Johanka z Arku byla znovu upálena. Inscenaci včera uvedlo Divadlo v Rytířské.

Praha- Johanka z Arku tak trochu jinak. Divadlo v Rytířské nabízí netradiční zpracování Johanky z Arku. Tragikomedické moderní pojetí rozhodně zaujme.

Druhá smrt Johanky z Arku

Premiéra slavila velký úspěch. Divadlo v Rytířské ožilo. Podruhé zde měla umřít Johanka z Arku. Moderní zpracování dává nový pohled na hrdinský čin Johanky z Arku.


Druhá smrt Johanky z Arku je moderně zpracovaná verze Johanky z Arku, konkrétně, co se dělo před upálením. Hra reflektuje jak historické události, tak moderní dějiny. Inscenace je brána s nadsázkou a humorem, který příběhu dodává glanc. Celá inscenace se skládala ze tří herců, kde hlavní roli ztvárnila Vilma Cibulková. Role kata se ujal Stanislav Lehký a roli Boha ztvárnil Ladislav Mrkvička.


Hlavní hrdinka Žaneta se nachází před zásadní volbou. Buď se bude plazit a žít nebo se plazit nebude a zemře. Postupem času a duchovním růstu se ze Žanety stává Johanka. Bůh, se kterým se Žaneta setkává je t´ž velmi netradiční postavou. Mohlo by se zdát, že Bůh je milosrdný a laskavý. Opak je pravdou. Bůh je nevrlým starcem, který opovrhuje jak lidmi, světem kolem něj, tak i vším ostatním. Kat je na rozdíl od postavy Boha mírný a humánní. Hlavním leitmotivem je dozrání k hrdinství. Nikdo se jako hrdina nenarodí a musí k němu postupně dospět a dozrát.


Moderní zpracování využívá moderních prvků a humoru. Divadlo na svých stánkách přímo uvádí: "Inscenace Druhá smrt Johanky z Arku je jedno velké nadčasové životní divadlo! Bůh je dobrým dědečkem, Kat andělem, Johanka šaškem a všichni tři uvádí humorně filozofickou detektivní hru o současných komplexních problémech ve společnosti. Úžasné charaktery, fantastické herecké výkony!"

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU PhDr. Miroslav Plešák

13.10.2021 16:54 Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021…

Jiří Suchý slaví 90. narozeniny. Legenda Semaforu je stráví na jevišti

01.10.2021 14:10 Své 90. narozeniny oslaví Jiří Suchý 1. října představením s názvem Znám ještě starší lidi ve svém…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Související:

Právě se děje

reklama