Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás máme jeden tip!

Přidejte svůj názor 1 komentář

Miroslav Ondra v Domečku

Začíná nový rok a mně se do počítače hrnou informace o kulturním dění ve světe a u nás a… u nás v Brně. Zdejší divadla mají zajímavé plány. Ne jinak tomu je i ve známém divadle BuranTeatr které každým rokem připraví divákům nejedno překvapení. A dnes mne divadlo příjemně překvapilo novoroční pozvánkou, kterou tady rád odcituji:

Minulou sezónu jsme oslavili kulaté výročí inscenace Pan Polštář, letos máme kulaté výročí inscenace Domeček. V rolích manželů Petra a Mariky vystoupili Mirek Ondra a Katka Veselá poprvé 5. června 2014. A vystoupili v nich už skoro pětatřicetkrát. Komorní šansonový muzikál z pera Petra Michálka a v režii Tomáše Studeného totiž 29. ledna uvádíme ve třicáté páté repríze.
Pojďte se s námi zúčastnit výroční procházky jedním vztahem se sedmi písněmi a revolverem.
Tož dondite!

Kdoví, kdo, kdy zavítá na tuto stránku a nemusí to být zrovna brněnský fajnšmekr. Vždyť sledovanost serveru EuroZprávy.cz je bohatá a surfaři se rekrutují z celé republiky a ze všech věkových kategorií. Tak tedy stručně:

BURANTEEATER je profesionální brněnské divadlo, které vzniklo v létě roku 2003. Hlavními osobnostmi a zakladateli divadla jsou Jan Šotkovský a Michal Zetel, absolventi Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kteří se rozhodli realizovat se mimo rámec již existujících divadel.

Původně začínali mladí umělci z JAMU po domluvě s Moravským divadlem Olomouc hrát v bývalém operetním sále. Místo nebylo ani po úpravách pro divadelníky příliš vyhovující, i přesto uvedli za čtyři měsíce pět premiér.

Do nového prostoru v Brně přišel soubor s novým názvem Buranteatr. Název se neodvozuje od nějakého křupana, nýbrž od „silného stepního větru, vanoucího si bez ohledu na okolí“. Postupem času se pro divadlo vžila přezdívka „Burani“, ke které se divadlo přihlašuje, protože se vnímá jako divadlo „buranské – syrové, přímočaré, neotesané, neuhlazené"

V letním období roku 2008 získal Buranteatr své stálé působisko v 1. patře knihkupectví Dobrovský na Joštově ulici, v nevyužívaném skladu. Prostor bylo potřeba upravit na vlastní náklady. Za několik týdnů vznikl černě vymalovaný sál pro 60 lidí. Nebylo to tam ideální, ale hrálo se s radostí pro diváky, kteří už pochopili poetiku Buranů.

V roce 2008 se podařilo získat nový prostor v multikulturním Stadionu, v budově TJ Sokol na Kounicově ulici, kde divadlo působí dodnes. Zase si museli vše opravit, přizpůsobit profesionálnímu provozu.

Kromě sálu dnes disponuje divadlo standardním technickým zázemím a vlastní kavárnou, ve které probíhají další kulturní akce. V roce 2017 prošly prostory rozsáhlou rekonstrukcí a místo se stalo kulturně otevřenou platformou i pro další soubory. Během roku probíhají v divadle také workshopy, koncerty, výstavy a improvizační dílny otevřené pro veřejnost.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit…

20.01.2019 12:40 RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve…

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Horská dráha sveze v lednové premiéře v Divadle Bolka Polívky Milana…

02.01.2019 17:30 První inscenací nové sezony z vlastní produkce Divadla Bolka Polívky se stane Horská dráha. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama