Hej, Václave! V Huse na provázku vzpomínali na Havla, akce se konala již potřetí

Potřetí se dnes v podvečer uskutečnila v Divadle Husa na provázku akce s názvem Hej, Václave! Název v sobě spojuje účel a náplň předvánočního setkání. Připomíná výročí úmrtí prezidenta Václava Havla představením České mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Václav Havel, 1. prezident ČR

"Akce vznikla v roce pátého výročí úmrtí Václava Havla. Jako dítě jsem se hodně zajímal o politiku a obdivoval jsem ho. Později, když byl nemocný a měl zápal plic, jsem si s ním dokonce dopisoval. A napadlo uspořádat nějakou připomínku," řekl ČTK iniciátor akce Joel Hána.

První ročník Hej, Václave! uspořádal ve spolupráci s vedením Husy na provázku za pět dní příprav. "Za tak krátkou dobu jsme dali dohromady sbory i orchestr. A to je vlastně jeden z důvodů, proč se hraje zrovna Rybova mše - všichni ji dobře znají a nebylo potřeba ji dlouho dopředu zkoušet. Dalším důvodem pro tuto mši je její načasování do předvánočního času," doplnil Hána.

Mše zazněla v podání symfonického orchestru Sokola Brno I pod taktovkou Kryštofa Kosky. V prvních dvou ročnících samotnému provedení Rybovy mše předcházely projevy se vzpomínkou na Václava Havla, obvykle se jich ujali Vladimír Morávek a Petr Oslzlý. V letošním roce je nahradila představení studentů gymnázia Pavla Křížkovského.

"Studenti z kvinty pod vedením Nadi Kovářové dali dohromady představení podle Havlovy hry Pižďuchové. Po skončení představení vystoupí skupina našeho kantora Marka Navrátila s upravenými písničkami, které měl Václav Havel rád," přiblížila "předprogram" vlastní vánoční mše zástupkyně ředitele gymnázia Marie Škárková.

V uplynulých letech se akci Hej,Václave! podařilo uspořádat vždy 18. prosince, tedy v den výročí Havlova úmrtí. Letos pořadatelé zvolili neděli, která byla tomuto datu nejblíže.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noc bláznů v Brně: Trochu jiný „Přelet přes kukaččí hnízdo“

18.02.2019 10:12 RECENZE - Činohra Národního divadla v Brně uvedla v premiéře komedii, s jakou se běžně nesetkáváme.…

Ledecký návratem muzikálu Galileo popřel verše z jeho ústřední písně.…

10.02.2019 15:50 RECENZE - „Je tolik řek a já už vím, dvakrát do žádný nevstoupím,“ zpívá se v ústředním hitu…

Nadčasové klasika v Brně: Don Carlos v podání Národního divadla je…

03.02.2019 18:21 RECENZE - Málokterá opera světového repertoáru je tak výrazná, jako Verdiho Don Carlos. Málokterá…

Zemský ráj to na dohled? Téměř sci-fi inscenace v brněnské Redutě

30.01.2019 11:32 RECENZE: Bývá dobrým zvykem uvádět na scéně Národního divadla Brno v staroslavné Redutě inscenace,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama