Hej, Václave! V Huse na provázku vzpomínali na Havla, akce se konala již potřetí

Potřetí se dnes v podvečer uskutečnila v Divadle Husa na provázku akce s názvem Hej, Václave! Název v sobě spojuje účel a náplň předvánočního setkání. Připomíná výročí úmrtí prezidenta Václava Havla představením České mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Václav Havel, 1. prezident ČR
doporučujeme

"Akce vznikla v roce pátého výročí úmrtí Václava Havla. Jako dítě jsem se hodně zajímal o politiku a obdivoval jsem ho. Později, když byl nemocný a měl zápal plic, jsem si s ním dokonce dopisoval. A napadlo uspořádat nějakou připomínku," řekl ČTK iniciátor akce Joel Hána.

První ročník Hej, Václave! uspořádal ve spolupráci s vedením Husy na provázku za pět dní příprav. "Za tak krátkou dobu jsme dali dohromady sbory i orchestr. A to je vlastně jeden z důvodů, proč se hraje zrovna Rybova mše - všichni ji dobře znají a nebylo potřeba ji dlouho dopředu zkoušet. Dalším důvodem pro tuto mši je její načasování do předvánočního času," doplnil Hána.

Mše zazněla v podání symfonického orchestru Sokola Brno I pod taktovkou Kryštofa Kosky. V prvních dvou ročnících samotnému provedení Rybovy mše předcházely projevy se vzpomínkou na Václava Havla, obvykle se jich ujali Vladimír Morávek a Petr Oslzlý. V letošním roce je nahradila představení studentů gymnázia Pavla Křížkovského.

"Studenti z kvinty pod vedením Nadi Kovářové dali dohromady představení podle Havlovy hry Pižďuchové. Po skončení představení vystoupí skupina našeho kantora Marka Navrátila s upravenými písničkami, které měl Václav Havel rád," přiblížila "předprogram" vlastní vánoční mše zástupkyně ředitele gymnázia Marie Škárková.

V uplynulých letech se akci Hej,Václave! podařilo uspořádat vždy 18. prosince, tedy v den výročí Havlova úmrtí. Letos pořadatelé zvolili neděli, která byla tomuto datu nejblíže.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama