Ukáže se Petr Čtvrtníček jako podvratný živel?

Praha – Divadlo Na zábradlí uvede na Velký pátek premiéru detektivní hry Jiřího Havelky „Šílenství“. V této detektivce naní nic takové, jaké se na první pohled zdá. Šílenství, vykloubenost, pomatenost aneb Co se děje v hlavě odepsaného detektiva, který se stále snaží najít první stopu zločinu.

Přidejte svůj názor

Petr Čtvrtníček
doporučujeme

Jiří Havelka je jedním z talentů současného českého divadla, což dokazuje cena Alfréda Radoka v kategorii Talent roku 2008. Ve svých autorských hrách vždy zkoumá možnosti divadelního časoprostoru, tvorby divadelní iluze a zdůrazňuje jedinečnost divadla jako nástroje přímé komunikace.

V době virtuálních médií se Havelka snaží nalézt novou roli pro divadlo, kterou nachází v síle imaginace, tedy v nárocích na divákovu schopnost obrazotvornosti. Velice často se tak jeho inscenace nachází na pomezí mezi klasickou činohrou a alternativním představením. Originalitu jeho hrám dodává důraz kladený na kolektivní improvizaci.

Ve hře „Šílenství" si hraje s prvky detektivek drsné školy a filmu noir, postava detektiva se tak projevuje cynicky a necitelně. Hlavní postavou Havelkovy hry je odepsaný detektiv, který se plouží městem a paranoidně ve všem spatřuje znamení či skrytý význam. Úlohy detektiva se zhostí Leoš Noha, který začínal v Ústeckém Činoherním klubu, od roku 2005 je ve stálém angažmá v Divadle Na zábradlí a objevil se v řadě televizních seriálů a filmů.

V dalších rolích podezřelých „týpků" a podvratných živlů se pak představí Magdaléna Sidonová, Petr Čtvrtníček, Jiří Vyorálek, Ladislav Hampl, Ivan Lupták a Štěpánka Pencová. Autorem scény je přední český architekt Svatopluk Sládeček, autorkou kostýmů pak Markéta Oslzlá.

Premiéra hry se uskuteční 18. a 19. dubna v Divadle Na zábradlí. Reprízy budou následovat 24. dubna, 5. a 24. května 2014.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Pucciniho Turandot - Scénický zázrak opery na otáčivém hledišti

07.08.2019 11:48 RECENZE - Nad Českým Krumlovem se v ten den mračila obloha, občas se objevily krátké bouřky. Jako…

Podivná cesta Podivného odpoledne doktora Zvonimíra Burkeho

29.07.2019 11:47 RECENZE - Divadlo Bolka Polívky na Biskupském dvoře v objektu Moravského zemského muzea v Brně…

Po těžké nemoci zemřel Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel

24.07.2019 15:42 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama