Balet Romeo a Julie oslaví 80. let od světové premiéry v Brně. Slavnostní premiéra bude streamována živě

Brno - Prokofjevovo baletní drama Romeo a Julie mělo světovou premiéru v Národním divadle Brno 30. prosince 1938 v choreografii legendy brněnského baletu Iva Váni Psoty. Málokterý baletní soubor se může pochlubit skutečností, že uvedl ve své historii ve světové premiéře dílo, které se stalo jedním z nejhranějších baletů na světě.

Přidejte svůj názor

balet Romeo a Julie (Národní divadlo v Brně)
doporučujeme

Taneční zpracování Shakespearova dramatu je velmi oblíbené a mnozí proslulí choreografové vytvořili během 20. století legendární inscenace hrané po celém světě dodnes. Důvod, proč tomu tak je, lze hledat nejen ve věčně rezonujícím tématu tragické lásky, ale i v nádherné hudbě Sergeje Prokofjeva, která je považována za jeden z nejkrásnějších baletních opusů vůbec.

Přestože se příběh neodehrává v historických kulisách a kostýmech renesanční Verony, ctí inscenátoři Shakespearovo drama a jeho hlavní motiv prvního vzplanutí lásky dvou mladých lidí. Dominantním tématem baletu je ale nepřátelské rozdělení společnosti, z jejichž protipólů oba milenci pocházejí.

img-responsive

Režisér Martin Glaser na zkoušce k baletu Romeo a Julie | foto: Národní divadlo Brno

Téma, aktuální v době vzniku dramatu, zrodu Prokofjevova baletu a snad ještě více i dnes, přináší obraz rozdělené společnosti na my a oni, obraz střetu mezi svobodou a totalitou. Vždyť v celém světě jsme dnes svědky stejného dění. Je to pokušení současných elit pod rouškou disciplíny, uniformity, dodržování vlastních vnitřních pravidel, řádu a formálního pořádku směřovat k totalitě v konfrontaci se svobodomyslnou částí společnosti, vyznávající hodnoty osobní svobody, lidskosti, tolerance a myšlenkové kreativity.

Záměrem tvůrců je zpracovat předlohu jako současné taneční drama, aktuální, rezonující dobou i se vkusem dnešního baletního diváka. Ambicí inscenace postavené na klasických hodnotách, ale inscenované současným uměleckým jazykem, je oslovit široké spektrum diváků zaměřených jak na klasickou baletní tvorbu, tak i na současné inscenační trendy v moderním tanci.

img-responsive

Návrh scény scénografem Martinem Hollým | foto: Národní divadlo Brno

Na projektu Romeo a Julie spojili své tvůrčí síly umělci střední generace, jejichž cesty se v několika případech již v minulosti protnuly. A právě zjištění, že u těchto osobností existuje společný umělecký názor a souznění, stálo u zrodu myšlenky, jak zkomponovat kreativní tým pro projekt Romeo a Julie. Ten tvoří tři slovenští umělci, Mário Radačovský jako choreograf, Alexandra Grusková jako kostýmní výtvarnice a Marek Hollý jako scénograf a český režisér Martin Glaser, jehož vklad do koncepce hudebně dramatického díla je klíčový.

Světová premiéra tohoto fenomenálního baletu byla před osmdesáti lety zde v Brně. A bude to již sedmá inscenace tohoto jednoho z nejhranějších baletních titulů na světě. Snažím se nepřipouštět si tento zavazující a často svazující fakt, který nade mnou a celým týmem visí,“ řekl choreograf Mário Radačovský.

img-responsive

balet Romeo a Julie (Národní divadlo v Brně) | foto: Národní divadlo Brno

Balet Národního divadla Brno připravil v rámci oslav 80. výročí světové premiéry baletu Romeo a Julie jedinečnou příležitost vidět odkudkoliv na světě aktuální premiéru prostřednictvím živého streamu. Ten bude k vidění v pátek 8. března od 18:45 na stránce http://www.romeoajulie80.cz/live.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Mars si odbyl premiéru v divadle Reduta v Brně

09.12.2019 13:01 Divadelní hra německého současného dramatika Mayenburga Mars je žánrově všechno možné, jenom ne…

RECENZE: Růžový kavalír v Brně si zaslouží téměř nejvyšší hodnocení

02.12.2019 00:07 Janáčkovo divadlo v Brně uvedlo jako poslední titul roku 2019 operu Richarda Strausse. Jeho dílo…

Recenze: Brněnský Don Quijote se obešel bez hlavních postav příběhu

19.11.2019 09:20 RECENZE - Poslední premiéra v divadle Husa na provázku má jednoznačný název: Don Quijote. Ovšem pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama