Inscenace Idioti způsobí rozruch na prknech Švandova divadla

Praha - Kultovní snímek Idioti způsobí tentokrát rozruch i ve Švandově divadle na Smíchově. Divadelní adaptaci filmu dánského skandalisty Larse von Triera připravila režisérka Anna Petrželková společně s dramaturgyní Martinou Kinskou. V sobotu 8. března od 19:00 hodin mohou diváci očekávat příběh o partě lidí, kteří se královsky baví hrou na mentálně postižené, aby tak šokovali všechny druhy měšťáků, svatoušků a snobů.

V hlavní ženské roli se představí Klára Cibulková
doporučujeme

Mladá a oceňovaná režisérka Anna Petrželková spolu s dramaturgyní inscenace Martinou Kinskou adaptovaly von Trierův filmový experiment (vytvořený dle zásad manifestu DOGMA 95) do podoby černé komedie o hledání svobody, štěstí, smyslu ale i hranic a vlastní podstaty. „Trierův pohled často osciluje mezi zjitřenou přecitlivělostí a dětskou bezbranností, ne-li naivností na straně jedné, a na straně druhé cynismem, kalkulem, hrou s divákem, ne-li manipulací. Nedovolí vám zůstat v klidu, tedy se musíte zákonitě vymezit, mnohdy stejně nemilosrdně; tím více, pokud nezůstanete jen v roli diváka, ale snažíte se jeho dílo nějak uchopit, v našem případě převést na divadelní jeviště s jinými prostředky než má film, s jinými herci, v jiném čase. Hledat základní sdělení v jiném kontextu a dobírat se jeho podstaty odjinud," říká o chystané novince dramaturgyně Martina Kinská a režisérka Anna Petrželková ji doplňuje: „Idioti jsou příběhem lidí, kteří v přebytku nenacházejí útěchu, postrádají v něm smysl. Tím, že založí podivnou komunitu a pokouší se v ní vmyslit do vnímání mentálně postižených lidí, vlastně křičí po tom původním v nás, po jakémsi návratu k základu, k pravdě, k sebepoznání. Je to útěk od rozumu a kalkulu, který dnes vládne světu, je to návrat k pudům, emocím, intuici – k umění naslouchat sobě samému, a ne chladně konstruovat svět pouze na základě intelektu a racionality. Všem členům skupiny přišlo, že nemají kam směřovat, za co bojovat, čemu se zodpovídat. Jejich hra na idioty je tak i pokusem vymanit se z vlastní lhostejnosti."

Premiéra inscenace Idioti bude uvedena 8. března 2014 od 19:00 hodin ve Velkém sále.

V hlavní ženské roli se představí Klára Cibulková, která se jako Karen stane novou nájemnicí krásné vily na předměstí Kodaně, kde postupně proniká do pravidel čím dál divočejší zábavy, z níž už ale možná není úniku. Z dalších stálic smíchovské scény se do hledání „idiota v sobě" pustí Petra Hřebíčková, Filip Čapka, Zuzana Onufráková, Martina Krátká, Patrik Děrgel, Marek Pospíchal a další. Jako jejich vůdce Stoffer se ke Švandům po delší pauze vrací hostující Luboš Veselý.

Tvůrci v rámci zkoušení hry navštívili i kladenský ústav pro zdravotně postižené Zahrada. Spíše než pozorovat její obyvatele tam ale divadelníci šli zjistit hranice vlastní tolerance, svého studu, strachu a schopnosti přijímat jinakost. Režisérka Anna Petrželková o tom říká: „Přímá konfrontace s jiným světem nás vystavila otázce, nakolik dokážeme být upřímní vůči němu i vůči sobě." Jak ale režisérka zároveň upozorňuje, hra na idioty, jak ji hrdinové v příběhu provozují, v sobě skrývá zrádnou past a ukáže se být chůzí po velmi tenkém ledě: „V okamžiku, kdy vymizí pokora a v účastnících převládne pocit, že jsou lepší než ostatní, na svou pýchu také doplatí. I když jejich původním zájmem byla touha po askezi, „magoření" je dovedlo k porušení snad všech zásad Desatera. Člověk je holt tvor nenechavý a nenažraný," dodává Petrželková. Sama dánského filmaře vnímá jako provokatéra, který promyšlenou kampaní naláká diváky, a poté jim vypráví příběh, který skutečně chce. Ke zkoušení Idiotů ještě prozradila: „Naše inscenace není jen prvoplánově provokativní, i když určité hraniční situace se nedaly obejít. Jsou nezbytné pro smysl celé věci i příběhu. Herci se toho chopili jako výzvy, jak překonat vlastní limity."

Kromě hereckých výkonů zaujme i scénografie Lucie Labajové v podobě průhledné severské vily, která je střídavě bydlištěm, akváriem i vězením, neméně osobité jsou proměnlivé kostýmy Lenky Odvárkové. Svou roli v příběhu sehrají i filmové projekce Jakuba Šmída, které Idioty na divadelních prknech Švandova divadla doprovodí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři desítky umělců vyzývají k podpoře české kultury

05.02.2021 11:50 Národní divadlo – jedna z největších kulturních institucí se v sobotu 27. února promění v koncertní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama