Po těžké nemoci zemřel Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel

Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních adaptací, překladatel a ředitel festivalu proti totalitě Mene Tekel Jan Řeřicha. ČTK to dnes potvrdili jeho spolupracovníci. Festival Mene Tekel vždy v době výročí komunistického puče z roku 1948 připomíná historické mezníky Česka i dalších evropských států a přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů. Řeřicha při něm mimo jiné režíroval rekonstrukce politických procesů se studenty Právnické fakulty Karlovy univerzity.

Přidejte svůj názor

Jan Řeřicha (Mene Tekel)
doporučujeme

Jan Řeřicha se narodil 18. května 1947 v Praze. Účinkoval v ochotnických souborech, od dětství byl obsazován do filmových rolí, po maturitě byl elévem v Divadle Za branou. V roce 1970 absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze.

Působil v Divadle Radar, Divadle Za branou, v Národním divadle, v Divadle Na Vinohradech, v Divadle Na zábradlí a na dalších scénách, pracoval v rozhlase a dabingu. Jan Řeřicha byl hlavně producent a režisér kulturních a vzdělávacích programů.

V roce 1990 byl jmenován do funkce ředitele Divadla na Starém Městě, kde působil do roku 1995 a připravil řadu mezinárodních akcí. V roce 1996 obdržel od vídeňské radnice ocenění Rathausmann za rozvoj dlouhodobých kulturních a společenských vztahů.

V roce 2002 inicioval a organizoval na počest záchranářů, kteří zahynuli při teroristickém atentátu na WTC, koncert Solidarity a díkůvzdání v newyorské Carnegie Hall. Od roku 2007 byl ředitelem mezinárodního projektu proti násilí a pro paměť národa Mene Tekel.

Od roku 2009 přednášel na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Konfederace politických vězňů mu udělila medaili III. odboje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klicperovo divadlo otevírá předprodej: Důležité infromace pro sezonu 2019…

21.08.2019 13:12 Klicperovo divadlo otevírá ve čtvrtek 22. 8. po letní prázdninové přestávce svůj kamenný předprodej…

RECENZE: Pucciniho Turandot - Scénický zázrak opery na otáčivém hledišti

07.08.2019 11:48 RECENZE - Nad Českým Krumlovem se v ten den mračila obloha, občas se objevily krátké bouřky. Jako…

Podivná cesta Podivného odpoledne doktora Zvonimíra Burkeho

29.07.2019 11:47 RECENZE - Divadlo Bolka Polívky na Biskupském dvoře v objektu Moravského zemského muzea v Brně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama