Vítejte v časech, kdy se lidé chovali slušně. Režisérský debut Vacka: Saturnin na Jezerce

Praha - „Inscenace podle stejnojmenné knihy Zdeňka Jirotky je oslavou slušnosti, poctivosti a demokratických hodnot. Proto je Saturnin vždycky aktuální,“ prohlásil o připravované hře Divadla Na Jezerce herec Petr Vacek, který se nyní ujímá režie. Sám si kdysi v Saturninovi zahrál jak na divadelních prknech, tak i ve filmu, kde ztvárnil postavu Milouše. Premiéra je připravována na 30. května 2018.

Přidejte svůj názor

Petr Vacek
doporučujeme

Nikdo z nás si nedokáže představit známý film Saturnin bez geniálních vět jak  Milouše: „Dědečku, přines jsem vám ty červy!" , tak tety Kateřiny:"Více děr, více syslů. Více hlav, více smyslů" Během zkoušení nové inscenace byly objevovány další nové a skvělé věty a navíc obrovský um spisovatele Zdeňka Jirotky. Máme se tedy od 30. května 2018 na co těšit. Sám režisér Petr Vacek si kdysi ve filmu s gustem střihl roli nanicovaného Milouše. Sám si teď v Saturninovi zahraje pana Brudíka, který se omylem ocitne v cizím domě.

Je všeobecně známo, že ve filmovém zpracování hlavní roli skvěle ztvárnil Oldřich Vízner, kterému sekundoval Ondřej Havelka. Nyní se v této roli představí  sympatický herec Michal Kern, který se objevil v letošním roce mimo jiné v seriálech Dáma a král či Ohnivý kuře. V dalších rolích uvidíme Jana Konečného, Denisu Pfauserovou, Jaroslavu Kretschmerovou, Jitku Sedláčkovou, Martina Sittu, Libora Hrušku a Vojtěcha Vodochodského.

„Chci posloužit knize a Saturninovi. Snažím se zachytit atmosféru té doby, a proto bude v naší inscenaci hrát důležitou roli rádio s reálnými zprávami z roku 1933. Jestli nastanou změny, tak proto, že mí herci mají knihu rádi a inspiruje je ke spoustě nápadů. Všechny ale Saturninovi slouží a nemění ho. Nečekejte tedy ani džíny, ani mobily, ani vulgární výrazy, ani násilí, ani cvičení na hrazdě“ dodal Petr Vacek.

Jirotkův román zná Vacek od svého dětství. „Saturnina jsem hltal už jako kluk a mám ho rád. Je to kniha všeobecně známá. Proto si můžu dovolit i jakési pomrkávání na diváka a narážky na to, co v knize je. Ale jasně, že hrajeme i pro diváka, který o Saturninovi nikdy neslyšel! Máme prvotřídní předlohu, mám skvělé herce a i já pracuju podle svého nejlepšího svědomí. A jestli něco přitáhne diváka, tak to, jak dobře si s výbornou předlohou poradíme,“ dodává Vacek, který diváky v současnosti baví na nuselské scéně v představení Chaleyova teta či Generálka.

Petr Vacek i  nádherně připomíná paralelu doby, v níž se odehrává samotná kniha Saturnin, s dobou dnešní: „Bojím se, že spousta situací v historii se opakuje. Pravda je, že my si třicátá léta minulého století idealizujeme. Když ale čtete dobové noviny, máte dojem, že tehdejší svět je notně blízký tomu dnešnímu. Samé katastrofy, neštěstí, zločiny… Mám pocit, že je proto dnes víc než kdy jindy potřeba hlásit se ke slušnosti, k poctivosti a demokracii.“

 Je na tomto místě třeba upozornit na to, že v Divadle Na Jezerce tak vzniká divadelní představení, které bude oslavou slušnosti, poctivosti a demokratických hodnot a těch je v naší současnosti více než třeba!

Saturnin  - Zdeněk Jirotka
Premiéra: 30.5. 2018

Vítejte v časech, kdy se k sobě lidé chovali slušně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama