Na divadelních prknech to v Opavě v sezóně 2018/2019 bude nabité tradičními i nevšedními tituly

Slezské divadlo v Opavě představilo svůj program na příští divadelní sezónu. Kromě známých titulů přinese i tři české premiéry.

Přidejte svůj názor

Ze zkoušky inscenace Faust: Valerij Globa, Monika Globa, Patrik Ščasnovič a Marek Kocák, foto: Jakub Kožiál
doporučujeme

Divadlo zahájí svou sezónu 2018/2019 hrou s možná trochu zvláštním názvem: 290 KM. Jedná se totiž o vzdálenost, která dělí Opavu od Vídně. Tato jistě pozoruhodná  autorská hra Tomáše Vůjtka byla napsaná ke 100. výročí vzniku republiky pro činoherní soubor Slezského divadla Opava.

Tomáš Vůjtek je stále žádanější autor a inscenátor, např. v červnu 2015 uvedlo Divadlo J.K.Tyla jeho hru Škoda! Hra Smíření (závěrečná část volné trilogie o traumatech moderních českých dějin) byla uvedena v roce 2017.Je také dvojnásobný laureát Cen Alfréda Radoka

A jistě i vzhledem ke zmiňovanému výročí nebude na operní scéně chybět Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Je jistě zajímavostí, že tato opera zazněla v češtině právě na scéně Slezského divadla v Opavě vůbec poprvé.

Ještě na podzim potěší milovníky komedií hra Davida Walliamse a Nealta Fostera: Babička Drsňačka. Jedná se o rodinnou komedii, která vznikla  podle knižního bestselleru, v jehož anotaci čteme:
"Seznamte se s Benovou babičkou. Je jako každá jiná:
* má bílé vlasy a silné brýle
* nosí zubní protézu a naslouchátko
* ráda hraje scrabble a chodí brzo spát
Až na to, že je... mezinárodní lupičkou klenotů a má v plánu ukrást korunovační klenoty!"

Před Vánoci divadlo dále nabídne pohádkový příběh plný fantazie 
O ptáku Ohniváku a lišce Ryšce.  
Tuto hudební pohádku pro malé i velké napsal mladý, talentovaný hudební skladatel Petr Opava.Pohádkový příběh vás zve do světa fantazie.

Na počátku roku 2019 se diváci mohou těšit na divadelní adaptaci  kouzelné knihy Zdeňka Jirotky Saturnin. Schopnosti tohoto věhlasného sluhy jsou geniální, místy nepochopitelné, ale roztáčí kolotoč gagů, vtipných situací. Je jistě na co se těšit!

Na operní scéně se v únoru předství dvě opery plné žárlivosti, které vyvrcholí až vraždou: Ruggiero Leoncavallo: opera Komedianti, kterou skladatel napsal na vlastní libreto dle skutečné události.  Sergej Rachmaninov: opera Aleko. Není tajemstvím, že Rachmaninov napsal tuto operu ve svých 19 letech za pouhých 18 dní na motivy novely A.S.Puškina.

Jarní měsíce přinesou na divadelní prkna ballad operu  Johna Gaye Žebrácká opera. Bude se jednat o dramatizaci skutečné opery z 18. století, jejíž název je znám spíše z přepisu B.Brechta či našeho V.Havla.
"Má dáti dal. Má bráti, bral. Budete se smát, až se budete za břicho popadat, a pak se z té brániční křeče rozpláčete."

Dále to bude baletní zpracování klasické pohádky Petra Iljiče Čajkovského Spící krasavice, které vznikne ve spolupráci s baletním souborem Moravského divadla Olomouc.

V měsíci květnu se můžeme těšit na premiéru brilantní komedie Raye Cooneyho a jeho syna Michala Tři bratři v nesnázích. Čeká nás sposta dramatických zvratů, nedorozumění a humorných scén.

A jako poslední premiéra této divadelní sezóny to bude romantická opera o třech dějstvích Carla Maria vo Webera, ve které láska překoná všechny úklady temných sil, Čarostřelec.

Jak výše uvedené napovídá, půjde bezpochyby o zajímavou divadelní sezónu a mnohé jistě překvapí. Doufejme mile!

Na závěr dejme slovo řediteli Slezského divadla v Opavě panu Ilju Rackovi: "Nacházíme se ve výjimečném regionu nejen naší republiky, ale určitě i Evropy: na poměrně malém území severní a střední Moravy se nachází několik divadel, která nabízejí všechny možné divadelní žánry od činohry přes muzikál, operetu, klasickou operu i balet, o loutkách nemluvě (možná chybí už jen pantomima).

Do takové konkurence není lehké vstupovat. Naší nadějí jsou dvě věci: umělecká úroveň našich představení a především, to zdůrazňuji, přízeň našeho publika z města Opavy a jeho jedinečného okolí.

Další tajnou oporou je pro nás tradice našeho divadla, která jak známo sahá přes dvě stě let zpátky. Ať už to bylo divadlo v řeči německé nebo české, vždycky to bylo divadlo, které místní diváci měli rádi a podporovali ho i v dobách, které umění příliš nenahrávaly.(...)

A tak se těšíme, že se v tomto roce jubilejním i příštím v našem historií obestřeném divadle opět setkáme…"

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama