Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéru opery Jenovéfa

Ostrava - Operní soubor Národního divadla moravskoslezského uvede ve čtvrtek 27. února v 18:30 hodin na scéně Divadla Antonína Dvořáka novodobou českou premiéru operní básně Roberta Schumanna Jenovéfa. Opera pojednává o věrné lásce hraběnky Jenovéfy, která za nepřítomnosti manžela, válečníka Siegfrieda, odolá nejen milostným návrhům rytíře Gola, ale také kouzlům zlé čarodějky Margarethy.

Přidejte svůj názor

Yvona Škvárová, Frédérique Friess, Jakub Kettner a Blagoj Nacoski
doporučujeme

Dramaturg opery Národního divadla moravskoslezského Daniel Jäger k tomu uvádí: „Jedná se o jedinou operu velkého skladatele romantismu Roberta Schumanna, která byla po delší dobu našimi divadly opomíjena. Novou ostravskou inscenací chceme ukázat jinou stránku Schumannova kompozičního mistrovství, než která je všeobecně známa." Opera má čtyři jednání a pojednává – v duchu německého romantismu – o věrné lásce hraběnky Jenovéfy, jež za nepřítomnosti manžela, válečníka Siegfrieda, odolá nejen milostným návrhům rytíře Gola, ale také kouzlům zlé čarodějky Margarethy.

Dílo bude uvedeno pod taktovkou kanadského dirigenta Charlese Olivieri-Munroa a v režii Martina Glasera, který ke své inscenaci říká: „Snažil jsem se inscenovat Jenovéfu jako obraz nikdy nekončícího zápasu o čistotu lidské duše. Čtyři hlavní postavy jsou v této koncepci jakýmisi archetypálními částmi Golovy psýché. V tomto čtení je totiž hlavním dramatickým hrdinou Golo. Jenovéfa je jeho světlou, pozitivní stránkou, Margaretha představuje naopak temnou, z řetězu utrženou animu a Siegfried otcovský a hrdinský ideál, jehož je Golo stínovou částí. Každý scénický obraz pak představuje sestup do další a další vrstvy duše – od konkrétního prvního obrazu rozpadajícího se romantického zámku až po závěrečné, velmi abstraktní obrazy ve čtvrtém jednání, které si pracovně nazývám jako ‚čekárnu' před branami do ráje."

Na premiéru se mohou diváci těšit 27. února a 1. března 2014 od 18:30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Inscenační tým dále doplňují scénický a kostýmní výtvarník Marek Cpin, světelný designér Martin Špetlík a sbormistr Jurij Galatenko. V hlavních rolích se v alternacích představí Agnieszka Bochenek-Osiecka / Eva Dřízgová-Jirušová / Frédérique Friess (Jenovéfa), Roman Janál / Jakub Kettner (Hrabě Siegfried), Philippe Do / Blagoj Nacoski (Golo), Yvona Škvárová / Erika Šporerová (Margarethaa) a další.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Recenze: Brněnský Don Quijote se obešel bez hlavních postav příběhu

19.11.2019 09:20 RECENZE - Poslední premiéra v divadle Husa na provázku má jednoznačný název: Don Quijote. Ovšem pod…

RECENZE: Santiniho jazyk aneb postmoderní výprava do fantazijní minulosti

29.10.2019 10:56 RECENZE - Městské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezony a padesátou sedmou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama