Johanka z Arku byla znovu upálena. Inscenaci včera uvedlo Divadlo v Rytířské.

Praha- Johanka z Arku tak trochu jinak. Divadlo v Rytířské nabízí netradiční zpracování Johanky z Arku. Tragikomedické moderní pojetí rozhodně zaujme.

Druhá smrt Johanky z Arku
doporučujeme

Premiéra slavila velký úspěch. Divadlo v Rytířské ožilo. Podruhé zde měla umřít Johanka z Arku. Moderní zpracování dává nový pohled na hrdinský čin Johanky z Arku.


Druhá smrt Johanky z Arku je moderně zpracovaná verze Johanky z Arku, konkrétně, co se dělo před upálením. Hra reflektuje jak historické události, tak moderní dějiny. Inscenace je brána s nadsázkou a humorem, který příběhu dodává glanc. Celá inscenace se skládala ze tří herců, kde hlavní roli ztvárnila Vilma Cibulková. Role kata se ujal Stanislav Lehký a roli Boha ztvárnil Ladislav Mrkvička.


Hlavní hrdinka Žaneta se nachází před zásadní volbou. Buď se bude plazit a žít nebo se plazit nebude a zemře. Postupem času a duchovním růstu se ze Žanety stává Johanka. Bůh, se kterým se Žaneta setkává je t´ž velmi netradiční postavou. Mohlo by se zdát, že Bůh je milosrdný a laskavý. Opak je pravdou. Bůh je nevrlým starcem, který opovrhuje jak lidmi, světem kolem něj, tak i vším ostatním. Kat je na rozdíl od postavy Boha mírný a humánní. Hlavním leitmotivem je dozrání k hrdinství. Nikdo se jako hrdina nenarodí a musí k němu postupně dospět a dozrát.


Moderní zpracování využívá moderních prvků a humoru. Divadlo na svých stánkách přímo uvádí: "Inscenace Druhá smrt Johanky z Arku je jedno velké nadčasové životní divadlo! Bůh je dobrým dědečkem, Kat andělem, Johanka šaškem a všichni tři uvádí humorně filozofickou detektivní hru o současných komplexních problémech ve společnosti. Úžasné charaktery, fantastické herecké výkony!"

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Majáky české kultury se rozsvítily na více než 100 místech České republiky

13.10.2020 10:49 Na více než 100 místech se v pondělí večer rozsvítily Majáky české kultury – světelné sloupy v…

Brněnští divadelníci jsou unavení ze změn, pomáhají si navzájem

13.10.2020 09:28 Brněnská divadla sice nyní nemohou hrát pro veřejnost, zkoušky nových inscenací ale pokračují.…

"Hysterie je nebezpečnější než virus." Choreograf Zuska kritizuje Prymulu…

09.10.2020 16:41 Kroky ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), jimiž se snaží omezit šíření koronaviru,…

RECENZE: Osud Leoše Janáčka. Národní divadlo Brno nastudovalo jedinečnou…

03.10.2020 10:18 Národní divadlo Brno připravilo pro fanoušky opery jedinečný zážitek. Přestože dnes Osud stojí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama