Startuje výroční sezona Divadla Na zábradlí. Co nabídne divákům?

Praha - Divadlo Na zábradlí zahajuje příští týden novu sezonu, ve které oslaví 60 let od svého založení. Celá sezona se tak ponese ve znamení oslav, setkání a dalších speciálních akcí. Vše odstartuje výstavou fotografií Vladimíra KIVY Novotného, na kterých se potkávají legendy tohoto pražského divadla s jeho současnými zaměstnanci.

Přidejte svůj názor

Jana Plodková s Jiřím Bartoškou

Vernisáž proběhne 10. září od 17:30 v prostorách Divadla Na zábradlí za účasti autora fotografií, držitele ceny Czech Press Photo. Na jeho fotografiích se sešly takové osobnosti jako například Jiří Bartoška, Jan Přeučil, Jan Preissová, Jana Plodková, Václav Vašák, Jakub Žáček, Miloslav König a další.

Následovat bude představení Dánská občanská válka 2018-24, o kterém divadelní kritik Jan Císař napsal ,,Autory divadelního díla, jež vnímáme během představení, je autorsko-dramaturgicko-režijní dvojice z nastupující divadelní generace: Kristýna Kosová a Adam Svozil. Nejsou divadelní veřejnosti neznámí, v roce 2015 například získali za představení ve školním divadle Disk divadelní fakulty AMU Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší inscenaci současné původní hry."

První premiérou sezony bude inscenace Podivuhodný případ pana Holmese. Ale jak už je Na zábradlí zvykem, nepůjde o klasický přepis předlohy, ale o autorské přepracování příběhů této ikony světové literatury. Autorem textu i režisérem je David Jařab, který se stává vedle Jana Mikuláška dalším z kmenových režisérů Divadla Na zábradlí. O své nadcházející inscenaci Jařab říká: „Je to taková viktoriánská rapsodie o touze přiblížit se zločinu tak blízko, že člověk, totiž muž, prostě nemůže zůstat úplně beze skvrn na své běloskvoucí košili a kožených rukavicích. Kriminální obsese dvou solitérů z dob, kdy černoši, Indové, Poláci, feťáci, ženy i děti ještě znali své místo.“

V roli slavného detektiva se představí Honza Hájek, jeho pravou rukou - Dr. Watsonem - bude Miloslav König. Doplní je další členové uměleckého souboru DNz Jakub Žáček, Jiří Černý, Ivan Lupták, Magdaléna Sidonová, Petr Čtvrtníček a nově i Petra Bučková a Barbora Bočková. Premiéra se uskuteční 5. Října 2018.

U příležitosti 60. výročí založení DNz bude v prosinci uvedena inscenace domácího režiséra Jana Mikuláška, který s dramaturgyní Dorou Viceníkovou zpracovává legendu světového filmu Ingmara Bergmana. Jeho dílo, ať už literární či filmové, získá pohledem Jana Mikuláška nový tvar. Snové i psychologické motivy tohoto severského tvůrce ožijí na scéně Zábradlí v imaginativním kaleidoskopu. Již tradičně se výtvarného zpracování ujme Marek Cpin.

Druhá polovina sezony se od literárních a vůbec fiktivních světů odkloní k realitě všedního dne. Herečka a režisérka Halka Třešňáková zpracuje osobní téma emigrace pod názvem Překročit hranice. Poslední premiéra bude svěřena do rukou držitele Českého lva, filmového režiséra Marka Najbrta.

K oslavě 60. výročí je připravena řada akcí, speciálních projektů, které budeme postupně odhalovat v průběhu celé sezony. Jednou z nich je vydání publikace o historii DNz, jejíž křest plánujeme na prosincovou premiéru, a dále uvedení cyklu filmových dokumentů České televize, který v šesti dílech mapuje jednotlivá desetiletí existence Divadla Na zábradlí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Největší divadelní sál v Česku otevírá své brány. Po roční…

15.11.2018 16:04 Brno – Po patnáctiměsíční rekonstrukci se prostory Janáčkova divadla znovu zpřístupní veřejnosti.…

Divadlo Bolka Polívky se připojuje k Noci divadel: V sobotu 17. listopadu…

15.11.2018 14:17 Divadlo Bolka Polívky v Brně se v sobotu 17. listopadu stane součástí jednoho z největších…

Muzikál Mefisto se ponese v duchu stých výročí. Oslaví 100. představení

11.11.2018 10:15 Praha - Velkolepý muzikál Mefisto slaví své 100. představení spolu s republikou. Ve čtvrtek 22.11.…

V Brně začíná světově známý festival Janáček Brno. Zahájí ho opera Příhody…

10.11.2018 22:28 Brno - 17. 11. se v Národním divadle Brno uskuteční premiéra opery Příhody lišky Bystroušky, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama