Národní divadlo moravskoslezské uvede bezohlednou komedii v rytmu tanga

Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské uvede v premiéře brilantně bezohlednou komedii Pozvání na zámek, ve které se představí v hlavní dvojroli bratrů Aleš Bílík. Na premiéru se diváci mohou těšit již 7. listopadu v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Miroslav Rataj, Andrea Mohylová a Veronika Lazorčáková

Druhou činoherní inscenací, kterou divákům Národní divadlo moravskoslezské v letošní sezóně představí, bude brilantní komedie Pozvání na zámek, jejímuž „skřípavému smíchu" se málokdo ubrání. Komedie jednoho z největších francouzských dramatiků dvacátého století Jeana Anouilhe upoutá tématem peněz, které zvláště dnes vytvářejí propast mezi těmi, kdo je mají – a mají jich hodně, a těmi, kdo je nemají. Režisér Peter Gábor k tomu uvádí: „Tématem této hry je život v bohatství a přepychu a také touha po moci, která se současným kultem mamonu úzce souvisí. Peníze dnes mají větší cenu než lidský život. Budeme rádi, když diváci přijmou pozvání do společnosti bohatých a chudých ke sledování obchodu s city a láskou a budou tak svědky tragikomických pádů našich hrdinů."

Premiéra brilantně bezohledné komedie Pozvání na zámek se koná již 7. listopadu 2013 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Horác a Frederik jsou aristokraté, bratři – dvojčata sobě k nerozeznání podobná. Ale povahou jsou jako voda a oheň: „Hrát dvě postavy znamená vidět hru ze dvou pohledů, navíc, v některých situacích je „přepínání" mezi oběma bratry v hodně rychlém sledu za sebou, je to malinko na hlavu. Člověk něco zahraje a vzápětí se proti tomu sám vymezí jako někdo jiný. Ale určitě si dokážete představit, že tyhle schizofrenní zkoušky jsou pro mě něčím maximálně vzrušujícím," podotýká Aleš Bílík, pro kterého je hlavní dvojrole v inscenaci Pozvání na zámek zároveň prvním účinkováním bez alternace: „Šance, že si herec zahraje hlavní dvojroli v tak vynikajícím divadle je téměř stejná, jako vyhrát loterii. S tím rozdílem, že výsledek pak na náhodě nestojí." Horác je muž činu. Pokud se mu něco nelíbí, neváhá to změnit – ať se třeba jedná o budoucí Frederikovu manželku. Horác má plán a tak na tento ples rozhodně nikdo nezapomene.

V režii Petera Gábora, magické scéně Michala Syrového a kostýmech Kataríny Holkové se kromě Aleše Bílíka představí jeho vyvolené Andrea Mohylová a Veronika Lazorčáková. Dále se diváci mohou těšit na Veroniku Forejtovou, Františka Večeřu, Annu Cónovou, Marii Logojdovou, Jiřího Sedláčka, Renátu Klemensovou, Ivana Dejmala a Miroslava Rataje.

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje