Národní divadlo Brno uvede operu pro ty nejmenší diváky

Brno - Další premiéra Janáčkovy opery bude patřit těm nejmenším divákům. Národní divadlo Brno uvede pohádkovou operu Kocour v botách o kocourovi, který se vydá za dobrodružstvím do Francie.

Přidejte svůj názor

Kocour v botách
doporučujeme

Janáčkova opera Národního divadla Brno se právě připravuje na svoji další premiéru, kterou bude pohádková opera Kocour v botách. Česká opera Jiřího Temla vypráví o kocourovi, který bydlí v činžáku na pražském Žižkově a k malé radosti paní domovnice vůbec nemá rád chytání myší. Místo toho se raději učí francouzsky.

img-responsive

Kocour v botách | foto: ndbrno.cz

Domovnici však dojde trplivost a kocoura vyhodí na ulici. Co teď? Na Žižko­vě ho nic dobrého nečeká, tak proč nevyrazit hledat štěstí jinde – třeba do Francie. A nepůjde sám, s ním se za dobrodružstvím vypraví i kamarád Frantík, kte­rého zase nebaví se učit, jak se šijí boty. Jedny má ale přece hotové, a ty dostane kocour, nemůže přece jít takovou dálku bos. A teď už vzhůru za dobrodruž­stvím i s dětmi, protože ty jsou v této opeře hlavními účinkujícími.

Kocour v botách je nejen určen dětem, je to také inscenace, která dala příležitost mladým zpěvákům a inscenátorům. Po sezoně 2015/16, kdy s naším souborem spolupracovali režiséři, absolventi brněnské JAMU T. Pilař, T. Studený a L. Keprtová, se opět dostanou ke slovu tvůrci, nedávní absolventi JAMU - režisér Marek Mokoš a výtvarník David Janošek.

img-responsive

Kocour v botách | foto: ndbrno.cz

Spolu s nimi budou v inscenaci účinkovat po boku našich sólistů i čerství absolventi či ještě posluchači JAMU - ať je to Zdislava Bočková (Princezna) či Tadeáš Hoza (Vypravěč). Sborové party v Kocourovi v botách jsou určeny pro dětský sbor a po úspěšném účinkování v Pikové dámě se k Janáčkově opeře opět připojil Dětský sbor Brno pod vedením sbormistryně Valérie Maťašové, která je i autorkou hudebního nastudování celé opery.

Významný český skladatel Jiří Teml (1935) je všestrannou hudební osobností. Jako skladatel má na svém kontě řadu skladeb procházející napříč žánry, od velkých symfonických děl, přes komorní opusy, sbory, melodramy až po skladby pro sólové nástroje. Důležitou kapitolou jeho umělecké tvorby jsou skladby určené dětem, ať již dětskému sboru nebo opery pro děti. V současnosti má na svém kontě tři – Císařovy nové šaty (2006), Kocour v botách (2008) a Čert a Káči (2012).

img-responsive

Kocour v botách | foto: ndbrno.cz

Děti se v Kocourovi v botách skutečně vyřádí, protože dětský sbor se během hodinové pohádky promění v myši, dvořany francouzského krále, netopýry i pomocníky obra kouzelníka. Děti na jevišti jsou jedinečnou spojnicí s dětmi v hledišti, a Kocour v botách je tak ideální pro první nahlédnu­tí do kouzelného světa opery.

A kouzel tu děti čeká opravdu hodně a i trochu poučení, protože jak režisér Marek Mokoš říká v tiskové zprávě: "Po­hádka Kocour v botách krásně ilustruje, jak se dokáže během jediné­ho okamžiku změnit život, když si myslíš, že jsi v neřešitelné situaci, a najednou ti osud pošle do cesty někoho nebo něco, kdo ti pomůže splnit tvůj sen. Náš kocour použije svůj talent, aby pomohl kamará­dovi ke štěstí, a i když se může zdát, že z toho kocour nic nemá, on je plný radosti, že svou malou troškou přispěl, aby byl svět hezčí. Je to pohádka o tom, jak je dobře studovat, aby si člověk dokázal moudře poradit, a jak je důležité předvídat a rozmnožovat své dary – talenty a nenechávat si je jen sám pro sebe."

"V dětském pokoji se dějí kouzla, které prožívá většinou každý z nás. Naše fantazie je hlavně v dětství plná příběhů, pohádko­vých bytostí, velkých barevných hraček, které ožívají a přenášejí nás do našeho světa imaginace a pohádek. Takový dětský pokoj je i v naší opeře, jsme v pokoji vypravěče, který večer otevírá knížky, aby si na dobrou noc přečetl pohádku. Až jednou, když je velká bouř­ka a blesk udeří do domu, vypadne elektrický proud. Sám netuší, že když zapálí svíčku, která ozáří jeho pokoj, zůstane v němém úžasu nad tím, kde se ocitnul. Náhle stojí v nádherném barokním divadélku, v takovém, jaké si sám vyrobil a rád si s ním hrával. Všechny jeho loutkové postavy ožijí a vezou ho s sebou do světa kocoura v botách. Zažívá s nimi celý příběh a přeje si, aby to nikdy neskončilo! Do chví­le, než se obnoví elektrický proud a on se vrátí ze své fantazie do skutečnosti. Zůstává mu zážitek, na který nezapomene," dodává režisér.

Premiéra opery Kocour v botách se koná 23. března 2018 v divadle Reduta v Brně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pláče: Musí se rozloučit s Václavem Postráneckým (†75)

15.05.2019 04:18 V Národním divadle se dnes lidé naposledy rozloučí s hercem Václavem Postráneckým. Zemřel po těžké…

Na podzim dorazí Tarzan. Hrají Gránský, Vojtek nebo Dulava

14.05.2019 21:45 Na tuzemská divadelní prkna dorazí na podzim muzikál z pera geniálního Phila Collinse Tarzan.…

Na Provázku v nové inscenaci Pravidla Bincárny hledají hranice…

14.05.2019 08:00 První inscenací Divadla Husa na provázku pod novým uměleckým vedením budou Pravidla bincárny v…

Bolek Polívka a Milan Lasica se opět setkají na jevišti. Tentokrát jako…

08.05.2019 15:00 Brno - V pátek 10. května bude mít premiéru nová autorská inscenace Bolka Polívky s názvem Klíště,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama