V Brně začíná světově známý festival Janáček Brno. Zahájí ho opera Příhody lišky Bystroušky

Brno - 17. 11. se v Národním divadle Brno uskuteční premiéra opery Příhody lišky Bystroušky, která současně zahájí 6. mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno 2018, jehož program je věnován 100. výročí vzniku republiky. Po více než roční rekonstrukci se otevře i Janáčkovo divadlo - největší divadelní sál v Česku.

Přidejte svůj názor

opera Příhody lišky Bystroušky

Mezinárodní hudební festival věnovaný dílu Leoše Janáčka vstupuje již do 6. ročníku a ten letošní věnovaný 100. výročí české státnosti bude podle organizátorů skutečně mimořádný. Diváky čeká kompletní uvedení Janáčkova jevištního díla v podání předních zahraničních souborů i všech třech českých národních divadel.

img-responsive

Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky | foto: ndbrno.cz

Brněnské Národní divadlo v rámci festivalu divákům nabídne i několik zahraničních her  

Poprvé se v ČR představí Velšská národní opera, která přiveze inscenaci Z mrtvého domu Davida Pountneyho a Vlámská opera nabídne Věc Makropulos slavného maďarského filmového režiséra Kornéla Mundruczó. S oběma zahraničními soubory přijíždí čeští dirigenti Tomáš Hanus a Tomáš Netopil.

Velké divadlo Stanislava Moniuska z Poznaně představí slavnou Její pastorkyňu Alvise Hermanise inspirovanou dílem Alfonse Muchy. Bohatá koncertní řada nabídne dva velké symfonické koncerty, kde zazní i méně uváděné Janáčkovy kantáty Amarus a Na Soláni čarták i řadu komorních koncertů s různými interprety, například slavného britského skladatele Thomase Adèse,který se představí jako klavírista v sólovém recitálu, Simonu Houda-Šaturovou, Pavel Haas Quartett a další.

img-responsive

Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky | foto: ndbrno.cz

Lidová hudba a folklór 

Nechybí ani tradiční třetí řada, v níž si na své přijdou milovníci moravského folklóru, neboť je věnována Janáčkovi sběrateli lidové hudby. Nejen program i místa konání jsou spjata s brněnskou historií počátku 20. století a po dobu festivalu tak ožijí hudbou a divadlem i místa jako jsou Brněnské výstaviště, Stadion Kounicova, vila Löw-Beer či Památník Leoše Janáčka.

Nová inscenace Příhody lišky Bystroušky bude dílem režiséra a uměleckého šéfa Janáčkovy opery NdB Jiřího Heřmana. Poprvé se tak na jevišti sejde brněnský mistr a jeden z předních českých režisérů, jehož inscenace jsou typické svým duchovním přesahem a jedinečným pohledem na příběh i jeho postavy.

"Neznám barvitější a živější hudbu, než je Janáčkova. Příhody lišky Bystroušky mě svou pichlavou a vřelou opravdivostí vždycky dojaly, je to oslava našeho života, který je krásný, a tu krásu stvoření bychom ne­měli nikdy zapomínat. Janáček nám zanechal věčnou inspiraci k životu se všemi strastmi a radostmi. Pro zahájení festivalu a oslavu stých narozenin našeho státu není lepšího tématu a hudby," řekl Heřman. 

img-responsive

Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky | foto: ndbrno.cz

Všichni, na něž se nedostaly vstupenky na dávno vyprodanou ostře sledovanou premiéru, mohou sledovat živý přenos 

NdB je součástí mezinárodního projektu Opera Vision, který na webové platformě přenáší živě představení z více než třiceti evropských operních domů. Prvním příspěvkem brněnského souboru bude živý přenos právě z představení Příhod lišky Bystroušky 18. listopadu 2018 v rámci festivalu. Hlavním partnerem přenosu je Česká televize, která vytvoří i záznam inscenace. Sledujete na www.operavision.eu

img-responsive

Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky zahájí festival Janáček Brno 2018 a slavnostně otevře Janáčkovo divadlo po více než roční rekonstrukci | foto: Národní divadlo Brno

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadlo Husa na provázku vstupuje do nové éry. Nová umělecká šéfka má…

23.01.2019 20:09 Na tiskové konferenci v polovině ledna představili noví divadelníci „Husy“ hodně nového. Proto rádi…

Na Kanárských ostrovech se stojí fronta na brněnského Ježíše

22.01.2019 21:58 Další mezinárodní úspěch si na své konto může připsat soubor Městského divadla Brno. Po pětkráte …

RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit…

20.01.2019 12:40 RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve…

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama