Rozloučení s Pavlem Vondruškou proběhne v motolském krematoriu

Praha - Poslední rozloučení s hercem Pavlem Vondruškou se uskuteční 17. února od 12.15 v obřadní síni Krematoria Motol v Praze. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

doporučujeme

Někdejší dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana, herec a dirigent Pavel Vondruška zemřel 5. února věku 85 let v pražské motolské nemocnici.

Pavel Vondruška byl do motolské nemocnice převezen v neděli 26. prosince loňského roku s vážným zraněním hlavy, které si způsobil, když provázel cizince po budově Stavovského divadla a spadl do pět metrů hlubokého orchestřiště.

Pavel Vondruška působil od roku 1969 v Divadle Járy Cimrmana, kvůli Alzheimerově chorobě ale s hereckou kariérou skončil. Vrátil se do Národního divadla, kde působil jako průvodce cizinců.

Vondruška se narodil 15. listopadu 1925. Otec byl profesor matematiky na průmyslovce a také amatérský hudebník. Pavel Vondruška podle Česko-Slovenské filmové databáze po válce nastoupil na konzervatoř a později na HAMU. Chtěl se stát dirigentem, jeho profesorem byl Karel Ančerl. Ke konci studií se stal korepetitorem v Národním divadle. Dirigenta dělal v Moravské filharmonii v Olomouci, v opeře Státního divadla Ostrava a v Hudebním divadle Karlín.

V činohře Národního divadla působil od roku 1977. V Divadle Járy Cimrmana hrál od roku 1969. Díky Cimrmanům se začal Pavel Vondruška objevovat ve filmu a televizi. Jak uvádí server csfd.cz, hrál ve filmech Postřižiny, Slavnosti sněženek, v trilogii Slunce, seno.., Obsluhoval jsem anglického krále, Marečku, podejte mi pero!, Rozpuštěný a vypuštěný, Vratné lahve, Kolja.

Pavel Vondruška žil sám. Hovořil devíti jazyky, například francouzsky, španělsky, anglicky, rusky, uměl i latinu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel bývalý ředitel Národní divadla Jindřich Černý (†90), komunistický…

20.10.2020 09:17 Ve věku 90 let dnes ráno v Praze zemřel bývalý ředitel Národního divadla, divadelní historik a…

Majáky české kultury se rozsvítily na více než 100 místech České republiky

13.10.2020 10:49 Na více než 100 místech se v pondělí večer rozsvítily Majáky české kultury – světelné sloupy v…

Brněnští divadelníci jsou unavení ze změn, pomáhají si navzájem

13.10.2020 09:28 Brněnská divadla sice nyní nemohou hrát pro veřejnost, zkoušky nových inscenací ale pokračují.…

"Hysterie je nebezpečnější než virus." Choreograf Zuska kritizuje Prymulu…

09.10.2020 16:41 Kroky ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), jimiž se snaží omezit šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama