Zemřel operní pěvec Antonín Švorc

Praha - Ve věku 77 let zemřel v úterý sólista opery Národního divadla Antonín Švorc. Na svých internetových stránkách o tom informuje Národní divadlo.

doporučujeme

Švorc se narodil 12. února roku 1934 v Jaroměři.

Vystudoval pražskou konzervatoř a ještě v posledním roce studia získal angažmá jako sólista operního souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci.

V sezoně 1955 až 56 hostoval v Národním divadle v úlohách Escamillia (Carmen) a Budivoje (Dalibor), kde zaujal natolik, že o rok později už v divadle vystupoval jako řádný člen operního souboru. Jeho hlasový fond velkého rozsahu jej předurčoval pro závažné dramatické postavy, v krátké době tak ve zlaté kapličce vytvořil řadu významných úloh (titulní role v Ruslanovi a Ludmile, Přemysl v Libuši, Wagnerův Hans Sachs, Holanďan, Telramund a Wotan, Verdiho Nabucco, Simon Boccanegra a Jago či Musorgského Boris Godunov).

Od roku 1962 působil také jako stálý host a brzy poté člen Státní opery v Berlíně, kde zpíval především německý a italský repertoár, s nímž pak vystupoval na dalších evropských scénách (Itálie, Německo, Francie, Španělsko, Švýcarsko). K nejvýznamnějším rolím tohoto období patří Hans Sachs v Mistrech pěvcích norimberských, Kurvenal v Tristanovi a Isoldě, Pizzaro ve Fideliovi. Mimo to spolupracoval i s proslulými dirigenty (J. Vogel, Z. Chalabala, J. Krombholc, C. M. Giulini, F. Konwitschny, O. Suitner, W. Sawallisch a další) a režiséry (V. Kašlík, H. Thein, H. Kupfer, G. C. Menotti).

Na svém kontě má i spolupráci s rozhlasem (nahrávky Beethovenova Fidelia, Smetanova Dalibora, Bizetovy Carmen, Hurníkovy Dámy a lupičů, Cikkerova Coriolana ad.), televizí a řadou gramofonových firem. Mimo to působil také jako pedagog na Pražské konzervatoři.

Herecká asociace ho v roce 2003 poctila udělením ceny Thalie za celoživotní umění v oboru opera.

Poslední rozloučení se Švorcem je naplánováno na úterý 1. března. Smuteční slavnost vypukne v 11 hodin ve foyer Národního divadla.

Témata: Divadla | úmrtí
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel bývalý ředitel Národní divadla Jindřich Černý (†90), komunistický…

20.10.2020 09:17 Ve věku 90 let dnes ráno v Praze zemřel bývalý ředitel Národního divadla, divadelní historik a…

Majáky české kultury se rozsvítily na více než 100 místech České republiky

13.10.2020 10:49 Na více než 100 místech se v pondělí večer rozsvítily Majáky české kultury – světelné sloupy v…

Brněnští divadelníci jsou unavení ze změn, pomáhají si navzájem

13.10.2020 09:28 Brněnská divadla sice nyní nemohou hrát pro veřejnost, zkoušky nových inscenací ale pokračují.…

"Hysterie je nebezpečnější než virus." Choreograf Zuska kritizuje Prymulu…

09.10.2020 16:41 Kroky ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), jimiž se snaží omezit šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama