Slezské divadlo Opava uvede českou premiéru Komety Justine del Corte

Opava - Již v neděli 10. listopadu 2013 se mohou diváci těšit na poslední činoherní inscenaci tohoto roku Slezského divadla Opava s názvem Kometa. Česká premiéra tragikomické Komety představí příběh o pomíjivosti štěstí, který je dílem dramatičky Justine del Corte.

Zleva režisér Petr Štindl, v pozadí Karolína Hýsková, Daniel Volný a Šárka Vykydalová na zkoušce hry

Hra Kometa měla světovou premiéru ve Vídni roku 2012. Její autorkou je herečka a dramatička mexicko-německého původu Justine del Corte. Vystudovala herectví v Berlíně a v New Yorku a filmovou produkci a režii v Hamburku. Byla členkou činohry Hamburger Kammerspiele a Schaubühne Berlin, prosadila se také jako seriálová herečka. Od roku 2004 píše vlastní divadelní hry – zpočátku ve spolupráci se svým manželem Rolandem Schimmelpfennigem, jenž patří mezi světově nejvíce oceňované současné dramatiky. Společně napsali například hru o básníku Pablo Nerudovi, uvedenou ke 100. výročí jeho narození v chilském hlavním městě Santiagu.

Samostatným debutem Justiny del Corte byla hra s názvem Noční můra o štěstí (Der Alptraum von Gluck); dosud napsala pět her, které byly uvedeny v Curychu, Berlíně, Kasselu, ve Vídni a také v řeckých Aténách. Kometa je jejím nejnovějším dílem, jehož loňskou vídeňskou premiéru autorka opět se svým manželem také spolurežírovala. Podle autorky je Kometa komedie o pomíjivosti a o tom, že štěstí jejích hrdinů je pouhou iluzí.

Na českou premiéru Komety se mohou diváci těšit již 10. listopadu v 19 hodin.

Když se na nebi objeví kometa, každý si má něco přát. Elisabeth chce být šťastná. A kometa se objevila na její svatební den, který si dnes chce s přáteli zopakovat. Tehdy přece byli všichni tak šťastní... Byli, nebo se šťastně jen tvářili? Nebo doufali, že jejich štěstí teprve přijde? A jak jsou na tom dnes, po deseti letech? Štěstí si nelze vynutit, stejně jako se nelze vrátit do minulosti. A třebaže je zase krásný letní den, louky kvetou a drozdi zpívají, tak Elisabeth není princezna zavřená ve věži, čekající na vysvobození, a Arthur není osudový princ na bílém koni. Může přesto nastat happyend?

V české premiéře diváky osloví souzvuk 11 postav, 11 charakterů, 11 osobních příběhů. Každý udělal nějakou chybu, něco, čeho lituje, a doufá ve změnu, něco tají nebo na něco čeká. Režisér Petr Štindl k práci na Kometě přizval scénografa Petra Nováka a kostýmní výtvarnici Zuzanu Přidalovou. Ústřední pár Elisabeth a Arthura představují Šárka Vykydalová a Daniel Volný. Nevěstinu sestru Veru ztvární Teraza Starostková a jejího manžela Nicka Michal Stalmach.

Duo divadelní a filmové herečky bude k vidění v podání Ivany Lebedové a Kamily Srubkové, cynickou podnikatelku Nanu hraje Hana Vaňková. Arthurova starého kamaráda a rivala Gregora hraje Martin Valouch a jeho přítelkyni Dagmar hostující Miroslava Georgievová v alternaci se Sabinou Muchovou. V roli mladé Isabel se představí studentka Karolína Hýsková a konečně poněkud záhadnou postavu Lothara ztvární Martin Táborský. Překlad je dílem Michala Kotrouše a dramaturgie Alžběty Matouškové.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Související:

Právě se děje