diváků velké oblibě.

Slezské divadlo je navíc oceňované i odbornou veřejností. Do širší nominace Ceny Jantar se dostal v kategorii muži Daniel Volný za roli Averyho Suttona v inscenaci Modrý z nebe. Slavnostní předávání proběhne 15. dubna v ostravském Gongu. Bude se jednat o první ročník těchto cen a to za mimořádné umělecké výkony na prknech v divadlech Moravskoslezského kraje.

Slezské divadlo rozhodně stojí za navštívení nejen pro „místní“. Hry či opery v podání opavského Slezského divadla jsou vždy originální a překvapivé.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Woody Allen zrežíroval operu, debutovat bude v milánské La Scale

03.07.2019 08:01 Po 51 filmech bude Woody Allen debutovat jako operní režisér ve slavné milánské La Scale. Od 6. do…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

RECENZE: Romeo a Julie v nevšední inscenace pod brněnským nebem

17.06.2019 13:06 RECENZE - Slavná hra Williama Shakespeara se po letech vrátila do Brna a to na letní scéně, v…

Adaptace románu Hana v Národním divadle Brno: Úžasná inscenace s…

15.06.2019 12:52 RECENZE - Třetí román úspěšné autorky, Aleny Mornštajnové se dočkal jevištního zpracování. Povedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama