Legendární muzikál i interaktivní detektivka. Moravské divadlo Olomouc zveřejnilo plán na příští sezónu

Olomouc - Shakespeare, Mozart, The Beatles. Moravské divadlo Olomouc chystá na příští sezónu tucet inscenací, mezi kterými je například legendární filmový muzikál, detektivka, o jejímž konci rozhodnou diváci, či balet s hudbou liverpoolských "brouků".

Přidejte svůj názor

Inscenace Queen – The show must go on

Na jevišti Moravského divadla Olomouc se příští sezonu potkáte s kupcem z Benátek, který touží získat libru masa, donem Alfonsem, který dobře ví, že nic se nehledá obtížněji než věrná žena, ale i s Brouky z Liverpoolu či se dvěma, kteří spolu chodili z čisté lásky. Divadelní rok 2018/2019 bude v Olomouci bohatší o tucet novinek.

„Jako každým rokem připravujeme repertoár baletu, činohry, opery a operety s nesmírnou péčí, snažíme se o sdělnost i poslání, aktuálnost i uměleckou kvalitu vybraných titulů. Divadlo je a má být zrcadlem společnosti, umělecká díla, která se zde rodí, mají nejen bavit, ale také kultivovat, klást otázky i nabízet odpovědi. Divadlo je a bylo vždy zdrojem zábavy a poučení, ale také místem mnoha společenských událostí a důležitých setkání. Nechť je tomu tak i v sezoně, která stojí před námi,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

Soubor činohry uvede v příští sezoně šest premiérových titulů. „Máme v nabídce jeden muzikál, salónní tragikomedii, po hodně dlouhé odmlce také detektivní komedii, klasický titul z pera Williama Shakespeara a opět i jednu adaptaci věhlasného díla světové literatury. Zkrátka si u nás vybere každý,“ zdůraznil umělecký šéf souboru Roman Vencl.

Velkým lákadlem je zmiňovaná detektivní komedie Splašené nůžky, v níž o vývoji děje rozhodují sami diváci. „Na tuto premiéru se velmi těším. Jednak proto, že jde o detektivní komedii, což je žánr, který se u nás v činohře za těch osm sezon, co tu působím, ještě neobjevil, a také proto, že se jedná o naprosto mimořádnou hru, jež láme rekordy po celém světě a diváci i herci ji zkrátka milují. Je to neuvěřitelná interaktivní komedie, kde vraha musí vypátrat a usvědčit publikum,“ popsal Vencl.

Po více než třech letech od premiéry Šakalích let se olomoucká činohra znovu pustí do přípravy muzikálu. A to rovnou do legendárních Starců na chmelu, od jejichž filmové premiéry uplyne příští rok už 55 let „Tento titul byl jasnou volbou a poté jsme hledali ideálního režiséra. Petr Novotný je jednoznačně českým muzikálovým esem, stál například za premiérami úspěšných muzikálů Jesus Christ Superstar a Evita. S naším divadlem bude spolupracovat vůbec poprvé,“ sdělil Vencl.

Nebudou chybět ani klasická díla světové literatury a dramatiky. Po dvaceti letech se na olomoucké jeviště vrátí Evžen Oněgin, tentokrát v nastudování Bogdana Kokotka, uměleckého šéfa polské scény Těšínského divadla. Režie inscenace Shakespearova Kupce benátského se pak zhostí umělecký šéf olomouckého Divadla Tramtarie Vladislav Kracík.

V repertoáru souboru opery a operety se objeví další česky zpívaná opera. A to jedna z nejznámějších u nás i ve světě. „Operu Její pastorkyňa uvedeme v Moravském divadle u příležitosti devadesátého výročí úmrtí Leoše Janáčka. Zařazením tohoto geniálního hudebního díla do repertoáru chceme olomouckého diváka postupně vést k poznávání operní literatury dvacátého století, současně je to možnost zvýšení uměleckých nároků na náš soubor,“ uvedl umělecký šéf Miloslav Oswald.

Po předloňské premiéře Kouzelné flétny se můžeme těšit na další inscenaci Mozartovy opery. Tentokrát to bude Così fan tutte. „Můj vztah k Mozartově hudbě je velmi blízký a silný. Vždy jsem v ní navzdory pocitu jednoduchosti, kterou vzbuzuje, nacházel velké tajemno a hloubku. Così fan tutte je malá opera co do obsazení, ale přitom umělecky velmi náročná. Navíc v příštím roce oslaví dvě stě třicet let od svého vzniku,“ upozornil Oswald.

Milovníci operety se mohou těšit na jeden domácí a jeden zahraniční titul – ještě letos stihne soubor uvést lidovou humornou operetu Járy Beneše Na tý louce zelený, v únoru příštího roku pak bude mít premiéru Orfeus v podsvětí, inscenace světově proslulé operety Jacquese Offenbacha, jehož tvorba je olomouckému publiku dobře známá – stačí připomenout inscenace Hoffmannovy povídky, Krásná Helena či Rytíř Modrovous.

Baletní soubor pojal nabídku premiér v duchu maximálního tanečního kontrastu. „První premiérou bude vyloženě na přání mnoha diváků uvedení slavné skupiny The Beatles na naše jeviště. A to ve zcela nové inscenaci, ve které znovu ožijí členové legendární skupiny v časech své největší slávy. Při druhé premiéře si přijdou na své milovníci velkého klasického baletu. Bajadéra Ludwiga Minkuse je celovečerním romantickým baletem, který se odehrává v orientálním prostředí daleké Indie,“ přiblížil umělecký šéf souboru Robert Balogh.

Stávající předplatitelé mohou abonmá na další sezonu přednostně prodloužit od 3. do 25. dubna, nové předplatitele uvítají v pokladně Moravského divadla Olomouc od 2. května. „Věříme, že naši předplatitelé ocení pestrost v nabídce nových premiér. Jsou opět zastoupeny všechny žánry a v širokém záběru titulů si jistě každý vybere své favority. Příznivá zpráva je, že ceny vstupného zůstávají pro příští sezonu nezměněny,“ uvedl vedoucí obchodního oddělení Petr Zadorožný. Podrobnější informace včetně katalogu a ceníku předplatného budou od 28. března umístěny na webových stránkách divadla www.moravskedivadlo.cz, sekce Předplatné na sezonu 2018/19.

Prodej předplatného na příští sezonu bude doprovázet propagační spot. Jeho tvůrce Roman Vencl přišel se sloganem Řekněte to divadlem. „Ve spotu tentokrát neúčinkují umělci Moravského divadla, ale naši návštěvníci-diváci. Vybral jsem šest neherců počínaje studenty hejčínského gymnázia přes dva aktéry středního věku až po paní Janu Majtnerovou, která je bývalou sólistkou naší opery. Je to v pořadí třetí kampaň na prodej předplatného, kterou jsem připravil, a poprvé není laděna komediálně, nýbrž naprosto seriózně, tak doufám, že se výsledek bude divákům líbit a vyvolá v nich chuť koupit si naše předplatné,“ sdělil Vencl. Natáčení spotu probíhalo v areálu hejčínského gymnázia, v kavárně Café La Fée, ale i v bytě Romana Vencla a samozřejmě přímo v budově divadla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký divadelní svátek v Brně: Blíží se 10. ročník festivalu Divadelní svět

20.03.2019 09:32 Divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019 vstoupí do…

RECENZE: Don G: Vtipná opera z Českých Budějovic

11.03.2019 13:47 Recenze - Je to už skoro rok (květen 2018) co Opera Jihočeského divadla uvedla v premiéře velmi…

Národní divadlo Brno představilo premiéry pro sezonu 2019/20. Na co se…

07.03.2019 13:38 Národní divadlo Brno představilo na tiskové konferenci své premiéry pro divadelní sezonu 2019/20.…

Balet Romeo a Julie oslaví 80. let od světové premiéry v Brně. Slavnostní…

02.03.2019 13:00 Brno - Prokofjevovo baletní drama Romeo a Julie mělo světovou premiéru v Národním divadle Brno 30.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama